Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Trening obedience: posłuszeństwo psa — i to w zespole!

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Jack Russell Terrier słucha poleceń swojego właściciela

Obedience — to królowa wśród dyscyplin sportowych dla psów. Chodzi w niej o posłuszeństwo psa podczas wykonywania poleceń. Praca zespołowa między psem a człowiekiem jest tu na pierwszym planie. W dyscyplinie obedience właściciel wraz z psem musi ukończyć parkur. Tutaj dowiedzą się Państwo, jak stworzyć ze swoim psem idealny zespół!

Loading...

Historia treningu obedience

Trening obedience dla psów ma swoje początki w Anglii i został oficjalnie uznany za psią dyscyplinę w latach 50. Nazwa obedience na pewno wyda się Państwu na początku znajoma. Angielska nazwa „obedience” oznacza nic innego jak „posłuszeństwo”. Określa ona te zadania szkoleniowe, które znajdują się w Polsce w programie szkolenia psów ratowniczych. Niektóre zadania pokrywają się z podstawowym szkoleniem psa, ponieważ również podczas treningu obedience stosuje się takie komendy jak „Do nogi!”, „Na miejsce!”, „Siad!” czy „Zostań!”. To jednak tylko mała część treningu obedience i wcale nie najłatwiejsza.

Na treningu obedience pies uczy się przede wszystkim, jak perfekcyjnie chodzić przy nodze, a dokładnie rzecz biorąc w taki sposób, że dosłownie przykleja się do nogi właściciela i jednocześnie uważnie na niego spogląda. Ale czym właściwie różni się obedience od zwykłego szkolenia posłuszeństwa?

Obedience jest trenowane wyłącznie poprzez pozytywne wzmocnienie, nagrodę i uwagę. Dominacja i tłumienie psa za pomocą kar i przymusu nie są częścią treningu i nie powinny być zresztą wykorzystywane podczas żadnego szkolenia. Niepożądane zachowanie psa jest ignorowane, pożądane zostaje natomiast wzmacniane nagrodą i aprobatą. Trening obedience jest często łączony z użyciem klikera. Każda prawidłowa reakcja psa jest zaznaczana jednym kliknięciem, a następnie nagradzana.

Dokładność w wykonywaniu zadań, uwaga i motywacja psa oraz doskonała interakcja pomiędzy psem a opiekunem — to cele szkolenia obedience i kryteria oceny w turnieju.

Ćwiczenia i zadania związane z treningiem obedience nie wymagają atletycznych czy wyjątkowo sprawnych psów, jak ma to miejsce na przykład w przypadku agility. Zakres zadań, których pies stopniowo uczy się w treningu, jest jednak duży i obejmuje różne ćwiczenia posłuszeństwa.

Wymagania do treningu obedience

Młody, starszy lub niepełnosprawny — każdy pies może trenować obedience, a nawet brać udział w turniejach, gdyż psy są oceniane według grup (młody, starszy, z niepełnosprawnością) i klasyfikowane według poziomów (początkujący, obedience 1, 2 lub 3).Państwa pies musi jednak spełniać dwa kryteria: musi mieć co najmniej 15 miesięcy i być absolutnie dobrze zsocjalizowany. Agresja wobec innych psów lub osób nie będzie tolerowana i doprowadzi do wykluczenia z treningu lub dyskwalifikacji na torze.

Ponieważ dyscyplina obedience wymaga od Państwa i Państwa psa dużej dyscypliny oraz precyzyjnego ustalania zadań, warto odwiedzić przynajmniej na początku kompetentnie prowadzone grupy szkoleniowe obedience. W ten sposób unikniemy błędów podczas treningu, które będą bardzo trudne do skorygowania w przyszłości.Aby uniknąć frustracji, należy wiedzieć, że istnieją rasy, które mają bardzo niezależną osobowość. Im bardziej niezależny jest pies, tym bardziej bezsensowne wydaje mu się absolutne posłuszeństwo. Dobrymi przykładami są rhodesian ridgeback i psy pasterskie.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować