Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Jakiego egzotycznego ptaka wybrać do domu?

15.05.2023 - Czas czytania: 7 minuty

Jakiego egzotycznego ptaka wybrać do domu?

Choć ich hodowla wymaga dużej wprawy, to jednak egzotyczne ptaki domowe cieszą się coraz większą popularnością. I trudno się temu dziwić – wiele gatunków szybko przystosowuje się do nowego otoczenia i nawiązuje przyjacielskie relacje z właścicielem. Jeśli chcesz zwiększyć swoją wiedzę na temat tych fascynujących zwierząt, koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, które ptaki egzotyczne wybrać do hodowli w domu oraz jak prawidłowo się nimi opiekować.

Ptaki domowe – co warto wiedzieć, jeśli chcemy hodować ptaka?

Egzotyczne ptaki to zwierzęta, które z powodzeniem odnajdą się w roli domowych pupili. Swoim śpiewem i gaworzeniem potrafią umilić czas i zapewnić towarzystwo. Wiele osób ceni je również za atrakcyjne upierzenie. Kolorowe, połyskujące w słońcu pióra nadają im niemal bajkowy wygląd. Po domowe ptaki ozdobne często sięgają Ci, których mieszkania mają mały metraż. Zwierzęta dobrze czują się bowiem w swoim siedlisku, jakim jest klatka dla ptaków czy woliera. Warto jednak zadbać o to, by od czasu do czasu zapewnić pupilowi możliwość swobodnego lotu.

Musisz również pamiętać, że hodowla tego typu zwierząt wymaga dużej wprawy. Błędy w żywieniu czy zaniedbania w pielęgnacji szybko odbiją się na kondycji pupila. Właśnie dlatego, zanim zdecydujesz się kupić ptaki egzotyczne do domu, poświęć chwilę, by poznać wymagania, jakie mają poszczególne gatunki. Szczególną uwagę zwróć także na usposobienie zwierzęcia. Niektóre gatunki lubią hałasować w nocy, zaś w okresie pierzenia mocno bałaganią. Wreszcie, pamiętaj, że ptaki hodowlane to z reguły zwierzęta stadne. Decydując się na przygarnięcie takiego pupila, trzeba mu zapewnić towarzystwo drugiego osobnika, najlepiej z tego samego gatunku.

Gatunki ptaków egzotycznych, które można hodować w domu

Zastanawiasz się, jakie ptaki egzotyczne można hodować w wolierze? Przychodzimy z pomocą! Poniżej przedstawiamy gatunki, które szybko przyzwyczajają się do nowego otoczenia i nie sprawiają większych problemów swoim właścicielom.

Jakie ptaki egzotyczne dla początkujących?

Jeśli nie masz dużej wprawy w prowadzeniu hodowli, najlepszym wyborem okażą się małe ptaki domowe. Do gatunków, które możemy śmiało polecić, należą papużki (faliste i nimfy), zeberki, kanarki, mewki, czy wreszcie astryldowate. Wymienione wyżej egzotyczne ptaki zachwycają nie tylko pięknym, kolorowym wyglądem, lecz również przyjemnym dla ucha śpiewem. Najlepiej czują się w towarzystwie osobników tego samego gatunków. W naturalnych warunkach ptaki ozdobne często łączą się bowiem w pary i niemal do końca życia pozostają praktycznie nierozłączne.

Jak hodować takie ptaki egzotyczne w domu, by czuły się dobrze? Przede wszystkim pamiętaj o zakupie odpowiednio dużej klatki. Ważne, by zapewniała ona zwierzęciu możliwość rozprostowania skrzydeł i swobodnego, choć krótkiego lotu. Małe ptaki domowe lubią dużo światła. Klatkę najlepiej postawić zatem w widnym pomieszczeniu, ale nie bezpośrednio przy oknie. Równie ważne jest utrzymanie stałej temperatury. Ptaki egzotyczne są bowiem bardzo wrażliwe na przeciągi.

W klatce postaraj się umieścić drewniane budki oraz gałązki i konary. Zapewnią one ptakom odrobinę prywatności i miejsce do siedzenia. Przyda się również płaski pojemnik z wodą. Niektóre gatunki lubią bowiem przepłukiwać piórka. Pamiętaj też, że egzotyczne ptaki domowe odczuwają silną potrzebę ścierania swoich dziobów. Właśnie dlatego do klatki warto włożyć kamień mineralny, który zapewni im tę możliwość.

Ptaki domowe dla doświadczonych hodowców

Jeśli posiadasz już nieco doświadczenia w hodowli ptaków egzotycznych w domu, możesz rozważyć zakup większych gatunków papug. Wśród nich na uwagę zasługują m.in. rozella, aleksandretta obrożna, ara, kakadu czy żako. Wśród amatorów ptaków egzotycznych dużą popularnością cieszy się również gwarek. Ten ostatni wyróżnia się zresztą umiejętnością naśladowania dźwięków oraz ludzkiej mowy. To, czy ptak będzie mówił, zależy jednak od wielu czynników. Duże znaczenie ma tu m.in. odpowiednie szkolenie zwierzęcia oraz relacja z właścicielem.

Jeśli chcesz hodować egzotyczne ptaki domowe, należące do wymienionych wyżej gatunków, musisz pamiętać, że wymagają one szczególnej troski. Najlepiej czują się w dużych, przestrzennych klatkach oraz przestronnych wolierach. Potrzebują również ciągłego towarzystwa. Jeśli zatem dużo czasu spędzasz poza domem, zdecyduj się od razu na parę papug. Dzięki temu ptaki hodowlane będą opiekować się sobą nawzajem. Brak towarzystwa może natomiast skutkować poważnymi problemami behawioralnymi. Ptaki pozostawione same sobie na wiele godzin staną się osowiałe, nie będą chciały przyjmować pokarmu, lub nawet zaczną wydziobywać sobie pióra.

Prowadzenie hodowli ptaków egzotycznych w domu, pod wieloma względami może okazać się bardzo uciążliwe. Wszystko dlatego, że duże papugi oraz gwarki bywają hałaśliwe. Wydawane przez nie dźwięki nie zawsze są przyjemne dla ucha. Zwierzęta mogą być też aktywne nocą, podczas gdy w dzień chętnie utną sobie krótką drzemkę. Klatkę warto zatem umieścić w takim miejscu, by hałasujące ptaki nie przeszkadzały śpiącym domownikom.

Jakie ptaki najłatwiej oswoić?

Ptaki domowe ozdobne to zwierzęta, które stosunkowo łatwo oswoić. Proces socjalizacji najszybciej przebiega w przypadku papug należących do takich gatunków, jak ara i żako oraz gwarków. Jak hodować ptaki egzotyczne, by szybko przyzwyczaiły się do właściciela? Przede wszystkim pamiętaj, że im młodsze zwierzę, tym mniej czasu zajmie oswajanie. Najlepsze rezultaty można uzyskać w przypadku kilkutygodniowych osobników, które zaczęły już samodzielnie przyjmować pokarmy. Proces oswajania warto poprzedzić krótką adaptacją w nowym miejscu. Jeśli decydujesz się założyć hodowlę ptaków egzotycznych, daj zwierzętom czas, by przyzwyczaiły się do nowego otoczenia oraz właściciela. Nie próbuj dotykać papugi na siłę. Pamiętaj, że ptak podczas kilku pierwszych tygodni pobytu w nowym miejscu może czuć się niepewnie i nie akceptować natarczywego dotyku.

Gdzie najlepiej kupić ptaka egzotycznego?

Ptaki domowe, w szczególności zaś te należące do gatunków egzotycznych, warto kupować bezpośrednio od hodowcy. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Możesz bowiem sprawdzić, w jakich warunkach żyje zwierzę oraz uzyskać sporo cennych informacji dotyczących opieki nad pupilem. Ptaki egzotyczne z hodowli szybciej się również socjalizują. Dzieje się tak dlatego, że są one przyzwyczajone do częstego kontaktu z człowiekiem. Gatunki zaliczane do tzw. małej egzotyki często można znaleźć w sklepach zoologicznych. Decydując się na zakup zwierzęcia w takim miejscu, warto poprosić sprzedawcę o informację na temat pochodzenia hodowli oraz wieku poszczególnych osobników.

Czym karmić ptaki egzotyczne w domu?

Chcesz, by Twój egzotyczny ptak w domu cieszył się dobrym zdrowiem i odpowiednią kondycją? Poświęcić nieco uwagi na dobór odpowiedniego pożywienia. Podstawą jego jadłospisu powinna być karma podstawowa dla ptaków. Jest to zazwyczaj mieszanka starannie wyselekcjonowanych ziaren, orzechów oraz nasion bogatych w składniki odżywcze. Niektóre karmy wzbogacone są w suszone owoce i warzywa, a także granulat z dodatkiem witamin. Wybierając konkretny produkt, zwróć uwagę, by w jego składzie nie było cukru oraz sztucznych barwników i konserwantów. Niektóre ptaki hodowlane wykazują zwiększone zapotrzebowanie na białko. Można je dostarczyć, podając pupilowi larwy, gotowane jajko lub biały ser. Papugi nie pogardzą również świeżymi owocami i warzywami oraz kłosami traw. Jeśli jednak zdecydujesz się podawać im pokarmy miękkie, pamiętaj, aby w klatce umieścić specjalną kostkę do ścierania dzioba.

Egzotyczny ptak w domu – jakie akcesoria mogą się przydać?

Jeśli chcesz założyć hodowlę ptaków egzotycznych w swoim domu, klatka czy woliera, to nie wszystko, w co musisz się zaopatrzyć. Aby zwierzę się nie nudziło, wewnątrz lokum warto umieścić kilka gałęzi i konarów z naturalnego drewna. Tego typu akcesoria zapewnią pupilowi nie tylko miejsce do siedzenia, lecz również pozwolą ścierać pazurki. Ptaki hodowlane z pewnością docenią też huśtawki oraz pojemniki z wodą i piaskiem. Te ostatnie okażą się niezbędne, by zwierzę mogło utrzymać odpowiednią higienę.

Zanim egzotyczny ptak pojawi się w Twoim domu, pamiętaj, by wyposażyć klatkę w poidełka oraz pojemniki na pokarm. W sklepach zoologicznych można znaleźć także zabawki dla papug takie, jak grzechotki, dzwoneczki, szarpanki czy piłeczki. Warto zainwestować w tego typu akcesoria. Mogą one bowiem skutecznie wspierać rozwój intelektualny zwierzęcia oraz zapewnić mu nieco rozrywki. Niektóre gatunki papug wręcz potrzebują zabawy, by być w dobrej formie. Brak rozrywki może skutkować tym, że zwierzę stanie się osowiałe lub przeciwnie – bardzo agresywne.

Wielu początkujących hodowców zastanawia się, jak powinna wyglądać właściwa pielęgnacja i higiena ptaków. Warto wiedzieć, że wiele gatunków potrafi samodzielnie zadbać o swoją czystość. Wystarczy tylko, że w klatce znajdzie się wanienka z wodą, zaś dno woliery zostanie wysypane piaskiem, który świetnie pochłania wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Niektórym gatunkom papug trzeba również przycinać pazurki. W tym celu najlepiej wykorzystać specjalne nożyczki z krótkimi ostrzami.