Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Pies w okresie dojrzewania: kiedy czworonóg zaczyna się buntować

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Pies leży na kanapie obok podartego papieru

Opór i upór, gwałtowne wybuchy aktywności, ciągłe sprzeczności i brak szacunku dla autorytetów — nie, nie chodzi o niestabilnego emocjonalnie nastolatka. Psy w okresie dojrzewania mają jednak wiele wspólnego z młodymi ludźmi. Pies, który w psiej szkole był wzorem posłuszeństwa, nagle nie słucha żadnych poleceń, a dotychczasowe uosobienie łagodności zaczepia wszystkie spotkane na spacerze psy. Dla opiekuna nie jest to łatwa sytuacja. Ale nie trzeba się martwić: ta faza mija. Wyjaśniamy, jak radzić sobie z okresem dojrzewania u psów.

Loading...

Co powoduje dojrzewanie u psów?

W okresie dojrzewania w psim organizmie zachodzą różne zmiany, powodujące nie tylko efekty fizyczne, ale także pewną dezorientację.

Jakie są oznaki dojrzewania u psa?

Dojrzewanie u psów przejawia się przede wszystkim wahaniami nastroju i przesadnymi reakcjami na otoczenie. Natężenie takich zachowań jest u poszczególnych zwierząt różne. Jednak wspólnym mianownikiem każdej formy psiej złośliwości jest kształtowanie się „dorosłych” zachowań.

Jakie są fazy okresu dojrzewania u psa?

W życiu psa występują dwa trudne okresy. Zaczyna się od fazy ustalania hierarchii, między 13 a 16. tygodniem życia. To czas, który można z grubsza porównać z fazą „buntu dwulatka” u ludzkich dzieci. Kolejną trudną fazą jest dojrzewanie. W zależności od rasy zaczyna się ona między siódmym a dwunastym miesiącem życia. Duże rasy psów wchodzą w okres dojrzewania później; u suk sygnałem jest pierwsza cieczka. U samców przejście z etapu młodzieńczego w dorosłość jest bardziej płynne.

Pewnym sygnałem, jest to gdy podczas oddawania moczu pies najpierw podnosi nogę i znakuje otoczenie. Dojrzewanie kończy się powoli, gdy pies ma od dwóch do trzech lat i jest w pełni dorosły.

Warto pamiętać, że po kilku miesiącach okres „burzy i naporu” mija. W okresie dojrzewania Państwa czworonożny przyjaciel doświadcza również drugiej fazy budowania więzi: warto skorzystać z tego, aby zintensyfikować Wasze relacje.

Na co należy zwracać uwagę w okresie dojrzewania psa?

Aby ułatwić psu okres dojrzewania, potrzebne są przede wszystkim silne nerwy, cierpliwość i dużo miłości. Podczas gdy młody pies bezwarunkowo akceptował właściciela jako przywódcę stada, psi „nastolatek” próbuje zdobyć niezależność. Z uroczego szczeniaka przeistacza się w uparciucha. Dlatego jeśli wprowadzają Państwo do swojej rodziny młodego psa, trzeba się na to odpowiednio przygotować.

Gdy pies przechodzi etap dojrzewania, należy unikać poważnych zmian, takich jak przeprowadzka lub nauka zupełnie nowych rzeczy — mogą one przytłoczyć Państwa czworonoga w tej trudnej fazie.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować