Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Hodowla pytona królewskiego, łatwy w pielęgnacji, wąż dla początkujących

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Königspython schlängelt sich einen Ast entlang.

Pytona królewskiego często określa się mianem węża dla początkujących, którzy dopiero wkraczają w świat terrarystyki. Ze względu na niewielkie wymagania i łatwą pielęgnację jest on jednym z najpopularniejszych gatunków węży hodowanych w terrariach.

Loading...

Pyton królewski to mały wąż z rodziny dusicieli

Pyton królewski należy do węży z rodziny dusicieli, jednak ze swoimi 130 cm długości jest on mniejszym przedstawicielem gatunku pytonów i dlatego cieszy się dużą popularnością wśród miłośników terrarystyki. Python regius ma mocne ciało. Szeroka głowa jest wyraźnie oddzielona od szyi, a szczęka szeroko zaokrąglona. Patrząc na pytona królewskiego z góry, na głowie wyraźnie widoczne są duże nozdrza; po bokach znajdują się jamki, które pełnią rolę swoistej kamery termowizyjnej.

Ciało ma kolor od ciemnobrązowego do czarnego. To podstawowe ubarwienie jest na bokach przerywane przez plamy w kolorze od jasnobrązowego po żółty. Częściowo ten wzór rozciąga się na obszar pleców. Plamy na bokach przerywane są w nieregularnych odstępach przez plamki oczne w podstawowym ubarwieniu. Brzuch ma kolor od białawego po przypominający kolor kości słoniowej. Ze względu na predyspozycje genetyczne istnieją różne warianty, zarówno pod względem ubarwienia, jak i wzoru.

Podsumowanie Pyton królewski

Rasa
Pyton królewski
Pochodzenie
Tropiki w Afryce Zachodniej i Środkowej
Budowa ciała
mocna
Kolor
Podstawowy kolor to ciemnobrązowy do czarnego
Charakter
Chętnie się chowa, aktywny nocą

Pyton królewski w terrarium

Pyton królewski uwielbia się chować. W swoim naturalnym środowisku w ciągu dnia najczęściej wycofuje się on do opuszczonych nor gryzoni lub kopców termitów. Dopiero z nadejściem zmierzchu Python regius staje się aktywny. Z tego powodu odpowiednie miejsca do schowania i schronienia się są bardzo ważne w przypadku hodowli prowadzonej w terrarium. Dostępne są różne opcje. W terrarium można umieścić kawałki kory, tunele z kory lub doniczki. W przypadku tych zwierząt mile widziane są również plastikowe pojemniki z otworem wpustowym.

Kolejnym ważnym aspektem jest zapewnienie odpowiednich elementów umożliwiających wspinanie się. Pyton królewski chętnie się wspina. Dlatego potrzebuje on wystarczającej liczby gałęzi o odpowiedniej średnicy. Zwierzę będzie z tego zadowolone.

Idealnym podłożem jest twarda glina, ale można też użyć gleby torfowej z niewielką ilością kory. Należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią wilgotność powietrza, którą można w prosty sposób regulować poprzez codzienne spryskiwanie wyposażenia terrarium oraz podłoża. Terrarium dla pytona królewskiego nie powinno być mniejsze niż 130 x 70 x 70 cm. Chęć poruszania się u pytona królewskiego nie jest tak duża, jak w przypadku innych gatunków.

Żywienie pytona krolewskiego

W naturze pyton królewski żywi się głównie małymi ssakami. Pod żadnym pozorem Python regius nie powinien być karmiony w terrarium. Do tego celu należy wykorzystać małe, ciemne pudełko do karmienia z myszami lub martwymi szczurami. Ponadto należy upewnić się, że zwierzę ma zawsze do dyspozycji świeżą wodę w małej misce.

Wskazówka

Należy pamiętać, że przy zakupie tego zwierzęcia wymagane jest świadectwo pochodzenia, a ponadto mogą istnieć różne wymagania dotyczące trzymania w zależności od lokalizacji.

Loading...

Inne ciekawe artykuły