Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Jak schłodzić psa? Pies a upały

07.02.2024 - Czas czytania: 7 minuty

Pies siedzący w bagażniku i wyglądający przez okno

Lato to czas, gdy wielu właścicieli zastanawia się, co zrobić, by zapewnić swojemu ulubieńcowi nieco ochłody. Dla czworonogów, wysokie temperatury są bardzo niebezpieczne. Jak zatem schłodzić psa w upały? Co zrobić, gdy u pupila wystąpią pierwsze symptomy świadczące o przegrzaniu organizmu? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj odpowiedź na te i inne pytania!

Loading...

Chcesz zapewnić swojemu ulubieńcowi nieco ochłody podczas najgorętszych dni w roku? Przychodzimy z pomocą! Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak bezpiecznie schłodzić psa w upały!

Upały a pies, czyli o tym, dlaczego czworonogi źle znoszą wysokie temperatury

Wysokie temperatury dają się we znaki nie tylko ludziom. Na ich niekorzystne oddziaływanie narażone są także zwierzęta domowe, w szczególności zaś psy. Dlaczego? Ponieważ ich skóra pozbawiona jest niemal całkowicie gruczołów potowych. Za termoregulację w ich przypadku odpowiada głównie układ oddechowy. Właśnie dlatego o tym, że psu jest gorąco, świadczy przede wszystkim charakterystyczne dyszenie.

Taki sposób chłodzenia organizmu może okazać się jednak mało efektywny. Jeśli pies przez dłuższy czas będzie narażony na oddziaływanie wysokich temperatur, może dojść u niego do przegrzania organizmu, a w skrajnych przypadkach także do udaru cieplnego. O tym, jak go rozpoznać, piszemy w dalszej części naszego poradnika.

Jak pies radzi sobie z upałami?

Warto wiedzieć, że natura wyposażyła psy w szereg mechanizmów ochronnych, które do pewnego stopnia zabezpieczają ich organizm przed przegrzaniem. Pierwszym z nich jest podwyższona stała temperatura ciała, która u większości czworonogów wynosi od 37,5 do nawet 390C. To z kolei sprawia, że pies jest nieco mniej wrażliwy niż człowiek na bodźce cieplne pochodzące z otoczenia.

Drugim z mechanizmów ochronnych jest system składający się z ukrytych w skórze termoreceptorów. Odpowiadają one za przetwarzanie informacji na temat zmian temperatury w otoczeniu i przekazywanie ich do przysadki mózgowej. Ta z kolei steruje podstawowymi procesami fizjologicznymi, zachodzącymi w psim organizmie. Jeśli w otoczeniu panują upały, zwierzę zaczyna dyszeć i odczuwa wzmożone pragnienie.

Przegrzaniu organizmu o psa mają zapobiegać także mechanizmy behawioralne. Pupil, któremu jest gorąco, instynktownie poszukuje cienia i ogranicza swoją aktywność fizyczną. Psy podczas spacerów mogą również z większym entuzjazmem zażywać kąpieli w rzece czy jeziorze.

Przegrzanie u psa – co zrobić i jak je rozpoznać?

Przegrzanie psa najłatwiej rozpoznać po szybkim dyszeniu. O tym, że pupilowi jest gorąco, świadczy także wzmożone pragnienie i brak chęci do zabawy. Pamiętaj, że opisane wyżej objawy przegrzania u psa nie mogą być bagatelizowane. Dotyczy to w szczególności tych czworonogów, u których mechanizmy odpowiadające za termoregulację mogą być w pewnym stopniu upośledzone. Do grupy największego ryzyka należą szczenięta, psy w podeszłym wieku, a także te, które cierpią na nadwagę czy choroby układu oddechowego.

Jeśli czworonogowi nie uda się schłodzić, może dojść do udaru cieplnego. Do jego charakterystycznych objawów należą:

  • trudności z oddychaniem,
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego – np. biegunka, wymioty,
  • krew w moczu,
  • obfite ślinienie się,
  • suchość błon śluzowych – szczególnie zaś spojówek i dziąseł.
  • dezorientacja i otępienie,
  • drgawki.

 
Pamiętaj, że udar cieplny u psa bywa skutkiem nie tylko przebywania w nagrzanym pomieszczeniu. Może do niego dojść również po intensywnych ćwiczeniach w upalny dzień, a także wówczas, gdy pies doświadczy dużego stresu czy nadmiernej ekscytacji. Wszystko to prowadzi bowiem do podwyższenia podstawowej temperatury ciała czworonoga.

Jak pomóc psu w upały? Poznaj podstawowe zasady

Zastanawiasz się co zrobić, by nie dopuścić do przegrzania psa? Podstawą jest odpowiednia profilaktyka. Gdy temperatura na zewnątrz rośnie, zadbaj o właściwe nawodnienie swojego ulubieńca. Jeśli zwierzę nie ma ochoty do zabawy, nie nakłaniaj go do wzmożonej aktywności. Kilka dni leniuchowania z pewnością nie zaszkodzi Twojemu czworonogowi.

Planując spacery, postaraj się, by odbywały się one podczas chłodniejszych pór dnia (np. wcześnie rano lub po zmroku). Na przechadzkę wybieraj miejsca, w których nie brakuje cienia. Pamiętaj również, by wziąć ze sobą butelkę z wodą. Jak jeszcze pomóc psu w upały? Jeśli widzisz, że Twojemu pupilowi jest gorąco, rozłóż na podłodze mokry ręcznik. Odpoczynek na chłodnym podłożu pozwoli zwierzęciu nieco obniżyć temperaturę ciała.

Szczególnej troski wymagają psiaki spędzające większą część dnia w ogrodzie. Wybetonowany kojec umieszczony w mocno nasłonecznionym miejscu, może okazać się dla pupila śmiertelną pułapką. Jeśli chcesz pomóc psu w upały, umieść jego legowisko w zacienionym miejscu. Pamiętaj, by zwierzę cały czas miało dostęp do czystej wody. Jeśli Twój pupil z uporem maniaka przewraca miskę, wykorzystaj specjalne poidła dla psa. Pozwól również ulubieńcowi na odrobinę zabawy przy zraszaczu, który emituje wodną mgiełkę. Jeśli nie posiadasz takiego akcesorium, postaw w ogrodzie albo na balkonie basen dla psa wypełniony chłodną wodą, w której psiak będzie mógł się zanurzyć, gdy poczuje, że jest mu gorąco.

Podczas upałów trzeba również pamiętać o odpowiednim żywieniu. Nie przejmuj się, jeśli zwierzę ma mniejszy apetyt. Jeśli na co dzień karmisz pupila suchą mieszanką, rozważ zmianę diety, wprowadzając do niej produkt, jakim jest karma mokra. Zawiera ona w swoim składzie więcej wody, dlatego pies podczas najcieplejszych dni w roku z pewnością zje ją z większym apetytem.

Hund trinkt aus Schüssel

Jak schłodzić psa w czasie upału?

Gdy pupil zaczyna głośno dyszeć, wielu właścicieli zastanawia się, jak najlepiej schłodzić psa. Istnieje kilka doraźnych metod, które możesz wykorzystać, by pomóc swojemu ulubieńcowi. Poniżej przedstawiamy te, które warto wykorzystać w pierwszej kolejności.

Jak schłodzić psa w domu – kilka sprawdzonych pomysłów!

Chcesz pomóc swojemu psu w upały? Po pierwsze zapewnij zwierzakowi możliwość odpoczynku w chłodnym pomieszczeniu (np. murowanym garażu lub pokoju usytuowanym przy północnej ścianie budynku). Staraj się, by pies nie przebywał w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach. Ponieważ za proces termoregulacji u czworonogów odpowiada układ oddechowy, kluczowe znaczenie ma również zapewnienie zwierzęciu dostępu do świeżego powietrza. Jeśli musisz zostawić pupila w mieszkaniu, koniecznie uchyl okna tak, by w domu nie było duszno.

Skutecznym sposobem na schłodzenie psa w upały, może okazać się wyczesanie jego sierści pod włos, a następnie spryskanie jej chłodną wodą. Jeśli Twój ulubieniec nie lubi tego typu zabiegów, obok jego legowiska umieść wentylator. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu urządzenia oraz o tym, aby strumień powietrza był zawsze skierowany NAD zwierzętami, a nie bezpośrednio na nie! Gdy opisane wyżej metody nie pomogą, wykąp swojego pupila. Decydując się na ten krok, zwróć uwagę, by woda nie była zbyt zimna. Lodowaty prysznic może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego – nagły spadek temperatury spowoduje bowiem zaburzenia w działaniu podstawowego układu termoregulacji.

Jak schłodzić psa podczas spaceru?

Jak pomóc psu, który zmęczył się podczas spaceru w upalny dzień? Przede wszystkim podaj mu wodę. W tym celu świetnie sprawdzą się specjalne bidony dla psów, które ułatwią pojenie czworonoga, jeśli nie weźmiesz ze sobą miski. Wodą możesz nią również skropić sierść swojego ulubieńca. Powrót do domu zaplanuj tak, by na trasie znalazło się kilka cienistych miejsc. Rób też częste postoje, by zwierzę mogło chwilę wypocząć. Jeśli psiak ma ochotę na kąpiel w jeziorze, pozwól mu na to. Chwila pływania w chłodnej wodzie z pewnością sprawi, że pupil poczuje się nieco lepiej.

Jak ustrzec psa przed udarem cieplnym?

Przegrzanie u psa może szybko przekształcić się w udar cieplny. Zwierzę słania się na nogach i głośno dyszy? Oto co możesz zrobić w pierwszej kolejności:

  • Przenieś psa w chłodniejsze miejsce.
  • podaj psu coś do picia. Woda nie może być jednak lodowata – najlepsza okaże się taka, o temperaturze pokojowej.
  • połóż psa na chłodnej posadzce lub macie hydrożelowej. Zmocz ręcznik i rozłóż go na głowie i karku pupila.
  • kontroluj temperaturę ciała zwierzęcia, jeśli nie zacznie spadać w ciągu pół godziny, koniecznie zgłoś się do weterynarza. Zadbaj jednak o bezpieczny transport ulubieńca. Wkładanie pupila, u którego podejrzewasz udar cieplny, do rozgrzanego samochodu nie jest dobrym pomysłem. Jeśli nie możesz udać się do lecznicy, zamów wizytę domową.

Pomoc weterynarza konieczna jest także wówczas, gdy pies nie chce przyjmować żadnych płynów lub wymiotuje. W takim przypadku lekarz może zdecydować o podaniu psu wlewu. Wykona również badania, które pozwolą stwierdzić, czy w wyniku przegrzania u psa nie doszło do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Jak schłodzić psa w upały – kilka wskazówek na koniec

Twój pupil źle reaguje na wysokie temperatury, a Ty zastanawiasz się, jak pomóc ulubieńcowi? W upały możesz wykorzystać specjalne maty chłodzące dla psów. Zawierają one specjalny wkład, który zapewni psiakowi nieco ochłody. Pamiętaj również o odpowiedniej pielęgnacji sierści. Jeśli chcesz schłodzić psa w upały, szczotkuj go za pomocą specjalnych grzebieni. Przydatne mogą okazać się również środki do pielęgnacji sierści, których możesz użyć np. podczas kąpieli. Jeśli Twój ulubieniec ma długą sierść, rozważ jej przycięcie. Możesz to zrobić za pomocą nożyczek lub maszynki do strzyżenia dla psów.

Teraz już wiesz, jak pomóc psu w upały!

Mamy nadzieję, że po lekturze naszego poradnika, wiesz już co zrobić, by schłodzić psa w upały. Jeśli natomiast nadal zastanawiasz się, jak dbać o swojego ulubieńca, zapoznaj się z innymi wpisami na naszym blogu. Znajdziesz tam wiele cennych wskazówek dotyczących żywienia i pielęgnacji czworonoga.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować