Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Trzymanie kur dla początkujących – na co należy zwrócić uwagę?

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Mehrere Hühner auf einer Wiese

Codziennie świeże jajeczko na śniadanie z własnej hodowli – o tym marzy wielu mieszczuchów. Z tego artykułu dowiesz się, w jakich warunkach możesz prawidłowo trzymać kury we własnym ogrodzie, a także, co należy wziąć pod uwagę przed zakupem pierzastego zwierzaka.

Loading...

Kto może trzymać kury?

Nie potrzebujesz gospodarstwa, aby móc trzymać własne kury. W zasadzie każdy, kto ma ogród, może sprawić sobie kilka ptaszków, które będą w nim swobodnie dziobać i grzebać. W Niemczech trzymanie kur w dzielnicach mieszkaniowych jest generalnie dozwolone. Gminy mogą jednak zakazać trzymania kur w indywidualnych przypadkach. Dlatego należy wcześniej zasięgnąć stosownych informacji od władz lokalnych.

Jeżeli mieszkasz w wynajmowanym lokalu, w pierwszej kolejności zwróć się do właściciela z prośbą o pozwolenie. Zasadniczo ma on prawo zabronić hodowli pierzastych przyjaciół.

Eine Frau trägt im Garten ein Huhn auf dem Arm

Czy potrzebuję pozwolenia, aby trzymać kury?

Nie potrzebujesz urzędowego zezwolenia, aby trzymać kury do celów prywatnych. Kury podlegają jednak obowiązkowi zgłoszenia i muszą zostać zgłoszone w Funduszu na rzecz walki z chorobami zwierząt oraz właściwym inspektoracie weterynarii. Obowiązek ten obejmuje całe ptactwo domowe, także kaczki, gęsi i gołębie. W przypadku wybuchu epidemii ptasiej grypy Fundusz na rzecz walki z chorobami zwierząt ponosi koszty wykonania nakazanych prawnie środków oraz ewentualnej utraty zwierząt.

Należy jednak mieć na uwadze, że każdy hodowca kur, niezależnie od tego, czy jest to hodowca prywatny czy komercyjny, ma obowiązek zaszczepienia swoich zwierząt przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (Newcastle Disease, ND). Rzekomy pomór drobiu jest chorobą zwierząt podlegającą obowiązkowi zgłoszenia. Zgodnie z postanowieniami określonymi na mocy § 7 ust. 1 Rozporządzenia w Niemczech istnieje obowiązek szczepienia kur i indyków. Konieczne jest wyznaczenie lekarza weterynarii opiekującego się stadem. Zgodnie z § 44 Rozporządzenia o szczepieniu zwierząt weterynarz ma obowiązek zbadać zwierzęta przynajmniej raz na cztery miesiące i udzielać hodowcy stosownych porad. W przypadku hodowcy prywatnego szczepionka przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu może być podawana wyłącznie do wody pitnej zgodnie ze schematem podawania wskazanego przez lekarza weterynarii.

Ein Huhn steht im Garten auf einer Wiese vor einem Blumenbeet

Trzymanie kur w ogrodzie – na co muszę zwrócić uwagę?

Zanim Twoje gospodarstwo domowe wzbogaci się o stadko kur, musisz dokładnie przemyśleć, czy Twój ogród lub podwórko pozwala na realizację takiego przedsięwzięcia. Dlatego weź pod uwagę następujące aspekty:

  • Przestrzeń: im więcej miejsca mają kury do grzebania i dziobania na świeżym powietrzu, tym bardziej hodowla zaspokaja potrzeby gatunku. W przypadku hodowców prywatnych nie istnieją jednak wymagania prawne dotyczące minimalnej powierzchni, jaką należy zapewnić kurom. Aby móc trzymać kury zgodnie z potrzebami gatunku, eksperci zalecają, by na jedną kurę przypadał obszar o powierzchni dziesięciu do piętnastu metrów kwadratowych. Wymagana przestrzeń zależy również od wielkości zwierząt. Wybieg zewnętrzny musi być ponadto ogrodzony płotem dla drobiu, aby kury nie uciekały i były chronione przed dzikimi zwierzętami oraz innymi zwierzętami domowymi.
  • Domek: kury potrzebują kurnika. Możesz kupić gotowy kurnik lub samodzielnie go wybudować. Wymagana powierzchnia kurnika to 2,5 m². Kurnik powinien mieć wysokość co najmniej 2 m oraz być wyposażony w drzwi zapewniające dostęp do jego wnętrza. Powinien on chronić przed zimnem i wilgocią oraz posiadać okna, aby zapewnić kurom dużo światła. Zgodnie z zaleceniami Federalnego Ministerstwa Rolnictwa na każdy metr kwadratowy powierzchni kurnika nie powinno przypadać więcej niż trzy kury.
  • Wysiłek: podobnie jak ma to miejsce w przypadku wszystkich zwierząt, kury wymagają uwagi i opieki. Codzienne obowiązki obejmują karmienie i napełnianie poidełek, sprzątanie domku, zbieranie jaj i sprawdzanie stanu zdrowia kur. Na wykonanie tych czynności należy zaplanować około trzydziestu minut dziennie.
  • Koszt: ogólnie rzecz ujmując, trzymanie kur nie jest kosztowne. Kurę można kupić za około 20–30 złotych. Do tego dochodzą jednak bieżące wydatki na karmę, ściółkę, szczepienia i ewentualne wizyty u weterynarza. Szacuje się, że cztery kury kosztują od 700 do 1500 złotych rocznie.

Wskazówka: Nawiasem mówiąc, nieprawdą jest, że kury znoszą jaja tylko wtedy, gdy mieszka wśród nich kogut. Możesz trzymać same kury, bez konieczności posiadania koguta. Kury i tak będą znosić jajka – a sąsiad Ci za to podziękuje.

FAQ: Kury dla początkujących – pięć najważniejszych pytań i odpowiedzi

Decyzja o zakupie kur nie może zostać podjęta pod wpływem chwili i dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich zwierząt domowych, powinna być w pełni przemyślana. Dlatego odpowiedzi na ważne pytania dotyczące zakupu i hodowli drobiu można znaleźć tutaj.

Jakie rasy kur są odpowiednie dla prywatnych hodowców?

Jaka jest minimalna liczba kur, które należy kupić?

Ile jaj znoszą kury?

Czy kury mogą pozostać zimą na zewnątrz?

Jak długo żyją kury?

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować