Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Język ciała psa: Jak zrozumieć pupila

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Hund liegt auf Vorderbeinen, Körpersprache des Hundes

Jedno spojrzenie na swojego pupila wystarczy doświadczonemu właścicielowi, by zrozumieć co w danym momencie leży mu na duszy. Czy ma akurat ochotę na spacer lub przekąskę? Czy jest niezadowolony, bo kot akurat zajmuje jego legowisko? A może od razu wyczytają Państwo z jego miny, że przeskrobał coś, co nie zostało jeszcze zauważone? Czworonogi potrafią informować o tych wszystkich nastrojach „bez słowa”: ich język ciała jest tak zróżnicowany, że najmniejsze niuanse w ich mimice czy postawie zdradzają wszystko. Warto dowiedzieć się, jak „czytać” z zachowań swojego psa.

Loading...

Dialog bez słów: jak wygląda język ciała u psów?

Psy mają duży repertuar sygnałów dźwiękowych: Potrafią szczekać, wyć, warczeć czy skomleć. Te odgłosy to jednak tylko połowa komunikacji. Psy wysyłają większość sygnałów niewerbalnie, za pomocą mimiki i gestów. Zamiast dłoni pies do „gestykulacji” używa głównie uszu i ogona. Trzecim elementem jest ogólna postawa ciała. Rzeczywisty „język” psa, czyli ekspresja dźwięków, nabiera właściwego znaczenia dopiero w połączeniu z ciałem.

Z jakich elementów składa się język ciała psa?

Niefonetyczne formy wyrazu zawsze są ze sobą połączone, podczas gdy sygnały głosowe występują opcjonalnie. Psy przekazują sobie nawzajem informacje za pomocą zapachów, dzięki czemu komunikacja
między czworonogami zawiera również aspekt węchowy.

Kiedy psi język ciała może prowadzić do nieporozumień?

Podczas pracy z psem, należy zawsze starać się nie tylko zwracać uwagę na sygnały, jakie wysyła jego ciało, ale także odpowiednio na nie reagować. Niektóre elementy ludzkiego języka ciała są interpretowane przez psa zupełnie inaczej niż przez człowieka. Na przykład, należy uważać, aby niepotrzebnie nie patrzeć psu w oczy: Z punktu widzenia psa jest to gest groźby. To samo odnosi się do uśmiechu: Jeśli chcemy miło uśmiechnąć się do psa, może on zupełnie błędnie zrozumieć nasze „pokazane zęby” i „cofnięte wargi”. Nie dotykaj psa zaskakująco od tyłu ani nie pochylaj się nad nim – to również może być zinterpretowane jako nieprzyjazny gest w stronę czworonoga.

Notabene: badacze behawioralni z Uniwersytetu Florydy odkryli, że psy w bardziej zróżnicowany sposób interpretują mimikę znanych im ludzi niż odwrotnie.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować