Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Częste choroby kur: zapobieganie, objawy i leczenie

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Ein Junge guckt auf Huhn und hält es dabei fest.

Kury to aktywne i żwawe zwierzęta. Jeżeli czegoś im brakuje, zazwyczaj szybko zauważysz to w ich zachowaniu. W tym artykule przeczytasz, co może kryć się za takimi objawami, jak obojętność, odmowa przyjmowania pokarmu lub duszności, a także jak możesz unikać typowych chorób kur.

Loading...

Choroby kurczaków – biegunka, katar i inne

Biorąc pod uwagę charakter hodowli kur, higiena i odpowiednie dla potrzeb gatunku środowisko są absolutnie niezbędne. Mimo to kury czasami chorują. Szczególnie podatne na choroby są pisklęta, bardzo młode i stare kury. Częstymi przyczynami chorób u kur są pasożyty, wirusy lub bakterie. Jeżeli dobrze znasz swoje zwierzęta, prawdopodobnie szybko zauważysz, że coś jest nie tak z jednym lub kilkoma z nich. Jeżeli kury kichają, zachowują się inaczej niż zwykle lub cierpią z powodu biegunki, należy natychmiast odizolować je od grupy i – w zależności od nasilenia objawów – albo obserwować przez kolejny dzień, albo natychmiast skonsultować się z weterynarzem. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się bezpośrednio z lekarzem weterynarii.

Ein stehendes Huhn

W jaki sposób mogę chronić moje kury przed chorobami?

Warunki chowu mają duży wpływ na zdrowie Twoich kur, dlatego ważne jest, aby wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • Zadbaj o to, aby Twoje zwierzęta miały do dyspozycji wystarczająco dużo miejsca.
 • Kurnik i wybieg powinny odpowiadać potrzebom gatunku. Pamiętaj, aby regularnie i dokładnie je czyścić.
 • Kury potrzebują dużo światła słonecznego i muszą mieć zapewnioną ochronę przed przeciągami. Zimą należy zainstalować w kurniku oświetlenie.
 • Zapewnij swoim kurom urozmaicone i pełnowartościowe pożywienie.
 • Chroń swoje kury przed chorobami poprzez regularne odrobaczanie i szczepienia.
 • Z uwagi na rzekomy pomór drobiu szczepienia obowiązują także prywatnych hodowców.

Nie da się uniknąć chorób kur. Możesz jednak znacznie zmniejszyć ryzyko występowania zachorowań wśród swoich ptaków.

Choroby kur: objawy

Objawy najczęstszych chorób kur oczywiście znacznie się od siebie różnią. Jednak większość kur wykazuje pewne zmiany behawioralne – niezależnie od tego, czy są to choroby oczu, jelit czy dróg oddechowych.

Należą do nich ogólne objawy, tj.:

 • utrata apetytu lub odmowa przyjmowania pokarmu
 • obojętność
 • izolowanie się od grupy
 • kura jest nastroszona
 • kura jest dziobana przez inne kury
 • matowe upierzenie i mętne oczy

Codziennie obserwuj swoje kurze stadko i zwracaj uwagę na jakiekolwiek zmiany w zachowaniu. Im szybciej zauważysz, że kura jest chora, tym większe szanse na jej wyleczenie. Ponadto możesz uchronić przed zarażeniem pozostałe kury.

Jakie choroby kur są powszechne?

Choroby zakaźne kur przenoszone są przez patogeny, tj. pasożyty, wirusy czy bakterie.

Ein geschecktes Huhn sitzt mit einem anderen Huhn auf einer Wiese.

Objaw: katar

Katar objawia się u kur wydzieliną z nosa, której oprócz łzawienia oczu często towarzyszy wyraźne potrząsanie głową i typowe kichanie. Jeżeli zmagają się z trudnościami z oddychaniem, mają stale otwarty dziób.

Przyczyny: przeciągi (szczególnie przy zimnej, wilgotnej pogodzie), kurz, rinowirusy lub adenowirusy, ale także robaki lub choroby zakaźne, tj. rzekomy pomór drobiu.

Objaw: biegunka

Jak wygląda biegunka? Normalny kał składa się z części płynnej i stałej. W przypadku biegunki oba składniki mieszają się ze sobą i mają papkowatą konsystencję.

Przyczyny: błędy w żywieniu, robaki i pasożyty jednokomórkowe (np. kokcydioza), choroby zakaźne, np. rzekomy pomór drobiu.

Küken sitzen auf Streu unter einer Lampe

Szczególnie częste są następujące choroby, które mogą być przenoszone przez patogeny:

Pasożyty

Ptaszyniec kurzy (ektopasożyt żywiący się krwią)

Świerzbowiec ptasi

Wszoły

Robaki

Kokcydioza

Wirusy

Rzekomy pomór drobiu, czyli choroba Newcastle

Rzekomy pomór drobiu, określany również mianem rzekomej ptasiej grypy, jest chorobą zwierząt podlegającą obowiązkowi zgłoszenia. Objawy choroby mogą być zupełnie niepozorne, ale może ona również objawiać się skrajną biegunką, infekcją dróg oddechowych lub zaburzeniami ze strony ośrodkowego układu nerwowego w łagodnej postaci. Ścisłe środki higieny i szczepienia mogą zapobiec wybuchowi tej w większości śmiertelnej choroby kur.
W Niemczech, zgodnie z § 7 ust. 1 Rozporządzenia, kury i indyki muszą zostać poddane szczepieniu. Obowiązek szczepień istnieje dla każdego hodowcy drobiu, zarówno komercyjnego, jak i prywatnego!

Influenza drobiu, ptasia grypa

Ptasia grypa (znana również jako influenza drobiu) jest chorobą ptaków żyjących w niewoli, podlegającą obowiązkowi zgłoszenia. W przypadku dzikiego ptactwa istnieje obowiązek rejestracji. Jeżeli choć jedna kura z Twojej gromadki jest zarażona, prawo wymaga, aby unicestwione zostało całe stado. Istnieją różne typy wirusów. Najważniejsze i najniebezpieczniejsze są wysoce chorobotwórcze typy H5 lub H7, co oznacza, że w chłodnych porach roku drób musi być trzymany w zamknięciu. Do charakterystycznych objawów ptasiej grypy należą problemy z oddychaniem, apatia i drastyczny spadek nieśności. Ta niezwykle zaraźliwa choroba zwierząt rozprzestrzenia się poprzez kał oraz drogą kropelkową. Jeżeli choć jedna kura z Twojej gromadki jest zarażona, prawo wymaga, aby unicestwione zostało całe stado.

Ein Mensch nimmt ein Ei aus einem Hühnernest.

Bakterie: mykoplazmoza

Mykoplazmoza to choroba bakteryjna, która dotyka przede wszystkim osłabione zwierzęta. Uprzednio już istniejące uszkodzenia to przede wszystkim stres wywołany infekcją E. coli, zbyt duża ilość zwierząt, złe warunki hodowlane, stres, błędy w karmieniu i inne negatywne czynniki wpływające na dobre samopoczucie.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować