Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Imponujący: boa dusiciel

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Boa

Boa dusiciel pochodzi z Ameryki Południowej i Środkowej. Prowadzący nocny tryb życia boa dusiciel bardzo dobrze przystosowuje się do bardzo różnych warunków życia, tj. w większości wilgotnych i ciepłych lat oraz chłodnych zim. Hodowany w odpowiedni dla gatunku sposób, będzie również dobrze czuł się w Twoim terrarium.

Loading...

Duża głowa jest jego znakiem rozpoznawczym

Boa dusiciela można rozpoznać po szerokiej, prawie trójkątnej głowie, która ostro zwęża się ku przodowi. Od czoła do pyska tego dużego węża biegnie wyraźnie widoczny pas. Jego skóra ma zwykle kolor od kremowo-białego do szarobrązowego. Plamy na obramowaniu są brązowawe i posiadają białe nakrapianie. Plamy na ogonie często błyszczą intensywną czerwienią. W zależności od obszaru pochodzenia istnieje wiele różnych gatunków, które znacznie różnią się wielkością i kolorem.

Duży wąż zasługuje na swoją nazwę

W zależności od podgatunku boa w momencie narodzin ma od 40 do 60 centymetrów, a następnie stosunkowo szybko rośnie. W pełni dorosły osobnik może osiągnąć całkowitą długość od 2 do 3 metrów przy maksymalnej wadze 20 kg. Samce zwykle pozostają nieco mniejsze niż samice.

Zwierzęta podawane jako pokarm nie mogą być za duże

Dzięki odpowiedniemu żywieniu można zapobiec przerastaniu boa. Boa zjada wszystkie kręgowce, którego jest w stanie pożreć. Należy jednak upewnić się, że zwierzęta podawane jako pokarm nie są większe niż środkowa część ciała węża.

Zachowanie przerw pomiędzy kolejnymi karmieniami

Należy zawsze zwracać uwagę na odpowiednie przerwy pomiędzy karmieniami. Młode węże należy karmić mniej więcej co dziesięć dni. Później wydłuża się przerwy pomiędzy karmieniami, a w kolejnych latach życia węża należy karmić tylko raz, maksymalnie dwa razy w miesiącu, ponieważ w przeciwnym razie może u niego dojść do otłuszczenia wątroby. Ważne jest, aby podawać tylko dobrze odżywione zwierzęta przeznaczone na pokarm i, dla bezpieczeństwa węża, nie karmić go żywymi szczurami. Aby uniknąć sytuacji, w której zwierzęta przeznaczone na pokarm chowają się, wąż podczas jedzenie spożywa również podłoże i dochodzi do wzajemnego gryzienia się, wąż powinien być karmiony w oddzielnym pojemniku przeznaczonym do spożywania pokarmu.

Podsumowanie Boa dusiciel

Rasa
Boa dusiciel
Pochodzenie
Ameryka Łacińska
Rozmiar
w normalnych warunkach do 2,40 m
Kolor
kremowo biały do ​​szarawo brązowego
Charakter
aktywny nocą samotnik
Hodowla
ogrzewane terrarium

Środowisko dla zapewnienia dobrego samopoczucia

Terrarium dla węża o długości 2,40 m powinno mieć co najmniej 180 cm długości i 120 cm szerokości. Obecność miski na wodę do picia i kąpieli jest obowiązkowa w każdym terrarium. Woda musi być zmieniana codziennie! Ponadto boa są zadowolone z kryjówek, które można łatwo stworzyć za pomocą odwróconych glinianych donic. Aby utrzymać dobry klimat w terrarium, podłoże powinno być w stanie zachowywać odpowiedni poziom wilgotności bez powstawania mułu lub pleśnienia. Do tego nadaje się ziemia do terrarium lub mieszanka włókna kokosowego i grubego piasku. Należy zwrócić szczególną uwagę na odległość od lampy, a także unikać stosowania mat grzewczych w terrarium.

Uwaga: W niektórych rejonach hodowla boa dusiciela jest dozwolona tylko za specjalnym zezwoleniem, ponieważ jest on uważany za zwierzę niebezpieczne.

Uwaga dotycząca ochrony gatunkowej

Wiele zwierząt hodowanych w terrariach jest objętych ochroną gatunkową, ponieważ ich populacje na wolności są zagrożone lub mogą być zagrożone w przyszłości. Dlatego handel jest częściowo regulowany przez prawo. Jednak obecnie wiele zwierząt pochodzi z rodzimych hodowli. Przed dokonaniem zakupu należy dowiedzieć się, czy konieczne jest spełnienie określonych wymogów prawnych.

Loading...