Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Święta Bożego Narodzenia z psem – jak prawdziwie zakosztować Świąt.

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Hund liegt nehmen einem Geschenk an Weihnachten.

Sezon świąteczny powinien być dla nas czasem odpoczynku i refleksji, jednak najczęściej nasza codzienność wygląda inaczej. Zbliża się seria świątecznych imprez, trzeba jeszcze kupić prezenty i wszystko wymyka się spod kontroli. Nasi czworonożni towarzysze również to odczuwają i stają się zazwyczaj poddenerwowani i niespokojni. Refleksyjny okres Bożego Narodzenia może oznaczać dla psa stres. Tutaj przeczytasz, jak ułatwić swojemu psu ten czas, aby cała rodzina mogła wspólnie się zrelaksować.

Loading...

Przygotowanie: Adwent z psem

W okresie przedświątecznym, codzienne życie w mniejszym lub większym stopniu wywraca się do góry nogami. Wszyscy to znamy: Boże Narodzenie rozpoczyna się co roku zupełnie nagle – trzeba wtedy kupić prezenty, upiec ciasteczka, spotkać się z przyjaciółmi i ułożyć świąteczne menu. Wszystko to może stać się dość stresujące dla naszego psa.

Warto oszczędzić psu stresu związanego z zakupami i nie zabierać go do sklepów. Poruszając się ze zwierzęciem, należy unikać zatłoczonych ulic handlowych i tłumów na jarmarkach bożonarodzeniowych. Również długie oczekiwanie przy stoisku na grzane wino, w mokry i zimny dzień, może zaszkodzić czworonogowi i prowadzić do przeziębienia. Więcej na ten temat można przeczytać w przewodniku: „Kiedy pies jest przeziębiony…”.

Ein Hund liegt entspannt auf dem Sofa.

Jest jedna rzecz, którą podczas Adwentu można zrobić wspólnie ze swoim czworonogiem: pieczenie ciasteczek. Ale uwaga: nie oznacza to, że należy pozwolić psu na jedzenie posypanych cukrem ciastek. Zamiast tego istnieją przepisy na specjalne herbatniki dla psów, które można wypiekać razem z nim. Ciasteczka można następnie podać psu o szczególnych porach i jako nagrodę.

Co robić, gdy sytuacja staje się naprawdę stresująca?

Co robić, gdy sytuacja staje się naprawdę stresująca?

W okresie Świąt Bożego Narodzenia w progu często stają przyjaciele. W tym momencie codzienne życie psa nagle wywraca się do góry nogami. Ciągle dzieje się coś nowego, co przerywa codzienną rutynę. Warto mimo wszystko spróbować zapewnić psu odrobinę bezpieczeństwa, przestrzegając codziennego rytmu dnia:

  • Regularnie bawić się z psem.
  • Nie zaniedbywać i nie skracać spacerów.
  • Stworzyć w mieszkaniu dodatkową strefę relaksu dla psa, na przykład z dodatkowym legowiskiem w sypialni, gdzie goście zazwyczaj rzadziej się pojawiają i gdzie jest cicho.
  • Ostrożnie z wieńcami adwentowymi! Płonące świece są podczas tych dni skupienia sporym źródłem zagrożenia dla Twojego psa. Bezpieczną alternatywą są migoczące świece LED. Jeśli preferujesz świece woskowe, należy umieścić je w miejscu niedostępnym dla psa.

Dni świąteczne: bezpieczne Boże Narodzenie

Podobnie jak w przypadku świec adwentowych, także w odniesieniu do choinki obowiązują określone zasady bezpieczeństwa: należy być ostrożnym przy korzystaniu z prawdziwych świec; przy czym w międzyczasie tradycyjne świeczki wyparte zostały przez zasilane prądem lampki. W gospodarstwie domowym, w którym mieszka pies, należy również starannie rozważyć rodzaj dekoracji i miejsce jej ustawienia. Jeśli drzewo umieszczone zostanie w kącie, ryzyko jego przewrócenia się będzie mniejsze. Drzewko bożonarodzeniowe powinno być dla psa strefą tabu. Należy od początku przyzwyczaić go, by nie zbliżał się do drzewka, nie podgryzał go, a już na pewno nie oznaczał.

