Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Złe nawyki u psów – jak sobie z nimi radzić?

15.05.2023 - Czas czytania: 9 minuty

Złe nawyki u psów – jak sobie z nimi radzić?

Twój pies sprawia kłopoty i masz tego dosyć? Ciągle musisz borykać się z obgryzionymi meblami, skargami sąsiadów, wynikającymi z ciągłego szczekania czy wymuszaniem jedzenia? To czas, aby popracować nad jego nawykami! Jeśli chcesz wiedzieć, jak oduczyć psa konkretnych zachowań, przeczytaj nasz artykuł.

Zachowanie psa: czyli jak kształtują się nawyki u psa?

Pies od małego uczy się różnych nawyków. Jeżeli nie wprowadzisz nauki zachowania od szczeniaka, niektóre z nich mogą być naprawdę kłopotliwe. Może np. zjadać Twoje ulubione buty, brudzić w mieszkaniu, gryźć lub ciągnąć na smyczy podczas spaceru. Musisz jednak wiedzieć, że najczęstszą przyczyną takich zachowań u pupili jest niedopilnowanie ich wychowania przez właścicieli. Pies nie może umieć tego, czego go nie nauczono, dlatego też trudno spodziewać się, że będzie idealnie szedł na smyczy, jeśli przez cały szczenięcy okres, biegał wolno. Poza tym pewne zachowania nie wynikają wcale ze złych intencji psa, a z tego, że nigdy nie wskazano mu, że są niewłaściwe lub dawano mu sprzeczne sygnały. Jeśli np. pupil stale zabiera Twoje noszone ubrania i znosi je do siebie, to prawdopodobnie robi to dla swojego poczucia bezpieczeństwa. Każda koszulka czy bluza pachnąca Tobą przynosi mu spokój. Jeśli jednak konsekwentnie będziesz zakazywał takiego zachowania, zwierzę w pewnym momencie przestanie to robić. Jeżeli natomiast będziesz pozwalał mu na zabieranie Twoich starych ubrań, a na podbieranie nowych będziesz się złościć i go ganić, pies może zareagować agresywnie, bo nie będzie rozumiał, dlaczego jedną rzecz może zanieść do swojego legowiska, a innej nie.

Złe nawyki u psa – jak z nimi walczyć?

Bardzo ważną zasadą, jeśli chodzi o wpływ na zachowanie psa, jest to, aby uczyć go od małego. Wiele osób uważa, że szczeniaki nie są w stanie zbudować żadnych nawyków, więc trzeba poczekać, aż pupil podrośnie i sam zrozumie, że pewne zachowania nie są odpowiednie. Nic bardziej mylnego! Zdecydowanie łatwiej jest nauczyć czegoś zwierzę, gdy jest małe niż oduczać je nawyków, gdy podrośnie. Np. nauka czystości jest jedną z tych kwestii, o którą należy zadbać już od pierwszych chwil, gdy maluch trafi do Twojego domu. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, jeśli kupujesz lub adoptujesz pupila dorosłego. Zachowanie psa jest już wtedy w pewien sposób ukształtowane, a nowy właściciel zwykle nie dostaje informacji o tym, jak wychowywano danego czworonoga wcześniej.

Konsekwencja – podstawa wychowania psa

Co jednak zrobić, jeśli zauważysz złe nawyki u psa później? Przede wszystkim najważniejsza jest konsekwencja. To ten element, którego brakuje wielu osób. Miłość do pupila często utrudnia jego wychowanie, ale musisz sobie uświadomić, że ustalenie pewnych zasad to nie tylko korzyść dla Ciebie, ale też dla czworonoga. Zastanawiasz się np. jak oduczyć psa wchodzenia na łóżko? Przede wszystkim zorganizuj mu wygodne, przytulne legowisko, a następnie za każdym razem, kiedy próbuje on wejść na Twoje łóżko, odprowadzaj go do posłania. Musisz być cierpliwy, ponieważ może kosztować Cię to kilka bezsennych nocy. Zwierzęta potrafią być uparte i chcieć postawić na swoim, jednak konsekwencja się opłaci i w końcu pupil zrozumie, że jego miejsce do spania jest w legowisku.

Upór w egzekwowaniu zachowań

To na co również warto zwrócić uwagę, to fakt, czy zwierzę wykonuje polecenia. Np. wielu właścicieli wydaje komendę „wróć”, ale kiedy pies ucieka, zaczyna warczeć czy chowa się, zostawiają go w spokoju. Każde polecenie powinno zostać wykonane, choćby miało to trwać godzinami. Wtedy pies zauważy Twoją konsekwencję, a jeśli dodatkowo otrzyma później pochwałę, znacznie chętniej wykona zadanie ponownie.

Jak oduczyć psa niepożądanych zachowań?

Jeśli zauważysz już złe nawyki u psa, musisz nastawić się na wiele godzin pracy, która pewnie niejednokrotnie będzie kończyła się Twoją frustracją. Bądź jednak cierpliwy, gdyż odpowiednie zachowanie sprawi, że pupil przestanie nadmiernie szczekać czy gryźć meble, a to gra warta świeczki. Na co warto zwracać uwagę poza konsekwencją?

Wykorzystaj pozytywne metody uczenia

Krzyki lub, co gorsza, podniesienie ręki na psa pozwolą na chwilę wyciszyć jego złe nawyki, ale wcale nie zmienią jego zachowania. Szczególnie jeśli Twój pies ma niezależny charakter, może któregoś dnia wymówić posłuszeństwo oparte na strachu i np. Cię ugryźć. Stosując pozytywne bodźce, takie jak: głaskanie, pochwała czy smakołyk, jesteś w stanie wyegzekwować dowolne zachowanie psa, które zostanie z nim na zawsze.

Zwróć uwagę na potrzeby i lęki psa

Pamiętaj, że wiele zwierzęcych zachowań, może wynikać z niezaspokojonych potrzeb lub lęków. Np. jeśli pupil szczeka w nocy, może okazać się, że czegoś się boi lub właśnie wtedy słyszy dźwięki, które go drażnią. Wystarczy go wtedy odizolować od tych bodźców, a nastanie spokój. Jeżeli z kolei czworonożny przyjaciel gryzie meble, może potrzebuje czegoś, co pozwoli mu ostrzyć zęby, np. zabawki do gryzienia dla psów, wykonanej z naturalnych materiałów.

Nie licz na natychmiastowe efekty

Nauka posłuszeństwa psa to proces. Nie licz na to, że efekty pojawią się po dwóch dniach pracy. Rzeczywiście są przypadki, w których pies szczeka na ludzi czy warczy na przechodzące obok inne czworonogi i wystarczy dosłownie chwila działań w tym temacie, aby przestał to robić. Zazwyczaj jednak potrzeba na to dni, tygodni, a czasami nawet miesięcy. Nie rzadko konieczna jest także współpraca ze specjalistami, którzy nie tylko przeprowadzają szkolenie psa, ale także uczą właściciela, w jaki sposób utrwalać pewne zachowania.

Szkolenie psa: kiedy warto się na nie wybrać?

W początkowej fazie wychowywania psa możesz spróbować własnych sił w kształtowaniu jego zachowań. Wiele czworonogów, szczególnie w wieku szczenięcym świetnie pracuje i oduczenie ich nieodpowiednich nawyków jest bardzo łatwe. Czasami jednak zdarzają się bardzo niezależne, temperamentne psy, z którymi trudno się współpracuje. W Internecie spotkać można mnóstwo osób, które pytają jak oduczyć psa jedzenia odchodów czy jak powinna przebiegać nauka chodzenia na smyczy, aby widać było efekty. Niestety czasami nie da się zrobić tego bez odpowiedniej wiedzy. Wtedy najlepiej udać się do behawiorysty, który przeprowadzi profesjonalne szkolenie psa i… właściciela. Wbrew pozorom w szkole dla czworonogów również ich opiekunowie dużo się uczą, m.in. jaki powinien być ton głosu przy wydawaniu poleceń, jakie komendy działają, jak oduczyć psa poszczególnych zachowań (gdyż do każdego aspektu techniki są inne) czy jakie nagrody wybierać za odpowiednio wykonane polecenie. Dodatkowo wiele zachowań psa, które nam ludziom wydają się być nieuzasadnione, dla zwierząt są całkowicie naturalne. Behawiorysta wychwyci je i z pewnością Cię o tym poinformuje. Dzięki temu będziesz spać spokojnie bez obawy, że Twój pupil nie rozwija się prawidłowo. Warto także wspomnieć, że trening to nierzadko okazja do spotkania z innymi psami. Socjalizacja, szczególnie szczeniaków, jest niezwykle ważna, dlatego warto to zrobić przy pomocy specjalisty lub samodzielnie, jeśli masz taką możliwość.

Nauka psa komend i poleceń: ile trwa? Jak zrobić to skutecznie?

Czas przejść do nauki psa komend. To proces, który wielu osobom wydaje się niepotrzebny, ale nic bardziej mylnego! Pamiętaj, że tak samo, jak ludzie potrzebują pewnej stymulacji intelektualnej, tak i zwierzęta powinny uczyć się nowych rzeczy, aby ich mózg stale pracował na najwyższych obrotach. Nauka komend to zapewnienie intelektualnej rozrywki, ale nie tylko! Dzięki niej możesz uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Np. czworonóg znający komendę „do mnie”, jest znacznie bezpieczniejszy, ponieważ jeśli w sposób niekontrolowany dostanie się na ruchliwą ulicę, będziesz mógł szybko przywołać go do siebie. Trening pozwala też stworzyć wyjątkową więź między właścicielem a czworonogiem, ponieważ jest to czas sam na sam, wypełniony przyjemnościami. Jak więc podejść do nauki komend, aby była skuteczna?

Nauka komend – od czego zacząć?

Przede wszystkim musisz liczyć się z tym, że każdego dnia trzeba poświęcić chwilę na to, aby potrenować pewne polecenia i nauczyć zwierzę nowych. Niezbędna będzie Ci cierpliwość i konsekwencja. Nieco łatwiej jest zwykle ze szczeniakami, które bardzo szybko łapią pożądane zachowania. Trudniej bywa ze starszymi psiakami, chociaż nie jest to regułą. Poza tym do nauki z pewnością przydadzą się psie przysmaki i przekąski, które będą świetną nagrodą za wykonywanie poleceń. Skoro znasz już podstawy, czas przejść do działania!

Przywoływanie psa

Trening powinno się zacząć od przywoływania psa, czyli nauki reagowania na swoje imię. Kiedy zawołasz pupila po imieniu i on przyjdzie, nagródź go przysmakiem lub pieszczotami i powtarzaj ten proces do czasu, aż dla psa naturalnym stanie się, że gdy słyszy swoje imię, to przychodzi. Następnie możesz przejść do komendy „do mnie”. Tak jak wspomnieliśmy, to jedno z ważniejszych poleceń, ponieważ może uratować mu życie.

„Nie” lub „Fe” – czyli zostaw

Inne podstawowe komendy dla psa to m.in. „nie” lub „fe”. Pozwalają zwierzęciu zrozumieć, jakie zachowania są akceptowane przez właściciela, a jakie nie. Pies, który nauczony będzie tej komendy, natychmiast porzuci wykonywaną czynność, gdy tylko usłyszy to magiczne słowo. Ten rodzaj polecenia też może mieć ogromny wpływ na bezpieczeństwo psa, ponieważ np. może powstrzymać go przed zjedzeniem czegoś, co jest dla niego szkodliwe. Każde odpowiednie zachowanie po wypowiedzianej komendzie, należy oczywiście nagrodzić.

„Siad” i „leżeć”

Poza tym warto też nauczyć psa komend „siad” i „leżeć”. Najlepiej w tej właśnie kolejności. Jak to zrobić? Jeśli chcesz nauczyć czworonoga siadać, weź do ręki smakołyk i zwróć na niego uwagę psa. Zmusi go to do podniesienia głowy, a ciało naturalnie przesunie ciężar na tylne łapy i pies usiądzie. Jednocześnie wypowiedz komendę „siad”. Kiedy zwierzę przysiądzie, pochwal je i daj mu smakołyk. Pamiętaj, aby ćwiczenie powtórzyć kilka razy. Kiedy pupil umie już siadać, możesz przejść do polecenia „leżeć”. Gdy czworonóg siedzi weź smaczka do ręki, pokaż go psu i schowaj w dłoni. Następnie zacznij zbliżać rękę do ziemi, wydając w tym samym czasie komendę „leżeć”. Kiedy pupil się położy, pochwal go i obdaruj smaczkiem.

„Zostań”

Na koniec musimy wspomnieć jeszcze o jednej ważnej komendzie „zostań”. Najpierw wydaj pupilowi polecenie siad, ale zamiast nagrody wyciągnij otwartą dłoń w jego stronę i wypowiedz kolejną komendę „zostań”. Jeżeli zwierzę zostanie na miejscu, pochwal je wyraźnie i daj w nagrodę psi przysmak.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci w samodzielnym wychowaniu psa lub znalezieniu kogoś, kto wesprze Cię w budowaniu pozytywnych nawyków u Twojego pupila.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować