Bezpłatna wysyłka  od 99 zł.  osiągnięto
45 dni na darmowy  zwrot
Ponad  9.000 produktów
Wysyłka jest teraz bezpłatna.
PL_Corona_940x386.png

 

Koronawirus i zwierzęta domowe. Przedstawiamy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące koronawirusa.

Czy zwierzęta mogą przenosić wirusa SARS-CoV-2?

Według informacji podawanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz Główny Inspektorat Weterynarii, obecnie nie ma dowodów na to, by zwierzęta domowe mogły przenosić koronawirusa. Nie ma również dowodów na to, że psy lub koty mogą zostać zarażone nowym koronawirusem.

Kiedy będziemy więcej wiedzieć o wirusie SARS-CoV-2 w kontekście zwierząt domowych?

Niepotwierdzone informacje powodują tylko niepotrzebne obawy. Obecnie polskie i ogólnoświatowe media prześcigają się w dostarczaniu najnowszych informacji. W rezultacie pojawia się wiele informacji niezweryfikowanych. Prosimy o czerpanie informacji wyłącznie z wiarygodnych źródeł, którymi są z całą pewnością Światowa Organizacja Zdrowia (https://www.who.int/)  oraz Główny Inspektorat Weterynarii (https://www.wetgiw.gov.pl/).

Czy inne koronawirusy występują również u zwierząt domowych?

Tak. Koronawirusy towarzyszą zwierzętom od zawsze. Istnieje wiele rodzajów koronawirusów. Ważne jest, aby odróżnić koronawirusy charakterystyczne wyłącznie dla zwierząt domowych od ludzkich patogenów. Różne szczepy wirusów koncentrują się na poszczególnych gatunkach i zwykle nie przechodzą z jednego gatunku na drugi, czyli nie przekraczają tzw. bariery międzygatunkowej. Dobrze znanym przykładem jest wirus FIP, którego często obawiają się właściciele kotów. Koty nie mogą zarazić ludzi tym wirusem.

Co musisz wiedzieć o koronawirusie u zwierząt domowych?

Niezależnie od wirusa SARS-CoV-2, nadal obowiązują podstawowe zasady higieny dotyczące obchodzenia się ze zwierzętami. W szczególności, jeśli osoby z niską odpornością mają kontakt ze zwierzętami domowymi, należy przestrzegać odpowiedniej higieny rąk i unikać kontaktu z pyskiem zwierzęcia. Ponieważ nie ma dowodów na obecność nowego koronawirusa u zwierząt domowych, nie ma nowych wytycznych dotyczących zaostrzonych zasad higieny. Mycie rąk po bliskim kontakcie ze zwierzętami jest zawsze wskazane.

Czy nowy koronawirus stanowi zagrożenie dla mojego psa lub kota?

W obecnej sytuacji - nie. Nie jest znany przypadek zarażenia zwierzęcia domowego wirusem SARS-CoV-2. Choroby wywołane przez inne koronawirusy również nie są przenoszone z ludzi na zwierzęta domowe i odwrotnie.

 

Czy szukają Państwo dalszych informacji dotyczących psów?