Należy zrezygnować z anielskiego włosia i bombek, przynajmniej w dolnych strefach drzewka. Byłyby tam łatwo dostępne dla psa, a w szczególności dla szczeniaka. Połknięte anielskie włosy lub inne ozdoby choinkowe mogą szybko spowodować niedrożność jelit u psa. Dlatego w okresie Bożego Narodzenia należy zwracać większą uwagę na objawy tj. wymioty i utrata apetytu, jak również na brak oddawania kału.

Najlepiej jest sprawić, aby dom w okresie Świąt Bożego Narodzenia był dla psa wyjątkowo bezpieczny. Nie należy zostawiać leżącego luzem papieru pakowego, a do zdobienia drzewka powinno się używać słomy, drewna lub innych naturalnych materiałów: są one bezpieczne dla czworonoga, wyglądają gustownie i są przyjazne dla środowiska.

Czego nie wolno robić na Boże Narodzenie:

  • Słodycze lub inne smakołyki, które lubimy jeść na Święta.
  • Czekolada: kakao to dla psów prawdziwa trucizna. Nawet niewielkie ilości zawierają substancję czynną – teobrominę, która może być dla psa śmiertelna.
  • Mówiąc o truciźnie: popularna w okresie Bożego Narodzenia gwiazda betlejemska jest dla psów trującą rośliną. Należy upewnić się, że przede wszystkim szczenięta jej nie skubią. Najlepiej jest zrezygnować z tej rośliny.
  • Świąteczna pieczeń nie jest odpowiednia dla psów, ponieważ jest zbyt mocno przyprawiona, zbyt ostra lub słona.
  • Nie należy zostawiać resztek jedzenia i słodyczy bez nadzoru.

Można zaproponować czworonogowi herbatniki dla psów, samodzielnie upieczone w czasie adwentu. Nic nie przemawia też przeciwko specjalnemu menu bożonarodzeniowemu dla psa, z nadających się dla niego składników.

Zimą, a zwłaszcza w okresie Bożego Narodzenia, jemy też więcej niż zwykle – w końcu o tej porze roku spalamy też więcej kalorii. U psów nie wygląda to inaczej. W związku z tym również i one mogą dostać trochę więcej niż zwykle.

Kontrola wagi w okresie zimowym pozwala na łatwe dozowanie dodatkowego pokarmu.

Zimową lub świąteczną karmę dla psów można uzupełnić o suplementy (mogą też one wchodzić już w jej skład).

Należy uwzględnić następujące suplementy lub elementy składowe:

  • białko do produkcji keratyny (wzmacnia sierść)
  • witamina B
  • kwasy tłuszczowe (w szczególności olej z łososia)
  • cynk
  • biotyny

Przeczytaj więcej na ten ważny temat w przewodniku dotyczącym odżywiania „Suplementy dla psów”. Weterynarz z przyjemnością doradzi Ci, jakie suplementy są odpowiednie właśnie dla Twojego psa.
Kiedy przyjaciele i rodzina przyjeżdżają w odwiedziny z dziećmi, również powinni przestrzegać obowiązujących „psich zasad”, szanować ciche i spokojne miejsca Twojego psa, i częstować go wyłącznie odpowiednimi dla psów smakołykami.

Ein Hund wird gestreichelt.

Wreszcie – rada na cały sezon świąteczny: nie należy zostawiać czworonoga bez opieki w bożonarodzeniowym salonie lub w kuchni, gdzie może łatwo dostać się do jedzenia.

Z uwagą i kilkoma zasadami obowiązującymi tak psa, jak i ludzi, Boże Narodzenia będzie dla całej rodziny zwierzęco wspaniałym czasem, pełnym radości i relaksu!

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować