• Brak minimalnej kwoty zamówienia
  • Bezpłatna wysyłka od 99 zł.
  • 45 dni na darmowy zwrot
  • Ponad 8.000 produktów
  • Program PAYBACK
Trennungsangst Hund Gehweg Lokal angeleint

Zostawianie psa samego — pokonywanie lęku separacyjnego i strachu przed utratą kontroli

Psy to zwierzęta stadne. Nie lubią samotności. Obawa przed porzuceniem leży w ich naturze i u jednych psów daje o sobie znać bardziej, a u innych mniej. Psy można jednak uczyć pozostawania w samotności aż do późnej starości. W przypadku szczeniąt nauka nie sprawia trudności, u starszych psów wymaga treningu i ewentualnie cierpliwości. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak nauczyć swojego psa zostawania na kilka godzin samemu i nie tylko!

Loading...

Dlaczego psy niechętnie zostają same

Strach przed samotnością i porzuceniem jest głęboko zakorzeniony w każdym psie. Psy są zwierzętami stadnymi, chociaż w dzisiejszych czasach nie są już hodowane w grupach liczących kilka osobników. Ich zachowanie społeczne oraz poczucie przynależności są jednak bardzo silne. W takich stadach, jak na przykład w tych tworzonych przez wilki czy dzikie psy, słabe lub chore zwierzęta są pozostawiane w tyle i w najgorszym wypadku muszą umrzeć.

 

Nic zatem dziwnego, że nasze psy zawsze starają się nadążyć za swoją „rodziną”. Także tutaj wyjątki potwierdzają regułę: Psy pracujące, które mają jasno sprecyzowane zadania, mogą dłużej pozostać same. Z punktu widzenia cech gatunku nasze psy powinny pozostać w sforze lub ze swoimi ludźmi

 

Zostawianie psa samego: Jak długa rozłąka jest możliwa do zaakceptowania?

Niestety nie ma jednej poprawnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ psy — podobnie jak ludzie — to indywidualne jednostki. Niektóre z nich zaczynają skomleć, gdy tylko ich właściciel zamyka za sobą drzwi, inne robią się niespokojne po godzinie i zaczynają biegać po pokoju, obgryzając meble i resztę wyposażenia lub w akcie protestu załatwiają się w mieszkaniu.

 

Bardzo wrażliwe psy mogą nawet zachorować na depresję, jeżeli pozostają same zbyt często, a rozłąka trwa zbyt długo. Inne psy mogą wytrzymać bez swoich ludzi cztery lub pięć godzin. Pod żadnym pozorem rozłąka nie powinna trwać dłużej, ponieważ pies musi mieć możliwość załatwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Jeżeli Państwa czworonożny przyjaciel każdego dnia pozostaje sam w domu w godzinach Państwa pracy, powinni Państwo rozejrzeć się za stałym opiekunem dla swojego pupila. Najlepiej oczywiście byłoby, gdyby mogli Państwo zabierać swojego czworonoga ze sobą do pracy. Wiele firm, oczywiście pod pewnymi warunkami, dopuszcza obecność psów – prosimy nie wahać się zapytać.

 

 

Dwa podstawowe typy: Lęk separacyjny lub utrata kontroli

Psy, które obawiają się samotności, można podzielić na dwa główne typy:

 

  • Część z nich ma lęk separacyjny,
  • druga część obawia się utraty kontroli.

W przypadku lęku separacyjnego samotność rzeczywiście przeraża Państwa psa. W przypadku psów ze strachem przed utratą kontroli jest to zmartwienie, a nawet irytacja, że Państwo, jako jego „stado”, przemieszczają się bez niego — przez co nie może się Państwem zaopiekować. Pies może bowiem postrzegać opiekę nad swoim stadem jako swoje zadanie, którego nie może wykonać. Ćwiczenia, które znajdą Państwo poniżej, pomogą przezwyciężyć lęk separacyjny Państwa psa.

 

W przypadku psów ze strachem przed utratą kontroli chodzi o to, aby wyraźnie zaznaczyć hierarchię w stadzie i pokazać pupilowi, że to Państwo pełnią w nim rolę przywódcy.

 

Więcej informacji na ten temat uzyskają Państwo w poradniku „Lęk separacyjny u psów”.

Im wcześniej tym lepiej — należy rozpocząć trening już w wieku szczenięcym

Jeżeli pies pojawia się w Państwa domu jako szczenię, łatwiej jest nauczyć go zostawania samemu. Dzieje się tak, ponieważ młode psy mogą z łatwością dostosować swój wewnętrzny zegar do rytmu życia człowieka. Im wcześniej maluch nauczy się, że zostawanie samemu jest częścią codziennego życia, tym łatwiej będzie Państwu zostawić go w domu bez większych dramatów związanych z rozstaniem.

 

Więcej na ten temat przeczytają Państwo w specjalnym poradniku Maxi Zoo „Zostawianie szczenięcia samego w domu“.

Również dorosłe psy da się nauczyć

Zdarza się, że dorosłe psy, czy to dlatego, że zostały zaadoptowane, czy dlatego, że ich właściciele znajdują się w nowej sytuacji życiowej, muszą na nowo nauczyć się przebywania w samotności. Zacznijmy od plusów: również dorosłe psy da się nauczyć!

 

Szkolenie dorosłego psa z lękiem separacyjnym zaczyna się od intensywnego angażowania się w interakcje z nim przed opuszczeniem mieszkania. Można pobawić się z pupilem w szukanie przedmiotów lub wyjść na długi spacer. Zabawy polegające na szukaniu są dla psa wyczerpujące, oczywiście w pozytywnym sensie, i dla większości psów stanowią źródło ogromnej radości. W ten sposób mogą Państwo pozytywnie zmęczyć pupila, zanim zostawią go Państwo samego.

Sensowne ćwiczenia: Trening dla psa z zakresu zostawania samemu

Zdarza się, że dorosłe psy, czy to dlatego, że zostały zaadoptowane, czy dlatego, że ich właściciele znajdują się w nowej sytuacji życiowej, muszą na nowo nauczyć się przebywania w samotności. Zacznijmy od plusów: również dorosłe psy da się nauczyć!

 

Szkolenie dorosłego psa z lękiem separacyjnym zaczyna się od intensywnego angażowania się w interakcje z nim przed opuszczeniem mieszkania. Można pobawić się z nim w szukanie przedmiotów lub wyjść na długi spacer. Zabawy polegające na szukaniu są dla psa wyczerpujące, oczywiście w pozytywnym sensie, i dla większości psów stanowią źródło ogromnej radości. W ten sposób mogą Państwo pozytywnie zmęczyć pupila, zanim zostawią go Państwo samego.

Sensowne ćwiczenia: Trening samotności

  1. Najpierw zaprowadzamy psa na jego ulubione miejsce i pozwalamy mu bawić się zabawką lub kostką do żucia.
  2. Gdy pies wystarczająco skupi się na zabawie i przestanie zwracać na nas uwagę, wychodzimy z pokoju.
  3. Następnie obserwujemy, czy pies zaczyna skomleć lub jęczeć.
  4. Po kilku minutach wracamy do pomieszczenia i nagradzamy psa smakołykiem. W ten sposób pies powinien pozytywnie skojarzyć czekanie na właściciela i jego powrót.

 

Trening powinien odbywać się każdego dnia. Za każdym razem, kiedy odnoszą Państwo wrażenie, że pies jest spokojny i zrelaksowany, proszę wydłużać czas rozłąki. Być może po kilka dniach ćwiczeń będą Państwo mogli zrobić zakupy w swojej dzielnicy? Prosimy koniecznie pamiętać o tym, aby w fazie przystosowywania się nagradzać swojego czworonoga pysznymi niespodziankami.

 

Niestety, nie zawsze wszystko tak szybko się udaje. Kluczowe znaczenie mają tu cierpliwość i konsekwencja: nie należy wracać do pokoju, kiedy pies skomle lub ujada. W przeciwnym razie pies może połączyć swoje skomlenie z Państwa powrotem i w przyszłości skomleć dłużej i głośniej. Jeżeli nauka pozostawania samemu w domu zajmuje Państwa psu nieco dłużej, nie należy się poddawać ani karcić psa – nie należy go również rozpieszczać. Dzięki konsekwentnym, codziennym ćwiczeniom pozostawanie samemu w domu będzie przychodziło mu coraz łatwiej. Szczególnie dlatego, że w toku tego procesu nauczy się Państwu ufać. Zamiast ujadać, będzie radośnie czekał na Państwa powrót oraz swoją nagrodę.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo dalszych informacji dotyczących psów?