Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Budowa kurnika – lokalizacja, wielkość i wyposażenie

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Drei Hühner laufen auf Gehweg neben Zaun

Jeżeli chcesz trzymać kury, oprócz wybiegu potrzebujesz odpowiedniego do potrzeb gatunku kurnika, w którym zwierzęta będą się komfortowo czuły. Kurnik powinien znajdować się w miejscu suchym, osłoniętym od wiatru i nasłonecznionym. Poniższy poradnik dostarczy Ci cennych wskazówek dotyczących budowy kurnika.

Loading...

Jakie jest najlepsze miejsce na ustawienie kurnika?

Zanim postawisz kurnik z wybiegiem, musisz dokładnie zastanowić się, które miejsce w ogrodzie lub na podwórku będzie do tego najlepsze. Idealna lokalizacja spełnia następujące kryteria:

  • Kury potrzebują dużo światła, dlatego ich domek powinien być ustawiony w taki sposób, aby okna były skierowane na południe lub południowy wschód.
  • Kury nie tolerują przeciągów. Osłonięta lokalizacja będzie zatem zaletą.
  • Miejsce powinno być suche.
  • Latem drzewa i/lub krzewy zapewniają cień w obszarze wybiegu i kurnika.

To, czy wybudujesz kurnik na równej powierzchni, na skarpie, bezpośrednio na ziemi czy na palach, zależy od lokalnych uwarunkowań i będzie kurom zupełnie obojętne. Pamiętaj o zbudowaniu kurnika odpornego na warunki atmosferyczne panujące zimą, ponieważ kury przebywają na zewnątrz przez cały rok. Lokalizacja powinna zatem spełniać kryteria również wtedy, gdy na dworze panuje mróz.

Jeżeli szukasz elastycznego rozwiązania, możesz samodzielnie zbudować mobilny kurnik. Kurnik na kółkach można przesuwać w zależności od pory roku i zapewnia on zwierzętom optymalne warunki przez cały rok.

Zwei Hühner gehen durch ein braunes Gartentor.

Jak duży musi być kurnik?

Wielkość kurnika jest ważnym warunkiem, jaki należy spełnić, aby hodować kury zgodnie z potrzebami gatunku. Wymagana jest powierzchnia wynosząca co najmniej 2,5 m2. Domek powinien mieć 2 metry wysokości i dysponować drzwiami umożliwiającymi wchodzenie do wewnątrz. Ułatwi to sprzątanie, usuwanie nieczystości oraz doglądanie zwierząt. Jeden metr kwadratowy kurnika powinien być zajmowany przez nie więcej niż trzy kury. Jeżeli kury nie dysponują wybiegiem, powierzchnia kurnika powinna być przynajmniej dwa razy większa.

Ein neben einem Huhn stehender Mensch nimmt ein Ein aus einem Hühnernest.

Budowa kurnika – wskazówki dotyczące urządzenia wnętrza

Projektując wnętrze domku, należy zwrócić szczególną uwagę na dwie rzeczy: wygodę kur i ich opiekuna. Kurnik powinien być nie tylko odpowiednio dostosowany do potrzeb gatunku, ale także maksymalnie ułatwiać opiekę nad zwierzętami.

Jak należy urządzić kurnik?

Kurnik to miejsce do spania, wylęgarnia, miejsce karmienia, a przy złej pogodzie także miejsce przebywania kur. Aby mógł on zaspokoić wszystkie potrzeby zwierząt, należy w taki sposób zaplanować jego wnętrze, aby projekt uwzględniał następujące elementy:

  • Grzędy na tej samej wysokości: idealnie byłoby, gdyby każda kura miała dla siebie na grzędzie około 25 cm miejsca. Grzędy należy umieścić na wysokości co najmniej jednego metra. Odległość od ścian musi wynosić ok. 35 do 40 cm, aby kury miały wystarczająco dużo przestrzeni.
  • Deska na odchody umieszczona pod grzędami: pozwala chronić podłoże przed zabrudzeniem i zapobiega zanieczyszczaniu powierzchni przeznaczonej do grzebania.
  • Gniazda dla kur: nie każda kura potrzebuje własnego gniazda, ponieważ często miejsce odpoczynku dzielą dwie do maksymalnie pięciu kur. Minimalne wymiary gniazda to 30 x 30 x 30 cm. Powinny one być usytuowane w takim miejscu, aby nie były narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Gniazda powinny znajdować się obok siebie, na wysokości od 80 do 100 cm od podłoża.
  • Miski lub dozowniki na paszę i wodę dla kur: wybór systemu karmienia i pojenia zależy od okoliczności. Ważne jest, aby zwierzęta miały zawsze dostęp do świeżej i czystej paszy oraz wody.
  • Kąpiel piaskowa: tarzając się w piasku, kury czyszczą pióra i pozbywają się roztoczy. Skrzynka na warzywa, lub podobny pojemnik z obrzeżem, wypełniona piaskiem kwarcowym lub piaskiem do zabawy może służyć do kąpieli piaskowej.
Ein braunes Huhn steht vor einem Gebüsch.

Większość kurników domowej roboty wykonanych jest z drewna. Wybierając elementy, które mają posłużyć do budowy kurnika, lub drewno, pamiętaj, że podłoga, ściany i sufit muszą być łatwe do czyszczenia – szczególnie w sytuacji, gdy do budowy kurnika wykorzystane zostaną palety. Drewno nie powinno także zachęcać robactwa do zagnieżdżania się. W szczególności wewnętrzne ściany kurnika powinny być wykonane z materiałów o gładkiej, wodoodpornej powierzchni bez pęknięć. Są one łatwe do czyszczenia, co może również zapobiegać inwazji roztoczy. Jeżeli zdecydujesz się na zakup kurnika w sklepie internetowym i zdecydujesz się na samodzielny montaż, otrzymasz również instrukcję w formacie PDF.

Światło – okna i oświetlenie

Światło jest bardzo ważne dla dobrostanu i nieśności kur, zwłaszcza zimą. Jeżeli słońce w chłodnych porach roku pojawia się rzadko, zaleca się zainstalowanie w kurniku sztucznego źródła światła. Światło powinno włączać się codziennie o tej samej porze, aby biorytm kur się nie rozregulował. Dlatego zalecany jest termostat. Jeżeli kurnik jest dobrze zaizolowany, ogrzewanie zazwyczaj nie jest konieczne.

Latem natomiast duże okna zapewniają wystarczającą ilość światła słonecznego. Jednak część domku powinna znajdować się w cieniu, aby kury mogły się tam wycofywać.

Im bardziej szczegółowy i przemyślany jest projekt, tym bardziej dostosowana do potrzeb gatunku będzie hodowla kur oraz długoterminowa pielęgnacja domku. Warto zatem zainwestować trochę czasu i pieniędzy w kurnik!

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować