Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Które papugi można nauczyć mówić i jak to zrobić?

15.05.2023 - Czas czytania: 8 minuty

Które papugi można nauczyć mówić i jak to zrobić?

Marzysz o posiadaniu mówiącej papugi, która powtórzy wszystko, co do niej powiesz? Musisz wiedzieć, że nie każdy gatunek nadaje się do takiego szkolenia, dlatego, jeśli chcesz, aby zwierzę naśladowało mowę ludzką, konieczne jest zapoznanie się z tematem przed zakupem. Przeczytaj nasz artykuł, a na pewno wybierzesz dobrze!

Gadająca papuga - które papugi można nauczyć mówić?

Wiele osób mówi, że teoretycznie można nauczyć mówić większość papug, np. papużkę falistą lub nimfę. Faktycznie są osobniki, które mają predyspozycje do szybkiego przyswajania i naśladowania dźwięków. Trzeba jednak przyznać, że w większości przypadków nauczenie tych ptaków mowy jest w zasadzie nieosiągalne. Zupełnie inaczej jest, jeśli chodzi o te duże papugi. One znacznie częściej są w stanie pochwalić się wyraźną mową. Papuga żako uważana jest za ten gatunek, który najszybciej można nauczyć mówić. W Polsce najpopularniejsze są ich dwa gatunki: żako kongijskie i żako liberyjskie. Oprócz tego, że zwierzęta te są bardzo pojętne, są też świetnymi towarzyszami życia, ponieważ jeśli hoduje się je pojedynczo, trzeba liczyć się z tym, że przywiązują się do opiekuna. Jaki głos ma papuga żako? Dość głośny i skrzekliwy, ale potrafi modulować go tak, że przypomina on mowę ludzką. Mowę dobrze naśladują też papugi amazonki, ale trzeba pamiętać, że są one hałaśliwe, co może niektórym osobom przeszkadzać. Warto też zwrócić uwagę na kakadu, chociaż jest to odmiana, która nadaje się tylko dla osób dobrze znających się na ptakach, ponieważ jest dość delikatna. Szczególnie ciekawym osobnikiem jest kakadu różowe, które nie tylko pięknie wygląda, ale także szybko odnajduje się w warunkach domowych i przywiązuje do właściciela. Najpopularniejsza gadająca papuga to oczywiście ara. Jest to największy z proponowanych gatunków. Oswojony osobnik jest świetnym towarzyszem i rozmówcą, ale sam proces wychowania trwa zwykle bardzo długo i wymaga wiele zaangażowania oraz cierpliwości. Pamiętaj także, że ara wymaga wiele miejsca, więc jeśli masz niewielkie mieszkanie w bloku, lepiej jest pomyśleć o innej papudze.

Papuga mówiąca - dlaczego niektóre ptaki mówią?

Należy zaznaczyć, że to, czy papuga potrafi mówić, czy nie, nie wynika tylko z jej umiejętności uczenia się, ale także z budowy biologicznej. Krtań dolna, w której powstają dźwięki, jest inaczej zbudowana u ptaków, mających zdolność naśladowania słów. Poza tym duże papugi mają mięsisty, stosunkowo duży język, znacznie ułatwiający im artykułowanie głosek. Oczywiście to, ile papuga zapamięta i czy będzie mówiła tylko określone słowa, czy może całe zdania, zależy od jej indywidualnych predyspozycji intelektualnych. „Zdolne” osobniki są w stanie zapamiętywać zarówno całe zwroty, jak i słowa, a nawet śpiewać piosenki. Czasami jest to nawet kilkaset różnych form. Co więcej, niektóre papugi wiążą słowa z sytuacją, np. gdy coś dostają, mówią „dziękuję”. Daje to wrażenie, że rzeczywiście są w stanie się porozumiewać i w pełni znają ludzką mowę.

Jak przygotować się na posiadanie papugi?

Zanim jednak przejdziemy do tego, jak powinna wyglądać nauka mówienia, musimy przypomnieć Ci, że gadająca papuga to ogromny obowiązek. Jakie warunki trzeba jej zapewnić, aby dobrze się czuła?

1. Klatka

W zależności od tego, jak dużego osobnika wybierzesz, klatka powinna mieć określony rozmiar. Z założenia zwierzę powinno traktować ją jako miejsce odpoczynku, snu, spożywania pokarmów i ewentualnie zabawy. Musi więc mieć ono w środku poidełko oraz czyste, odpowiednio duże żerdzie, na których będzie mogło swobodnie usiąść. Istotne jest również, żeby papuga mogła w klatce swobodnie się poruszać i rozprostować skrzydła.

2. Częste wypuszczanie z klatki

Papuga sporo czasu powinna spędzać poza klatką. Rozprostowanie skrzydeł i możliwość swobodnego latania oraz chodzenia jest niezwykle ważna dla ptaków trzymanych w domach. Pamiętaj jedynie, aby zamykać okna na czas wypuszczania papugi, ponieważ są one ciekawe świata i ich ucieczka to kwestia chwili nieuwagi.

3. Odpowiedni pokarm

Główne posiłki powinien stanowić pokarm dla papug, jednak warto urozmaicać dietę np. owocami, kiełkami, niektórymi warzywami, biszkoptami czy ryżem. Nie zapominaj także, że woda powinna być często wymieniana.

4. Stały kontakt z opiekunem

Tak jak wspominaliśmy, papugi przywiązują się do opiekunów i lubią spędzać z nimi czas. Nauka mówienia stymuluje ptaka intelektualnie, a to ważne dla jego rozwoju. Musisz wiedzieć, że skrzydlaci pupile, którzy nie mają kontaktu z właścicielem, często popadają w depresję, przez co zaczynają zachowywać się autoagresywnie, np. wyrywają sobie pióra.

5. Zabawki dla ptaków

Rozrywka w życiu papugi jest bardzo ważna, ale opiekun nie zawsze ma czas na zabawę. Warto więc zainwestować w kilka zabawek, które zajmą zwierzę, gdy Ciebie nie ma w domu. Mogą być to np. huśtawki, siatki czy drabinki.

Jak nauczyć papugę mówienia?

Papuga, która mówi to rewelacyjny kompan życiowy, ale jak sprawić, aby faktycznie ptak powtarzał nasze słowa? Pamiętaj, że nauka powinna przebiegać podobnie do uczenia mówienia dziecka. Oto nasze sprawdzone wskazówki.

Im wcześniej zaczniesz naukę, tym lepiej

Przede wszystkim znacznie łatwiej jest uczyć młode osobniki, dlatego jeśli masz sposobność nabyć papugę, która ma kilka miesięcy, to zdecydowanie będzie to lepszy wybór niż kilkuletnia. Oczywiście nie jest tak, że starsze zwierzęta nie mają szans nauczyć się naśladowania ludzkiej mody, jednak może przychodzić im to z większym trudem.

Zaczynaj od imienia

Na początku warto nauczyć zwierzę jego imienia. Powtarzaj je kilkukrotnie, co jakiś czas w ciągu dnia. Przyjdzie moment, w którym ptak je zapamięta, znajdzie sposób na jego naśladowanie i je wypowie. Zadbaj o to, aby imię było krótkie i stosunkowo łatwe do wymówienia. Wtedy pupil szybciej się go nauczy.

Przejdź do nauki prostych słów

Tak jak wspomnieliśmy, papugi mogą nauczyć się nie tylko pojedynczych słów, ale też całych zwrotów. Na początku warto skupić się na prostych pojedynczych wyrazach, np. cześć czy dziękuję. Na dłuższe wyrażenia przyjdzie jeszcze czas.

W czasie nauki nie trzymaj ptaka w klatce

Warto wypuścić ptaka z klatki podczas nauki i być z nim blisko. Np. możesz posadzić go sobie na dłoni i trzymać blisko twarzy tak, aby mógł Cię obserwować podczas mówienia.

Używaj skojarzeń

Dobrą opcją jest także ustalanie skojarzeń. Jeśli chcesz nauczyć papugę się witać i mówić np. dzień dobry, za każdym razem, gdy wypowiadasz te słowa, podnieś rękę. Po jakimś czasie ptak skojarzy uniesioną rękę z konkretnymi słowami i wypowie je, mimo że Ty się nie odezwiesz.

Nagradzaj za postępy

Papugi, tak jak wszystkie inne zwierzęta, uwielbiają być nagradzane za swoje osiągnięcia. Dlatego po każdym powtórzonym słowie czy wyrażeniu, daj swojemu pupilowi jakieś gotowe przekąski dla ptaków lub inny ulubiony przysmak, np. owoce czy orzeszki.

Wykorzystaj urządzenia do treningu

Jeżeli nie możesz poświęcić na naukę z pupilem dużo czasu, wykorzystaj dobrodziejstwa technologiczne, takie jak dyktafon. Możesz nagrać na niego konkretne słowo i odtwarzać ptakowi tak, aby je sobie utrwalał. Na rynku dostępne są także specjalne urządzenia treningowe, na które można nagrać dane słowo czy wyrażenie, a następnie odtwarzać je zwierzęciu w kilku trybach podczas nieobecności. Dzięki temu papuga gadająca osłuchuje się z materiałem i zapamiętuje go, ale nie jest rozdrażniona ciągłą powtarzalnością.

Wybierz odpowiednią porę do nauki

Trzeba także wspomnieć, że niezwykle istotna z perspektywy nauki jest pora, w której zaczynamy trening. Jeśli jest to wieczór, a ptak jest już zmęczony po całym dniu, efekty będą znikome. Najlepiej jest uczyć papugę rano, gdy ta jest wypoczęta i aktywna oraz po południu, gdy jest najedzona.

Papuga mówiąca ludzkim głosem – jakich słów/fraz najłatwiej nauczyć papugę?

Jak już zaznaczyliśmy, początkowa nauka powinna opierać się na pojedynczych słowach lub krótkich wyrażeniach, które są nie tylko łatwe do zapamiętania, ale też do wypowiedzenia. Dlatego na początku, warto skupić się na podstawach, takich jak:

  • Cześć
  • Dzień dobry
  • Dobranoc
  • Jedzenie
  • Woda
  • Zabawa

Szczególnie te trzy ostatnie mogą okazać się przydatne, ponieważ dzięki nim zwierzę będzie mogło wskazać swoje potrzeby. Później możesz przejść do dłuższych zwrotów, ale pamiętaj, aby maksymalnie je skracać, np. zamiast „jak się masz?”, możesz nauczyć ptaka „co tam?”. Im krócej i konkretniej, tym łatwiej dla Was obojga.

Ile kosztuje gadająca papuga?

Nasz artykuł upewnił Cię, że papuga to pupil dla Ciebie, ale zastanawiasz się, jakiego budżetu potrzebujesz, aby mogła pojawić się w Twoim domu? Wszystko oczywiście zależy od gatunku, który wybierzesz. Cena papugi żako oscyluje w okolicach 2-3 tysięcy złotych. Kakadu z kolei, w zależności od odmiany, kupisz za 2,5-7 tysięcy złotych. Najtańszą opcją jest papużka nimfa, za którą zapłacisz około 100-300 złotych. Ile kosztuje papuga ara gadająca? Nawet 10 tysięcy złotych. To zdecydowanie najdroższy z ptaków. Jeszcze więcej zapłacisz za osobnika, który będzie już nauczony mowy, więc jeśli chcesz przełożyć kwestie treningowe na kogoś innego, musisz liczyć się z tym, że będzie Cię to sporo kosztować. Pamiętaj, żeby zawsze kupować zwierzęta ze sprawdzonych hodowli lub sklepów zoologicznych, które odpowiednio rozmnażają i pielęgnują ptaki! Tylko w ten sposób będziesz mieć pewność, że przyniesiesz do domu zdrowego pupila, który będzie z Tobą przez długi czas.

Teraz wiesz już, jakie gatunki papug można nauczyć naśladowania mowy i jak zajmować się takim pupilem, aby był zdrowy i szczęśliwy. Mamy nadzieję, że pomogliśmy Ci podjąć decyzję, czy jest to kompan dla Ciebie!