Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Kakadu – charakterystyka, wymagania, cena

12.06.2024 - Czas czytania: 5 minuty

Drei Kakadus sitzen auf einem Ast

Kakadu to charakterystyczne papugi z fantazyjną koroną z piór. Atrakcyjny wygląd to niejedyny ich atut – ptaki te są niesłychanie inteligentne, towarzyskie i emocjonalne. To prawdziwe pieszczochy, które bardzo mocno przywiązują się do właściciela. Ich mocna osobowość sprawia jednak, że nie są dla każdego. Jakie potrzeby oraz wymagania mają papugi kakadu? Poznaj je bliżej!

Loading...

Podstawowe informacje o kakadu

Podsumowanie Kakadu

Pochodzenie
Australia, Tasmania, Moluki
Wielkość
30–66 centymetrów (w zależności od gatunku)
Waga
90–860 gramów (w zależności od gatunku)
Wygląd
Korona z piór, haczykowaty dziób, krępa budowa; duże gatunki mają silny, masywny dziób
Upierzenie
upierzenie przeważnie monochromatyczne, białe, szare, różowe, ciemne; ewentualnie z kontrastującymi piórami i koroną
Długość życia
realistycznie i w zależności od gatunku około 40 lat, udokumentowane przypadki, gdy ptaki przekraczały 80 rok życia
Charakter
ciekawski, zabawny, hałaśliwy, kapryśny, bardzo wrażliwy

Papugi kakadu – charakterystyka gatunku

Kakadu (Cacatuinae) to podrodzina średniej wielkości papug z rodziny kakaduowatych, zasiedlająca najliczniej tereny Australii i Tasmanii, w mniejszym stopniu także wybrane zakątki Azji. Naturalnym środowiskiem życia ptaków są przede wszystkim tropikalne lasy deszczowe i otwarte łąki. Jako zwierzęta domowe kakadu zaczęto hodować od około XVII wieku dla klas wyższych – początkowo trzymano je jednak nie do towarzystwa, ale w roli… prestiżowych „ozdób”.

Jak wygląda papuga kakadu?

Kakadu to średniej wielkości papuga. Dorosły osobnik osiągnąć może od 30 do nawet 70 cm długości. Wyróżnikiem gatunku jest spektakularna korona z piór, tak zwany „irokez” oraz dziób – duży i haczykowaty. Znamienne jest także upierzenie pokryte ochronnym pudrem.

W porównaniu do innych przedstawicieli rodziny papug, kakadu mają stosunkowo subtelne ubarwienie. Ich upierzenie jest zwykle białe, szare, ciemne lub różowe, czasami z różnokolorowymi pokrywami skrzydeł. Korona z piór może kontrastować kolorystycznie z resztą ciała kakadu.

Jaki charakter mają kakadu?

Kakadu to ptaki wyjątkowo inteligentne, towarzyskie i ciekawskie. Bytując na wolności, tworzą duże stada. Są bardzo emocjonalne oraz przywiązane do swoich towarzyszy. Wchodzą w trwające całe życie, monogamiczne związki partnerskie. Uwielbiają się bawić i potrafią być naprawdę pomysłowe.

Papugi kakadu hodowane jako zwierzęta domowe, potrafią nie odstępować „na krok” swojego właściciela. Otoczone odpowiednią opieką, są wesołe, komunikatywne, oddane i mocno przywiązane do człowieka. To prawdziwe pieszczochy, które uwielbiają bliski, fizyczny kontakt i przytulanie. Bywają zazdrosne i są w stanie w widoczny sposób okazywać niechęć, wobec tego, kogo uznają za swojego konkurenta w wyścigu o względy opiekuna.

Ile jest gatunków kakadu?

W obrębie podrodziny Cacatuinae, wyróżnić można 21 różnych gatunków kakadu. Do tych najbardziej znanych w europejskiej hodowli ptaków domowych zaliczają się:

  • kakadu różowa (Eolophus roseicapilla) – z różowym upierzeniem, szarymi skrzydłami i różowo-białawą koroną,
  • kakadu żółtoczuba (Cacatua galerita) – z białym upierzeniem i długimi piórami korony w kolorze żółtym,
  • Kakadu molucka (Cacatua moluccensis) – z białym upierzeniem o lekko różowym połysku i różowymi piórami korony widocznymi w momencie stawiania ich do góry,
  • Kakadu biała (Cacatua alba) – z białym upierzeniem oraz delikatnie żółtym spodem ogona i spodnią stroną skrzydeł.

Czym żywi się kakadu?

Naturalna dieta kakadu obejmuje nasiona, owoce, korzenie, kwiaty, pąki, a czasami gąsienice oraz owady. Żywienie w warunkach domowych powinno uwzględniać potrzeby gatunku i być możliwie jak najbardziej zbliżone do tego, co papuga zjada w naturze.

