Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Szczekanie psa: problemy w komunikacji

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Mały szczekający Jack Russell Terrier na łące

Jak mówi przysłowie, psy, które szczekają, nie gryzą. Mogą one jednak wystawić na poważną próbę nerwy i cierpliwość ich dwunożnych towarzyszy oraz sąsiadów. Jeśli pies wydaje się bez powodu i nieustająco szczekać i wyć o każdej porze dnia i nocy, przypadek należy zbadać, zaczynając od ustalenia przyczyny. Tutaj dowiedzą się Państwo, skąd bierze się nieustające ujadanie ulubieńca i jak sobie z nim radzić.

Loading...

Skomlenie i warczenie: Dlaczego psy szczekają?

Co odróżnia psa od wilka? To właśnie szczekanie: Dorosłe wilki (i inne psie drapieżniki, takie jak kojoty lub szakale) rzadko szczekają, a wydawane przez nich dźwięki znacząco różnią się od typowego psiego ujadania. Co najwyżej, szczekający wilk wydaje krótki, tępy dźwięk jako krótkie ostrzeżenie lub podczas walki. Szczekanie to dźwięk charakterystyczny dla psów domowych, który również może nieść ze sobą wiele znaczeń.

Rozbudowane „słownictwo” psów domowych jest prawdopodobnie uwarunkowane próbą adaptacji zwierząt do współżycia z ludźmi w trakcie ich udomawiania, a także zmianami anatomicznymi w porównaniu do dzikich zwierząt. Do głośnego szczekania zwierzę potrzebuje stosunkowo większej krtani. Innymi typowymi „psimi dźwiękami” są skowyty, ryczenie, skomlenie i warczenie — a więc dźwięki zawsze używane w konkretnych kontekstach.

Dlaczego mój pies ciągle szczeka?

Szczekanie jest więc środkiem komunikacji, za pomocą którego pies może porozumieć się z innymi przedstawicielami gatunku na wiele różnych sposobów. Krótkie, sytuacyjne szczekanie należy zatem do normalnego zachowania psa. Sprawa ma się inaczej w przypadku zalęknionego, uporczywego lub zbyt częstego ujadania. Powody nieustającego szczekania są różne:

Powody nieustającego szczekania:

  • Znudzenie: Jeśli pies jest znudzony, istnieje ryzyko, że rozwiną się u niego złe nawyki. Niektóre psy zaczynają nadgryzać meble, inne dają koncert skowytania. Warto zapewnić swojemu psu zajęcie. Mogą to być dłuższe spacery lub udział w psich dyscyplinach sportowych, wymagających koncentracji i cierpliwości. Obedience lub tropienie doskonale sprawdzą się w tym przypadku. Z kolei sporty akcji, takie jak agility, zmęczą każdego rozszczekanego czworonoga. Zachęcamy, by przekonać się, co sprawi najwięcej radości naszemu pupilowi i przywróci jego wewnętrzną harmonię.
  • Samotność: Wiele psów zwyczajnie nie znosi samotności i wykorzystuje szczekanie, by dać upust swojemu niezadowoleniu i poczuciu opuszczenia.
  • Zwrócenie na siebie uwagi: Psie wycie to często próba zwrócenia na siebie uwagi, z jakiegoś powodu. I tutaj przyda się kilka sztuczek wychowawczych, dzięki którym będą Państwo w stanie zapanować nad głośnością szczekania i przyjaznością jego tonu.

Czy nieustające szczekanie może prowadzić do choroby?

Jeśli Państwa pies zupełnie nagle i bez wyraźnego powodu zaczyna szczekać, może to być objaw choroby. Może w ten sposób wyrażać ból lub sygnalizować problem neurologiczny. Ponadto ciągłe szczekanie może wiązać się z zapaleniem krtani u psa. W takim przypadku należy udać się z czworonogiem do weterynarza, aby wykluczyć przyczyny fizyczne.

Jak oduczyć psa szczekania?

Jeśli psy szczekają nieprzerwanie przez długi czas, z reguły chcą zwrócić na siebie uwagę lub bronią się przed niebezpieczeństwem. W obu przypadku pies chce skupić na sobie uwagę. Chce nam coś przekazać, zmusić do działania lub znajduje się w sytuacji konfliktowej. Na podstawie art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń ciągłe szczekanie można uznać za naruszającą spokój emisję hałasu. W grę wchodzi powództwo o zaniedbanie oraz nałożenie grzywny. Właścicielowi psa nietrudno będzie zrozumieć, że nawet najmądrzejszy czworonóg nie pojmie, dlaczego wolno mu szczekać tylko w ustalonych godzinach. Jeśli uda się oduczyć psa nieznośnego głośnego szczekania, będą Państwo na wygranej pozycji. Aby tego dokonać, liczy się tempo działania i zaznaczenie swojej obecności.

Ujadający pies chce nam coś powiedzieć. Aby szybko powstrzymać szczekanie, nie wolno więc ignorować psa. Należy pokazać mu się, dotknąć go lub odpowiedzieć na jego szczekanie sygnałem akustycznym, przypominającym gwizd. Informujemy w ten sposób zwierzę, że przyjęliśmy do wiadomości jego komunikat i nie ma powodu, aby dalej alarmował otoczenie. Należy pochwalić i nagrodzić swojego psa, gdy przestanie szczekać: Powrót do cichego zachowania to sztuczka, której można nauczyć nawet starszego psa, okazując mu miłość i motywując smakołykiem. Należy odwrócić uwagę zamiast karcić — to motto, którym powinniśmy się kierować. Pies nie zrozumie bowiem związku między „wołaniem do człowieka” a jego irytacją.

Dlaczego psy szczekają, gdy zostają same?

Jak wspomniano powyżej, istnieją też psy, które nie przestają szczekać, gdy zostają same – a więc bez żadnego powodu do alarmowania otoczenia czy prób zachęcenia do zabawy lub zwrócenia na siebie uwagi. Przyczyną tego typu szczekania jest w wielu przypadkach lęk separacyjny. Lęki przed pozostawieniem w samotności kompensowane szczekaniem mogą być spowodowane złymi doświadczeniami, a nawet zaburzeniami we wczesnej relacji szczenięcia z matką. Należy przyzwyczaić psa możliwie wcześnie do zostawania na kilka godzin bez obecności opiekuna, a także zapewnić mu szansę na aktywność fizyczną, tak aby pies wykorzystał nieobecność właściciela do odpoczynku. Trzeba oduczyć psa kurczowego trzymania się człowieka, unikając zbyt emocjonalnych pożegnań i powitań.

Czy istnieją rasy, których szczekanie nie sprawia problemu?

Pomijając indywidualne predyspozycje związane z charakterem danej rasy, da się rzeczywiście zauważyć różnice w częstotliwości szczekania poszczególnych psów. Zwłaszcza rasy myśliwskie lub stróżujące mają większą skłonność do szczekania. To zrozumiałe, ponieważ psy stróżujące powinny dawać głos i odstraszać intruzów. Psy myśliwskie muszą z kolei być w stanie na odległość komunikować się w obrębie sfory lub ze swoim przewodnikiem. Psy pasterskie, jamniki, teriery, a także mopsy i szpice mają silne terytorialne zachowanie i atakują, gdy ktoś się zbliża. Do nieco spokojniejszych rasy należy golden retriever, wilczarz irlandzki, basset lub dog.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować