• Skepy
 • Zamów ponownie
 • Lista życzeń
 • Koszyk
 • Brak minimalnej kwoty zamówienia
 • Bezpłatna wysyłka od 139 zł.
 • 45 dni na darmowy zwrot
 • Program PAYBACK

Kakadu: Hodowla i ciekawostki na temat „punków” z ptasiego świata

04.03.2022

Drei Papageien sitzen auf einem Ast.

Jako miłośnicy ptaków wiedzą Państwo: Kakadu mają bardzo różne upierzenia. Dwadzieścia jeden gatunków z sześciu rodzajów wędruje po Australii i sąsiadujących wyspach. Dlatego wcale nie jest łatwo mówić o kakadu. Przez długi czas ornitolodzy nie byli zgodni co do tego, czy nimfy powinny również zaliczać się do rodziny kakadu (w międzyczasie stało się to oficjalne). Powodem tego jest rzucająca się w oczy wspólna cecha wszystkich papug kakadu: charakterystyczna korona z piór. Ponadto wszystkie kakadu mają woreczek żółciowy – organiczną osobliwość – i tak zwane gruczoły pudrowe: Upierzenie wydziela odżywczy puder.

Loading...

Pożegnanie z naturalnym środowiskiem: kakadu jako zwierzę domowe

Gatunki kakadu, które szukają pożywienia głównie na ziemi, tworzą duże stada – bezpieczniej jest dziobać w stadzie. Zwierzęta wchodzą w trwające całe życie, monogamiczne związki partnerskie. Są one niezwykle inteligentne. Na wolności obserwowano ptaki, które używają narzędzi i bawią się dla czystej przyjemności – na przykład wykorzystując turbiny wiatrowe jako „karuzele”. Kakadu były hodowane jako zwierzęta domowe od około XVII wieku, ale początkowo tylko jako prestiżowe ozdoby dla klasy wyższej. Dopiero w XX wieku hodowla była z powodzeniem kontynuowana w Europie.

Ubarwienie kakadu

W porównaniu do innych przedstawicieli rodziny papug, kakadu mają raczej subtelne ubarwienie. Ich upierzenie jest zwykle białe, szare, ciemne lub różowe, czasami z różnokolorowymi pokrywami skrzydeł. Spektakularna korona z piór może skontrastować kolorystycznie.
Najbardziej znane gatunki kakadu w europejskiej hodowli ptaków domowych to:

 

Ubarwienie kakadu

 • Kakadu różowa: upierzenie jest różowe, skrzydła szare, a korona różowo-biaława.
 • Kakadu żółtoczuba mają białe ciało i długie, żółte pióra korony.
 • Kakadu molucka mają białe upierzenie, z lekkim różowym połyskiem, różowe pióra korony widoczne są, kiedy kakadu stawia je do góry.
 • Kakadu biała: pióra są białe, spód ogona i spodnia strona skrzydeł lekko żółte

Hodowla kakadu - nie dla początkujących

Jak wszystkie papugi, kakadu potrzebuje towarzysza – najlepiej przeciwnej płci; w Niemczech i Austrii jest to nawet wymagane prawnie. Człowiek nigdy nie może zastąpić ptakowi partnera; samotność może skutkować nieprawidłowym utrwalaniem wzorców i zaburzeniami zachowania. Ptaki mają ogromną potrzebę przestrzeni i wyróżniają się również ze względu na zamiłowanie do gryzienia. Jedynym odpowiednim dla potrzeb gatunku miejscem jest więc bardzo duża woliera, przestronny pokój dla ptaków lub stała możliwość dozorowanego latania w mieszkaniu, którego wyposażenie musi być podporządkowane potrzebom ptaków. Ze względu na specjalną strukturę upierzenia kakadu powodują również znacznie więcej kurzu i brudu niż inne ptaki — jest to kolejny argument przeciwko trzymaniu ich w mieszkaniu. Problemem, przynajmniej w budynkach mieszkalnych, może być również generowany przez nie hałas.

Co jedzą kakadu?

Naturalna dieta kakadu obejmuje nasiona, owoce, korzenie, kwiaty, pąki, a czasami gąsienice i owady. Ponieważ nie gardzą uprawami, większe stada są uciążliwe dla australijskich rolników. Kakadu jako zwierzęta domowe należy karmić niskotłuszczową mieszanką paszową dla papug z możliwie najniższą zawartością nasion oleistych, tj. nasiona słonecznika. Należy podawać im warzywa, owoce i świeże gałązki do gryzienia.

Czy kakadu można oswoić?

Kakadu są ciekawskie, inteligentne i przywiązane do swoich ludzi. Stają się bardzo uległe, ale bywają zazdrosne i wrogo nastawione do „konkurencji”. Pod warunkiem, że mają wystarczająco dużo miejsca, a ich hodowla przebiega zgodnie z potrzebami gatunku razem z odpowiednim towarzyszem, kakadu są wesołymi i zabawnymi zwierzętami. Wielką zaletą komunikacji z kakadu jest korona z piór: służy ona jako barometr nastroju i ważny sygnalizator mowy ciała. Zawsze należy traktować je poważnie — nawet delikatne dziobnięcie przez kakadu może być bardzo bolesne.

Podsumowanie Kakadu

 • Pochodzenie
  Australia, Tasmania, Moluki
 • Wielkość
  30–66 centymetrów (w zależności od gatunku)
 • Waga
  90–860 gramów (w zależności od gatunku)
 • Wygląd
  Korona z piór, haczykowaty dziób, krępa budowa; duże gatunki mają silny, masywny dziób
 • Upierzenie
  upierzenie przeważnie monochromatyczne, białe, szare, różowe, ciemne; ewentualnie z kontrastującymi piórami i koroną
 • Długość życia
  realistycznie i w zależności od gatunku około 40 lat, udokumentowane przypadki, gdy ptaki przekraczały 80 rok życia
 • Charakter
  ciekawski, zabawny, hałaśliwy, kapryśny, bardzo wrażliwy
Loading...