Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Wąż zbożowy – Pantherophis guttatus (Elaphe guttata)

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Kornnatter.

Wąż zbożowy (Pantherophis guttatus lub Elaphe guttata według dawnej klasyfikacji) jest prawdopodobnie najczęściej hodowanym w terrariach gatunkiem węża. Wąż zbożowy wygląda interesująco ze względu na bardzo ładne ubarwienie. Łatwość pielęgnacji sprawia, że wąż ten nadaje się również dla osób stawiających pierwsze kroki w terrarystyce.

Loading...

Opis i cechy węża zbożowego

Węże zbożowe z pewnością należą do jednych z najbardziej atrakcyjnych pod względem ubarwienia węży na naszej planecie. Ich naturalne środowisko rozciąga się wzdłuż amerykańskiego wybrzeża od Meksyku po Waszyngton. Przy średniej długości od 90 do 130 cm nadal są dość małe.

Węże zbożowe mają bardzo piękne plamy w kolorze od brązowego po czerwony na szarym, brązowym lub pomarańczowo-czerwonym tle. Brzuch węża zbożowego jest biały i pokryty stalowoniebieskimi lub czarnymi plamkami. Na głowie znajduje się wzór w kształcie litery V. Tułów węża zbożowego jest smukły, a głowa niewielka w porównaniu z ciałem, z okrągłymi źrenicami, i tylko nieznacznie oddzielona od ciała.

Węże zbożowe są aktywne o zmierzchu i nocą. W nocy często godzinami przemierzają terrarium w poszukiwaniu zdobyczy. Wiosną, która jest jednocześnie okresem godowym, są aktywne również w ciągu dnia. W przypadku prawidłowo prowadzonej hodowli zwierzęta osiągają dojrzałość płciową już w wieku dwóch do trzech lat. Węże zbożowe dożywają 12-15 lat. Rekord to 25 lat!

Podsumowanie Wąż zbożowy

Rasa
Wąż zbożowy – Pantherophis guttatus
Występowanie
wzdłuż amerykańskiego wybrzeża od Meksyku po Waszyngton
Długość ciała
mały, 90 do 130 cm
Kolor
plamy w kolorze od brązowego po czerwony na szarym, brązowym lub pomarańczowo-czerwonym tle
Charakter
aktywny po zmierzchu i nocą

Wąż zbożowy w terrarium

Terrarium dla dorosłego zwierzęcia nie powinno być mniejsze niż 100 x 50 x 70 cm lub przynajmniej mieć szerokość i wysokość odpowiadającą długości węża. Aby wąż mógł w pełni korzystać z oferowanej przestrzeni, należy mu zapewnić wystarczające możliwości wspinania się. Bardzo ważne jest, aby upewnić się, że w terrarium nie ma dziur lub innych niezabezpieczonych elementów, ponieważ węże zbożowe są prawdziwymi mistrzami ucieczki.

Terrarium węża zbożowego powinno być raczej suche. Wystarczy je spryskać dwa do trzech razy w tygodniu. Podłoże powinno składać się z ziemi do terrarium, kory, mielonej kory, mchu torfowca lub drobnoziarnistego żwiru, i być lekko wilgotne w głębi. Należy unikać zbyt drobnego piasku. Zmieszany z włóknem kokosowym gruboziarnisty piasek do zabawy stanowi bardzo dobre podłoże. Jako kryjówki nadają się odwrócone donice i płaskie kamienie oraz kawałki kory.

Oświetlenie dla ciepłolubnego węża zbożowego

Bardzo ważne jest, aby zapewnić wężom optymalną temperaturę, ponieważ w przeciwnym razie ich metabolizm nie będzie działał prawidłowo. W ciągu dnia konieczna jest temperatura od 24 do 27°C, przy czym w nocy powinna ona spaść o 5°C, ale nigdy poniżej 18°C. Do ogrzewania można użyć jednej lub dwóch żarówek o mocy od 40 do 60 watów. Zwykle wystarczają one również jako źródło światła. Latem oświetlenie należy pozostawić włączone na 14 do 16 godzin dziennie, a w chłodniejszych okresach mniej więcej na 8 do 10 godzin.

Uwaga dotycząca ochrony gatunkowej

Wiele zwierząt hodowanych w terrariach jest objętych ochroną gatunkową, ponieważ ich populacje na wolności są zagrożone lub mogą być zagrożone w przyszłości. Dlatego handel jest częściowo regulowany przez prawo. Jednak obecnie wiele zwierząt pochodzi z rodzimych hodowli. Przed dokonaniem zakupu należy dowiedzieć się, czy konieczne jest spełnienie określonych wymogów prawnych.

Loading...

Inne ciekawe artykuły