Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Ptaszniki - Theraphosidae

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Spinne sitzt auf der Hand.

Ptaszniki w ogóle nie mają dobrej reputacji. Czy to może z powodu owłosienia, licznych nóg czy drapieżnego trybu życia? Zawsze były postrzegane jako rodzaj „przerażającego zwierzęcia”, które zabija ludzi natychmiast po ugryzieniu. Ale tak nie jest!

Loading...

Czy ptaszniki rzeczywiście są jadowite?

Jak niebezpieczne jest ugryzienie ptasznika, zależy od kilku czynników. Na przykład od gatunku pająka, ilości trucizny, płci pająka i stanu zdrowia człowieka. Większość ptaszników nie jest niebezpieczna i cieszy się, kiedy jest pozostawiona w spokoju. Niektóre osobniki szybko wycofują się podczas wykonywania jakichkolwiek czynności w terrarium, inne reagują nieco agresywnie.

Ptaszniki występują w wielu kolorach i rozmiarach

Ptaszniki (Theraphosidae) to rodzina składająca się z 900 gatunków opisanych do tej pory w 116 grupach. Ich siedliska znajdują się głównie w tropikalnych i subtropikalnych strefach klimatycznych. Ptaszniki posiadają cztery pary nóg krocznych oraz jedną parę nogogłaszczek. Ich ciało składa się z odwłoka i karapaksu. Ptaszniki posiadają ustawione równolegle szczękoczułki. U najmniejszych gatunków długość ciała nie przekracza 2 cm, a u największych może wynosić powyżej 13 cm. Wiele gatunków posiada na ciele bardzo kolorowe wzory.

Ptaszniki linieją, aby móc rosnąć. Proces ten całkowicie odnawia między innymi włosy, oczy, płuca i narządy płciowe. Jeżeli pająkowi brakuje dowolnej części ciała, np. fragmentu nogi, brak ten zostanie uzupełniony podczas wylinki. Dorosłe samce nigdy nie linieją ponownie po osiągnięciu dojrzałości, ale dorosłe samice nadal przechodzą przez proces linienia co rok do dwóch lat. Podczas linienia, do którego zwierzęta odwracają się na grzbiet, nie wolno im przeszkadzać. Należy jednak upewnić się, że w środowisku pająka jest wówczas odpowiednio wilgotno (ale nie mokro!). Długość życia ptaszników zależy od ich gatunku i płci. Samice mogą osiągnąć wiek 30 lat, a samce 7 lat.

Co jedzą ptaszniki?

Ptaszniki żywią się głównie owadami, sporadycznie także innymi pająkami i mniejszymi kręgowcami. Ponieważ ptaszniki mogą spożywać tylko płynny pokarm, ofiara jest wstępnie trawiona poza ciałem. Dorosłe i dobrze odżywione ptaszniki mogą żyć bez jedzenia przez ponad rok. Jeżeli jednak powietrze jest zbyt suche i nie mają dostępu do wody, umierają z pragnienia w ciągu kilku dni.

Terrarium dla ptasznika: ile miejsca on potrzebuje?

Istnieją dwa różne rodzaje terrariów do hodowli ptaszników. Wariant z drzwiami przesuwnymi oraz z klapką. W związku z tym, że drzwi przesuwne w terrarium często z przypadku pozostają niedomknięte, co daje pająkowi szansę na ucieczkę, ze względów bezpieczeństwa zaleca się wybór wariantu z zapadnią. W zależności od rodzaju i wielkości pająka oraz jego stylu życia często wystarcza małe terrarium o wymiarach 30 x 30 x 30 cm. Wyposażenie zależy od gatunku oraz tego, czy jest to pająk zamieszkujący na drzewie, czy na gruncie.

Uwaga dotycząca ochrony gatunkowej

Wiele zwierząt hodowanych w terrariach jest objętych ochroną gatunkową, ponieważ ich populacje na wolności są zagrożone lub mogą być zagrożone w przyszłości. Dlatego handel jest częściowo regulowany przez prawo. Jednak obecnie wiele zwierząt pochodzi z rodzimych hodowli. Przed dokonaniem zakupu należy dowiedzieć się, czy konieczne jest spełnienie określonych wymogów prawnych.

Loading...

Inne ciekawe artykuły