Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Zabawki dla kota DIY - poznaj pomysły, które zachwycą Twojego pupila!

15.03.2024 - Czas czytania: 9 minuty

Kot leży na kocu i bawi się kocimi zabawkami

Koty chcą się bawić! Tutaj znajdziesz świetne pomysły i instrukcje, jak w prosty sposób samodzielnie wykonać różne zabawki dla swojego kota.

Zabawa utrzymuje kota w doskonałej kondycji psychicznej i fizycznej, a także wzmacnia jego więź z właścicielem. Idealna zabawka dla kota nie zawsze musi być droga, równie dobrze sprawdzą się te, zrobione własnoręcznie w domu. Przedstawiamy najciekawsze pomysły na zabawki dla kota DIY, które sprawią, że wasza wspólna zabawa będzie jeszcze bardziej ekscytująca!

Loading...

Dlaczego zabawka dla kota DIY to dobry pomysł?

Zabawki dla kota DIY to znakomity sposób na urozmaicenie jego codziennej aktywności, zaspokojenie łowieckiego instynktu i zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu. Nie jest tajemnicą, że koty to zwierzęta ciekawskie i pełne energii, które uwielbiają różnorodność. W naturze nie polowałyby codziennie na tę samą mysz. Jeśli więc przez cały czas będziesz dawać swojemu kotu te same rzeczy do zabawy, nie zdziw się, że po pewnym czasie po prostu mu się znudzą i nie będzie nimi w ogóle zainteresowany.

Nie oznacza to jednak, że aby zapewnić kotu rozrywkę, musisz nieustannie wydawać pieniądze na zakup nowych zabawek. Schowaj do szafki wędki, myszy do zabawy i piłki dla kota, którymi zdążył się wybawić i zrób nowe samodzielnie w swoim domu! Zabawka dla kota DIY może być niemniej atrakcyjną alternatywą, dostarczającą Twojemu pupilowi nowych bodźców i rozbudzi drzemiący w nim instynkt łowiecki. Wbrew pozorom, wykonanie domowych zabawek dla kota nie jest trudne. Do zrobienia większości z nich nie potrzeba specjalnych zdolności manualnych. Co więcej, robi się je zwykle w dosłownie w kilka minut z rzeczy, które praktycznie każdy ma swoim domu!

Jakie zabawki dla kota DIY będą najlepsze?

Zabawka dla kota DIY, podobnie jak gotowe zabawki ze sklepu, powinna łączyć dwie rzeczy – musi być w pełni bezpieczna, a zarazem na tyle intrygująca, aby skłonić go do polowania. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że zwierzak nie będzie traktował jej w sposób ostrożny i delikatny. Oznacza to, że zabawki dla kota powinny zostać wykonane z bezpiecznych dla niego materiałów, a zarazem być odporne na intensywną eksploatację.

Podczas wykonywania zabawek dla kota DIY uważaj jednak na materiały, które mogłyby stworzyć ryzyko zranienia kota. Szczególnie niepolecane są przedmioty mające ostre krawędzie, takie jak butelki lub ostre małe części, które kociak mógłby połknąć.

Ze względu na ryzyko uduszenia, Twój kot może bawić się też zabawkami z długimi wstążkami lub sznurkami wyłącznie pod Twoim nadzorem.

Jak zrobić zabawkę dla kota?

Nie wiesz, co dać kotu do zabawy? Pomysłów na zabawki dla kota DIY jest mnóstwo! Przy odrobinie chęci i właściwych, bezpiecznych dla pupila materiałach dostępnych w każdym domu możesz z łatwością samodzielnie wykonać wiele z nich. W dalszej części wpisu podpowiadamy, z czego można zrobić domowe zabawki dla kota i wyjaśniamy, jak zrobić te najbardziej atrakcyjne – krok po kroku.

Zabawkę dla kota DIY wykonasz samemu z wielu różnych materiałów. Większość z nich jest dostępna w praktycznie każdym domu. Możliwości jest naprawdę mnóstwo! Jeśli zatem brakuje Ci pomysłów, sprawdź koniecznie poniższą listę. Przedstawiamy kilka najbardziej bezpiecznych materiałów, z których w mgnieniu oka stworzysz znakomite domowe zabawki dla kota!

Z czego można zrobić zabawkę dla kota DIY?

 • Papier i tektura - kot może bawić się z kulkami wykonanymi ze zmiętej gazety czy rolkami po papierze toaletowym. Klasyką jest również tektura, w szczególności w formie pudełek. Wytnij w nim wejścia i okna lub zbuduj tunel z kilku kartonów. Innym ciekawym pomysłem na zabawkę dla kota DIY z wykorzystaniem tektury jest grzechotka – pozbawione ostrych krawędzi pudełko wypełnij czymś szeleszczącym np. ziarnami ryżu lub suszonym grochem.
 • Pióra – z piór zrobisz przynętę do zachęcającą do polowania. Uwaga: unikaj stosowania przynęt z piór, jeśli w domu znajdują się ptaki domowe.
 • Skarpetki – bawełniana skarpetka z powodzeniem posłuży do zrobienia gryzyka. Waleriana i zabawki z kocimiętką dla kota mogą ją wypełnić, rozochocając zwierzę do zabawy oraz zapewniając mu dodatkową atrakcję.
 • Skrawki tkanin – puść wodze fantazji! Z kilku zszytych ze sobą kawałków materiału możesz stworzyć coś naprawdę wyjątkowego. Taka zabawka dla kota może zostać przymocowana do sznurka lub patyka.
 • Dzwonki – brzęczące dzwonki sprawiają, że domowa zabawka dla kota może być dla niego jeszcze bardziej stymulująca. Dołączając tego typu element upewnij się jednak, że jest on dobrze zabezpieczony. Dzwonek nie może być za mały – tak, aby kot nie mógł go połknąć.

DIY zabawka dla kota – jakich materiałów unikać?

 • Plastikowych koralików.
 • Małych kamyczków.
 • Woreczków foliowych.
 • Plasteliny.
 • Elementów lub materiałów z ostrymi krawędziami.

Zabawki dla kota DIY – zrób to sam krok po kroku!

Niezastąpione zabawki dla kota DIY – wędki

Zabawki dla kota DIY w postaci wędki to świetne akcesoria dla kociąt i dorosłych osobników. Znakomicie naśladują ruchy zdobyczy w naturalnym środowisku i umożliwiają zabawę bez bezpośredniego kontaktu fizycznego. Dzięki temu, wyjątkowo mocno angażują mruczka w aktywną zabawę, który może realizować swoje naturalne instynkty – obserwować, skradać się oraz polować na swoją ofiarę.

Jeśli zastanawiasz się, jak rozbudzić instynkt drapieżnika w Twoim małym mruczącym kanapowcu i szukasz pomysłu na atrakcyjną zabawkę dla kota DIY, może być to strzał w dziesiątkę!

Jak zrobić zabawkę dla kota w formie wędki?

Co będzie potrzebne:

 • Elastyczna gałązka lub cienki drewniany patyczek.
 • Gruby sznurek lub żyłka wędkarska o długości ok. 1-1,5 metra.
 • Kolorowe piórka, wstążki lub mała pluszowa zabawka.
 • Opcjonalnie: kocimiętka w sprayu (do spryskania piórka lub zabawki).

Instrukcja krok po kroku:

 • Przygotowanie patyczka — jeśli używasz gałązki, upewnij się, że jest ona czysta i pozbawiona ostrych krawędzi. W przypadku patyczka zabawki dla kota ręcznie robione można pomalować lub owijać kolorową wstążką dla dodatkowego efektu.
 • Przywiązanie sznurka — na jednym końcu patyczka przywiąż sznurek lub żyłkę, tworząc solidny węzeł.
 • Dodanie atrakcji — na drugim końcu sznurka przyczep piórka, wstążki lub pluszową zabawkę. Użyj mocnego węzła, aby wszystko było bezpiecznie przymocowane.

Wskazówki i uwagi:

 • Regularnie sprawdzaj stan wędki, aby upewnić się, że nie ma żadnych ostrych krawędzi ani elementów, które kot mógłby przypadkowo połknąć.
 • Jeśli zauważysz, że wędka jest nadmiernie zużyta, przygotuj nową zabawkę dla kota DIY.

Każdy moment spędzony z czworonożnym przyjacielem jest wyjątkowy, a stworzenie własnej wędki dla kota może uczynić te chwile jeszcze wspanialszymi. Dzięki takiej zabawce nie tylko wzmocnisz więź z Twoim pupilem, ale także dostarczysz mu wielu godzin radosnej i aktywnej zabawy.

Nietypowa DIY zabawka dla kota – gryzak

Choć gryzaki dla kotów nie są tak popularne jak u psów, mogą pełnić ważną funkcję – szczególnie dla kociąt ząbkujących czy kotów, które lubią gryźć różne przedmioty. Gryzaki mogą pomóc w złagodzeniu bólu dziąseł podczas wyrzynania się zębów oraz zapobiegać niechcianemu gryzieniu mebli.

Jak zrobić zabawkę dla kotka w formie gryzaka?

Co będzie potrzebne:

 • Bawełniana skarpetka (najlepiej czysta i nieużywana).
 • Kocimiętka lub waleriana (kupisz ją w sklepach zoologicznych).
 • Watolina lub materiał do napełniania zabawek.
 • Gruba nitka i igła.

Instrukcja krok po kroku:

 • Wypełnienie skarpetki — weź skarpetkę i włóż do środka trochę watoliny lub innego materiału do wypełnienia. Dodaj walerianę lub kocimiętkę. Ilość dostosuj do preferencji Twojego kota — niektóre koty uwielbiają intensywny zapach, inne wolą bardziej subtelny.
 • Zamknięcie skarpetki — gdy domowa zabawka dla kota jest już odpowiednio wypełniona, zawiąż ją mocno na końcu lub zszyj grubą nitką, aby zawartość się nie wysypała.

Wskazówki i uwagi:

 • Regularnie sprawdzaj stan zabawki dla kota DIY, aby upewnić się, że nie ma żadnych ostrych krawędzi ani elementów, które kot mógłby przypadkowo połknąć.
 • Jeśli zauważysz, że gryzak jest nadmiernie zużyty lub zniszczony, wymień go na nowy.
 • Gryzaki z kocimiętką mogą być szczególnie atrakcyjne dla kotów, ale pamiętaj, że nie wszystkie reagują na kocimiętkę tak samo.

Atrakcyjna zabawka dla kota DIY - tunel

Zabawka dla kota DIY w formie tunelu to świetny pomysł na domową atrakcję dla każdego zwierzaka. W końcu nie jest tajemnicą, że koty uwielbiają wszelkie zakamarki! Co więcej, łącząc ze sobą kilka własnoręcznie przygotowanych konstrukcji możesz stworzyć agility dla kotów, stanowiące świetną okazję do wspólnej pracy i zabawy. Jeśli zastanawiasz się, jak przygotować tunel z materiałów, które masz w domu – poniżej podajemy kilka propozycji.

Pierwszym i najprostszym pomysłem jest wykorzystanie dużych kartonów, na przykład po sprzęcie AGD. Wystarczy wydrążyć w nich otwory z obu stron, by stworzyć długi tunel. Jeżeli masz kilka takich pudeł, możesz je łączyć, tworząc korytarze. Kartony są lekkie i można łatwo je przenosić. Żaden kot nie oprze się naturalnej teksturze i wydawanym przez materiał dźwiękom!

Innym świetnym materiałem, z którego możesz zrobić domową zabawkę dla kota, są stare legowiska lub maty dla zwierząt. Jeżeli są na tyle duże, możesz je zwijać w formę rury i stabilizować przy pomocy gumek recepturek lub sznurków, tworząc miękki, przytulny tunel.

Tworząc tunel dla kota, unikaj używania materiałów, które mogą być dla kota szkodliwe lub niebezpieczne, takich jak plastikowe reklamówki. Regularnie kontroluj stan zrobionej zabawki, aby mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla kota.

Eine Katze guckt aus einem Pappkarton

A co, jeśli nie zabawki dla kota DIY?

Własnoręcznie zrobione, domowe zabawki dla kota to świetny sposób na wspólną, kreatywną zabawę, która wzmocni Waszą relację i zaspokoi kocie potrzeby. Co jeszcze może zachwycić Twojego czworonoga? Jakie akcesoria sprawdzą się do zabawy i treningu kota i będą dla niego najbardziej absorbujące?

Czym najchętniej bawią się koty?

 • Piłeczki i myszki – małe, lekkie zabawki dla kota ręcznie robione, które można toczyć lub rzucać, przypominają kotom zdobycz. Myszki, zarówno te materiałowe, jak i wypełnione kocimiętką, są jednymi z ulubionych zabawek dla wielu kotów.
 • Wskaźniki laserowe i zabawki elektryczne dla kotów – choć koty uwielbiają gonić światełko lasera, ważne jest, aby nie kierować go bezpośrednio w ich oczy. Po zabawie warto również dać kotu możliwość złapania „zdobyczy” w postaci małej zabawki, aby nie odczuwał frustracji związanej z nieuchwytnym celem. Z kolei elektroniczne, inteligentne zabawki dla kotów doskonale imitują naturalne ruchy ich zdobyczy.
 • Drapaki z piłeczkami i piórkami – konstrukcje z ruchomymi elementami, takimi jak piłeczki czy piórka, są świetne dla kotów, które lubią gonić, skakać i polować. Takie zabawki angażują je zarówno fizycznie, jak i umysłowo.
 • Wędki dla kotów – wędki z piórkami, kolorowymi wstążkami czy małymi zabawkami na końcu umożliwiają właścicielowi aktywne bawienie się z kotem, jednocześnie naśladując ruchy zdobyczy. Zarówno zabawki dla kota DIY, jak i te gotowe ze sklepu, to doskonały sposób na zacieśnienie więzi i zapewnienie mu regularnej aktywności.
 • Interaktywne zabawki z przysmakami – zabawki, które wymagają pewnego wysiłku umysłowego i manualnego, aby wydobyć z nich smakołyki, łączą w sobie naukę i zabawę. Stymulują umysłowo kota i zapewniają mu zajęcie na dłuższy czas. Świetnie sprawdzą się dla każdego czworonoga.

Aby zabawa w pełni zaspokoiła jego wrodzone instynkty i przyniosła mu satysfakcję, powinna być poprowadzona w sposób, który pozwoli mu uruchomić zachowania wpisujące się w naturalny łańcuch łowiecki. Ważnym tego elementem jest możliwość zjedzenia upolowanej zdobyczy. Pamiętaj więc, aby na zakończenie zabawy nagrodzić kota za schwytanie „ofiary”. Do zamknięcia łańcucha łowieckiego świetnie mogą sprawdzić się ulubione przysmaki dla kota.

Wskazówka: Smakołyki możesz również wykonać samodzielnie. Przepisy na pełnowartościowe, domowe przysmaki dla kota znajdziesz w osobnym artykule w magazynie Maxi Zoo. Sprawdź koniecznie!

Regularne zabawy pomagają w utrzymaniu zdrowia fizycznego i psychicznego kota, a także wzmocnieniu więzi między nim a właścicielem. Pamiętaj, aby dostosowywać rodzaj oraz intensywność zabaw do wieku, kondycji i preferencji Twojego pupila.

Wzbogacenie otoczenia o różnorodne zabawki dla kota DIY – takie jak wędki, gryzaki czy tunele – zapewni mu wiele godzin angażującej rozrywki i zaspokoi drzemiące w nim zapędy łowieckie. Korzystając z materiałów dostępnych w każdym domu, stworzysz rozwiązania atrakcyjne dla każdego kota. Ważne jest jednak, by zawsze dbać o bezpieczeństwo i komfort swojego pupila – unikać potencjalnie szkodliwych materiałów i regularnie kontrolować stan zabawek.

Loading...

Inne ciekawe artykuły