Dobrym rozwiązaniem będzie wybór gotowej karmy dla ptaków – niskotłuszczowej mieszanki paszowej z możliwie najniższą zawartością nasion oleistych (np. ziaren słonecznika, ostropestu czy rzepaku). W celu urozmaicenia diety, kakadu należy podawać również warzywa, owoce i świeże gałązki do gryzienia.

Hodowla kakadu w domu – opieka i wychowanie

Kakadu to papuga, które z pewnością nie jest dla każdego. Ptak ma nie tylko określone wymagania gatunkowe – jest również dość absorbujący i wykazuje tendencję do dominacji. Wymaga od opiekuna stanowczości oraz konsekwentnego, a zarazem łagodnego podejścia. Wychowanie kakadu powinno opierać się na pozytywnym wzmacnianiu i nagradzaniu ptaka za dobre zachowanie.

Kakadu mają ogromną potrzebę przestrzeni i wyróżniają się również ze względu na zamiłowanie do gryzienia. Jedynym odpowiednim dla potrzeb gatunku miejscem jest więc bardzo duża woliera dla ptaków, przestronny pokój lub stała możliwość dozorowanego latania w mieszkaniu, którego wyposażenie musi być podporządkowane potrzebom papug. Żerdki, odpowiednie podłoże, pojemniki na wodę i pokarm, huśtawki i drabinki dla ptaków – to podstawa wyprawki.

W domu, w którym mieszka kakadu, niezbędne są także różne zabawki dla ptaków. Ważne jest to, by były one nie tylko atrakcyjne wizualnie i bezpieczne, ale i bardzo mocne – kakadu dość szybko je niszczą. Wśród przydatnych rzeczy dla ptaków znajdują się także preparaty do higieny i pielęgnacji, głównie samej woliery – utrzymanie jej w czystości jest niezbędne dla zdrowia papug.

W sytuacji, kiedy można mieć kakadu na oku, warto pozwolić jej jak najwięcej czasu spędzać poza klatką. Ptaka należy jednak pilnować – papuga cacadu ma wysoką tendencję do niszczenia różnych rzeczy i z pewnością po mistrzowsku rozprawi się z różnymi elementami wyposażenia domu.

Jak wszystkie papugi, także i kakadu potrzebują towarzystwa. Ptaki bardzo źle znoszą samotność – wielogodzinne pozostawianie papugi zamkniętej w klatce w domu, może skutkować wieloma problemami behawioralnymi – przykładowo, lękiem, agresją, dziobaniem, wyrywaniem piór czy krzykiem.

Ile kosztuje papuga kakadu?

Cena kakadu wahać się może od 3500 do 8000 złotych. Kwota, jaką przyjdzie zapłacić za ptaka zależy w dużej mierze od jego gatunku i związanego z nim wybarwienia oraz samej hodowli. I choć zakup kakadu jest wydatkiem jednorazowym, stale ponosić trzeba będzie koszty związane z jej utrzymaniem. Mowa tu nie tylko o zakupie karmy czy przysmaków, ale także pozostałych, niezbędnych rzeczy do wyposażenia klatki ptaka czy opieki weterynaryjnej. Papugi kakadu niechlubnie „słyną” ze swoich niszczycielskich zdolności – co jakiś czas zatem różne akcesoria zwyczajnie wymagać będą wymiany.

Papuga kakadu – najczęściej zadawane pytania

Czy papuga kakadu lata?

Kakadu to papugi, które potrafią i lubią latać. Warto pamiętać, że latanie to aktywność niezbędna dla ich dobrego zdrowia psychicznego i fizycznego – dlatego też decydując się właśnie na ten gatunek, trzeba mieć na uwadze, że konieczne będzie wypuszczanie ptaka na zewnątrz woliery.

Czy kakadu są głośne?

Papugi kakadu są wyjątkowo żywiołowe, ekspresyjne i głośne. Potrafią być bardzo hałaśliwe – zwłaszcza, gdy są przez długi czas pozostawione same sobie.

Czy kakadu gada?

Kakadu to papugi bardzo inteligentne, które z łatwością potrafią nauczyć się wielu różnych sztuczek. Choć ich umiejętności naśladowcze nie są aż tak rozwinięte jak ma to miejsce w przypadku amazonek czy żako, kakadu są w stanie „przyswoić” krótkie wyrazy i zwroty. Znakomicie naśladują także różne dźwięki.

Co lubi jeść kakadu?

Kakadu jedzą w naturze ziarna, nasiona, orzechy. Spożywają też chętnie rośliny strączkowe oraz owoce i warzywa.

Jaka klatka dla kakadu?

Papuga kakadu to ptak, który potrzebuje mnóstwo przestrzeni. Tak naprawdę, im większa klatka, tym lepiej.

Loading...

Inne ciekawe artykuły