• Skepy
  • Moje zamówienia
  • Lista życzeń
  • Koszyk

Kakadu: Hodowla i ciekawostki na temat „punków” z ptasiego świata

27.07.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Drei Papageien sitzen auf einem Ast.

Jako miłośnicy ptaków wiedzą Państwo: Kakadu mają bardzo różne upierzenia. Dwadzieścia jeden gatunków z sześciu rodzajów wędruje po Australii i sąsiadujących wyspach. Dlatego wcale nie jest łatwo mówić o kakadu. Przez długi czas ornitolodzy nie byli zgodni co do tego, czy nimfy powinny również zaliczać się do rodziny kakadu (w międzyczasie stało się to oficjalne). Powodem tego jest rzucająca się w oczy wspólna cecha wszystkich papug kakadu: charakterystyczna korona z piór. Ponadto wszystkie kakadu mają woreczek żółciowy – organiczną osobliwość – i tak zwane gruczoły pudrowe: Upierzenie wydziela odżywczy puder.

Loading...

Pożegnanie z naturalnym środowiskiem: kakadu jako zwierzę domowe

Gatunki kakadu, które szukają pożywienia głównie na ziemi, tworzą duże stada – bezpieczniej jest dziobać w stadzie. Zwierzęta wchodzą w trwające całe życie, monogamiczne związki partnerskie. Są one niezwykle inteligentne. Na wolności obserwowano ptaki, które używają narzędzi i bawią się dla czystej przyjemności – na przykład wykorzystując turbiny wiatrowe jako „karuzele”. Kakadu były hodowane jako zwierzęta domowe od około XVII wieku, ale początkowo tylko jako prestiżowe ozdoby dla klasy wyższej. Dopiero w XX wieku hodowla była z powodzeniem kontynuowana w Europie.

Ubarwienie kakadu

W porównaniu do innych przedstawicieli rodziny papug, kakadu mają raczej subtelne ubarwienie. Ich upierzenie jest zwykle białe, szare, ciemne lub różowe, czasami z różnokolorowymi pokrywami skrzydeł. Spektakularna korona z piór może skontrastować kolorystycznie.
Najbardziej znane gatunki kakadu w europejskiej hodowli ptaków domowych to:

Ubarwienie kakadu

  • Kakadu różowa: upierzenie jest różowe, skrzydła szare, a korona różowo-biaława.
  • Kakadu żółtoczuba mają białe ciało i długie, żółte pióra korony.
  • Kakadu molucka mają białe upierzenie, z lekkim różowym połyskiem, różowe pióra korony widoczne są, kiedy kakadu stawia je do góry.
  • Kakadu biała: pióra są białe, spód ogona i spodnia strona skrzydeł lekko żółte

Hodowla kakadu - nie dla początkujących

Jak wszystkie papugi, kakadu potrzebuje towarzysza – najlepiej przeciwnej płci; w Niemczech i Austrii jest to nawet wymagane prawnie. Człowiek nigdy nie może zastąpić ptakowi partnera; samotność może skutkować nieprawidłowym utrwalaniem wzorców i zaburzeniami zachowania. Ptaki mają ogromną potrzebę przestrzeni i wyróżniają się również ze względu na zamiłowanie do gryzienia. Jedynym odpowiednim dla potrzeb gatunku miejscem jest więc bardzo duża woliera, przestronny pokój dla ptaków lub stała możliwość dozorowanego latania w mieszkaniu, którego wyposażenie musi być podporządkowane potrzebom ptaków. Ze względu na specjalną strukturę upierzenia kakadu powodują również znacznie więcej kurzu i brudu niż inne ptaki — jest to kolejny argument przeciwko trzymaniu ich w mieszkaniu. Problemem, przynajmniej w budynkach mieszkalnych, może być również generowany przez nie hałas.

Co jedzą kakadu?

Naturalna dieta kakadu obejmuje nasiona, owoce, korzenie, kwiaty, pąki, a czasami gąsienice i owady. Ponieważ nie gardzą uprawami, większe stada są uciążliwe dla australijskich rolników. Kakadu jako zwierzęta domowe należy karmić niskotłuszczową mieszanką paszową dla papug z możliwie najniższą zawartością nasion oleistych, tj. nasiona słonecznika. Należy podawać im warzywa, owoce i świeże gałązki do gryzienia.

Czy kakadu można oswoić?

Kakadu są ciekawskie, inteligentne i przywiązane do swoich ludzi. Stają się bardzo uległe, ale bywają zazdrosne i wrogo nastawione do „konkurencji”. Pod warunkiem, że mają wystarczająco dużo miejsca, a ich hodowla przebiega zgodnie z potrzebami gatunku razem z odpowiednim towarzyszem, kakadu są wesołymi i zabawnymi zwierzętami. Wielką zaletą komunikacji z kakadu jest korona z piór: służy ona jako barometr nastroju i ważny sygnalizator mowy ciała. Zawsze należy traktować je poważnie — nawet delikatne dziobnięcie przez kakadu może być bardzo bolesne.

Podsumowanie Kakadu

Pochodzenie
Australia, Tasmania, Moluki
Wielkość
30–66 centymetrów (w zależności od gatunku)
Waga
90–860 gramów (w zależności od gatunku)
Wygląd
Korona z piór, haczykowaty dziób, krępa budowa; duże gatunki mają silny, masywny dziób
Upierzenie
upierzenie przeważnie monochromatyczne, białe, szare, różowe, ciemne; ewentualnie z kontrastującymi piórami i koroną
Długość życia
realistycznie i w zależności od gatunku około 40 lat, udokumentowane przypadki, gdy ptaki przekraczały 80 rok życia
Charakter
ciekawski, zabawny, hałaśliwy, kapryśny, bardzo wrażliwy
Loading...

Inne ciekawe artykuły