Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Koszyk

Jak nauczyć szczeniaka chodzenia na smyczy, obroży lub uprzęży

30.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Szczeniak springer spaniela angielskiego

Ładne chodzenie na smyczy, bez ciągnięcia i szarpania, to jedna z najważniejszych rzeczy, jakich pies musi się nauczyć w swoim życiu. To umiejętność, którą powinien zdobyć jak najwcześniej. Grunt pod swobodne chodzenie na smyczy przygotujesz, jeśli odpowiednio wcześnie przyzwyczaisz malucha do chodzenia w obroży lub uprzęży oraz z wpiętą smyczą. Wykorzystaj pozytywne wzmocnienie — wtedy szczeniak nie tylko dobrze będzie znosił zakładanie obroży lub uprzęży, ale nawet będzie kojarzył tę czynność z początkiem miłego przedsięwzięcia.

Loading...

Wybór odpowiedniej obroży lub uprzęży

Obroża powinna być szeroka i wykonana ze skóry lub niezbiegającego się materiału. Pod żadnym względem nie należy używać obroży zaciskowej. Żaden pies, który nauczył się prawidłowo chodzić na smyczy, jej nie potrzebuje. Szczenięta początkowo często ciągną za smycz, warto więc wybrać uprząż, ponieważ nie wywiera ona nacisku na szyję. Powinna ona dobrze leżeć, dlatego lepiej zabrać ze sobą malucha na zakupy, aby ją przymierzyć.

Jak przyzwyczaić szczeniaka do obroży lub uprzęży

Aby przyzwyczaić szczenię do obroży lub uprzęży, należy założyć wybrane akcesorium, zaczynając wyjątkowo ekscytującą dla psiaka zabawę. Może to być na przykład zabawa z karmą: rzuć kawałek karmy do dwóch metrów od szczeniaka i pozwól mu do niej podbiec lub ukryj karmę, tak aby musiał jej poszukać. Możesz także pobawić się z pieskiem zabawką lub po prostu pobiegać razem z nim po ogrodzie. Gdy szczeniak przyzwyczai się do obroży, zostawiaj ją na coraz dłuższy czas po zabawie.

Czas na smycz

W kolejnym kroku przyzwyczaisz psa do smyczy. Jaka smycz dla psa będzie najlepsza? Wybierz lekką, bez haczyków i szlufek, ponieważ na początku szczeniak będzie ją po prostu za sobą ciągnął. Dlatego ważne jest, aby nie zablokował się nią i nie wystraszył, gdy np. haczyk będzie głośno uderzał o podłoże. Proces przyzwyczajania do smyczy przebiega podobnie jak w przypadku obroży — w trakcie przyjemnej zabawy. Potem możesz wziąć smycz do ręki. Smycz nie powinna być zbyt krótka, tak aby się nie naprężała, gdy szczeniak będzie biegał. W przypadku smyczy o długości od trzech do pięciu metrów możesz wygodnie bawić się z maluchem.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować