Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Mały, ale z temperamentem: Chomiki karłowate

12.07.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Eine Nahaufnahme eines Zwerghamsters.

Do naszych mieszkań chomiki karłowate trafiły z pustynnych i półpustynnych regionów Rosji, Mongolii i Chin, i mimo drobnego ciała potrafią pokazać charakterek. Czy to chomik chiński, dżungarski, Roborowskiego, czy Campbella — niezależnie od gatunku te maluchy wyróżniają się temperamentem.

Loading...

Wymagająca hodowla

Ten słodki malec może nie być najlepszym zwierzakiem dla dzieci, ponieważ małe gatunki chomików nie dają się tak łatwo oswoić, jak ich większy krewniak — chomik syryjski. Trzeba o tym pamiętać, decydując się na hodowlę tego nieco bardziej wymagającego gryzonia. Chomiki karłowate mogą za to sprawiać jeszcze więcej radości, ponieważ są bardzo wesołe i bystre.

Maleństwa, które cieszą oko

Najważniejsza zasada: niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na chomika Roborowskiego (najmniejszy znany gatunek chomika mierzący 4 cm), czy na chomika Campbella, chomik karłowaty woli być oglądany niż przytulany. Jednak samo obserwowanie go daje wiele radości, ponieważ jest to bardzo ruchliwe zwierzę, którego aktywność zaczyna się o zmierzchu. Dlatego mimo małych rozmiarów potrzebuje odpowiednio dużej klatki.

Chomik Roborowskiego — krótka charakterystyka

  • Długość ciała: 5–9 cm
  • Waga: 20–25 g
  • Wygląd: w naturze umaszczenie letnie w kolorze piasku, zimą szare, biała strona brzuszna, białe plamy nad oczami. Zwierzęta udomowione wykazują różne mutacje
  • Pochodzenie: wschodni Kazachstan, Mongolia, zachodnie Chiny

„Wymiary” chomików karłowatych

Chomiki karłowate mierzą od zaledwie 5 cm (chomik Roborowskiego) do 11 cm (chiński chomik pręgowany) i ważą od 25 g (chomik Roborowskiego) do 50 g (chomik Campbella). Żyją one krócej niż chomik syryjski — w zależności od gatunku od 1,5 roku do maksymalnie 4 lat. W przypadku tych malców staranna dbałość o zdrowie jest szczególnie ważna, ponieważ chomiki karłowate są dość chorowite.

Chomik Campbella — krótka charakterystyka

  • Długość ciała: głowa i tułów 7–10,5 cm
  • Waga: od 25 do maks. 50 g
  • Wygląd: w naturze: grzbiet brązowy, granica między grzbietem a brzuchem jasnobrązowa. Umaszczenie różnorodne. Sierść krótka, gęsta i miękka, ale bardziej szorstka niż u chomików dżungarskich
  • Pochodzenie: północno-wschodnie Chiny, góry Ałtaj, Mongolia

Co w menu?

Dieta chomika karłowatego powinna bazować na specjalnej karmie suchej dla chomików karłowatych. Powinna ona zawierać między innymi zboża, drobne nasiona i suszone zioła. Pracownicy Maxi Zoo z chęcią doradzą w wyborze. Gryzoń potrzebuje dziennie około jednej łyżeczki takiej karmy. Oprócz tego trzeba mu podawać oczywiście świeży pokarm i od czasu do czasu uzupełniać jadłospis białkiem.

Jak utrzymać chomika karłowatego w formie

Aby chomik karłowaty pozostawał sprawny i zwinny, można motywować go do ruchu poprzez zabawy z jedzeniem. Zamiast podawać mu karmę suchą do miski, można ją rozsypać po całej klatce (oczywiście poza kuwetą). Jako utrudnienie można umieścić ją w kartonowych rolkach albo w kupkach siana. Trzeba pamiętać, że dzikie chomiki karłowate muszą szukać pokarmu. Jeśli będzie im brakować zajęcia w klatce, staną się ospałe i chorowite.

Jak jeszcze go uszczęśliwić

Chomika karłowatego można trzymać w pojedynkę. Trzeba mu jednak zapewnić wystarczająco dużo miejsca oraz możliwość wspinania się i kopania. Oprócz wysypania grubej warstwy ściółki (np. granulatu z drewna bukowego) należy w klatce ustawić kilka domków i urządzić różne poziomy, na które gryzoń będzie się wdrapywać. Ucieszy go też miejsce do kąpieli w piasku dla szynszyli. W ten sposób nasz żwawy pupil będzie mógł się wyszaleć i nie będzie mu grozić apatia.

Chomik dżungarski — krótka charakterystyka

  • Długość ciała: głowa i tułów 7 – 10,5 cm
  • Waga: 19 – 45 g
  • Wygląd: w naturze biała strona brzuszna i szary grzbiet z pręgą grzbietową. Zimą przybiera białe umaszczenie. Zwierzęta udomowione wykazują różne mutacje.
  • Pochodzenie: stepy zachodniej Syberii i wschodniego Kazachstanu oraz rejon Krasnojarska w Rosji
Loading...

Inne ciekawe artykuły