Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Króliki na wybiegu zewnętrznym: wybieg dla małych zwierząt

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Kaninchen im Außengehege

W naturze małe zwierzęta, jak króliki, spędzają cały dzień na odkrywaniu swojego otoczenia i poszukiwaniu pożywienia: szybki metabolizm sprawia, że ​​zwierzęta niemal nieustannie coś chrupią i podgryzają. Nie trzeba dodawać, że trzymanie klatki w mieszkaniu w żaden sposób nie zaspokaja potrzeby ruchu ani ciekawości królików. Jeżeli mają Państwo taką możliwość, proszę udostępnić swoim zwierzętom wybieg zewnętrzny, który zapewni im niezbędną dawkę ruchu i odpowiednią ilość bodźców z otoczenia.

Loading...

Jak wygląda idealny wybieg zewnętrzny dla królików?

Wybieg zewnętrzny dla królików powinien obejmować dwa elementy: domek oraz bezpieczne ogrodzenie, przez które zwierzęta się nie wydostaną. Domek musi zostać tak przygotowany, aby królik mógł się w nim w każdej chwili schować. Aby zapewnić zwierzęciu schronienie podczas deszczu, konstrukcja musi mieć szczelny dach. Poza tym domku nie należy stawiać bezpośrednio na ziemi, lecz na podwyższeniu z odpowiednią rampą, po której królik będzie wchodzić do środka.

Sam wybieg musi być wystarczająco przestronny, aby królik mógł po nim biegać i swobodnie się wyciągać. Cztery metry kwadratowe to minimum dla dwóch królików — jedno zwierzę musi mieć do dyspozycji co najmniej dwa metry kwadratowe. Podłoże na wybiegu musi być miękkie i umożliwiać zwierzętom kopanie — w tym celu świetnie sprawdzą się piasek i trawa. Kamień i płytki podłogowe nie są odpowiednie dla delikatnych króliczych łapek.

Należy też zwrócić uwagę, aby wybieg nie był w pełni nasłoneczniony przez cały dzień. Królik musi mieć możliwość w każdej chwili ukryć się przed słońcem, a zacienione miejsce musi być na tyle duże, aby pomieścić wszystkie zwierzęta naraz. Należy również zadbać o ciekawą rozrywkę dla pupili. Króliki chętnie korzystają z szeleszczących tuneli, a rampy, huśtawki i rury z naturalnych materiałów dodatkowo urozmaicą przestrzeń na wybiegu.

O czym trzeba pamiętać w przypadku zewnętrznego wybiegu dla królików?

W przypadku samodzielnej budowy zewnętrznego wybiegu dla królików, już na etapie wyboru materiałów i lokalizacji trzeba podejmować decyzje istotne dla bezpieczeństwa zwierząt.

O tym trzeba pamiętać:

  • Ochrona przed warunkami atmosferycznymi: na dwóch bokach kojca od strony nawietrznej należy umieścić osłonę przeciwwiatrową.
  • Siatka: musi być wykonana tak, aby królik jej nie przegryzł. Do tego celu nada się zgrzewana punktowo, ocynkowana siatka na woliery, sprzedawana na metry. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednią wielkość oczek. Siatka lub kratka musi być na tyle wytrzymała, żeby zwierzę jej nie przegryzło, a także dobrze zamocowana, aby żadne koty, psy czy kuny nie przedostały do kojca. Idealna wielkość oczek wynosi dwa centymetry. Niezależnie od tego, co jest napisane na opakowaniu, tzw. siatka dla królików nie jest odpowiednim ogrodzeniem stałego wybiegu. Jest ona zwykle zbyt cienka i królik może szybko ją przegryźć.
  • Zabezpieczenie od góry: w miarę możliwości wybieg należy zabezpieczyć także od góry — kratką lub przynajmniej mocno napiętą siatką dla ptaków, aby ochronić króliki przed pierzastymi drapieżnikami.
    Bariera w ziemi: króliki uwielbiają kopać i mogą w zadziwiająco krótkim czasie wykonać podkop pod ogrodzeniem. Aby uniemożliwić im taką ucieczkę, kilka centymetrów pod wybiegiem można położyć siatkę dla królików, a ogrodzenie wkopać nieco głębiej w ziemię. Można też poukładać kamienie wzdłuż ogrodzenia, co utrudni zwierzętom wykonywanie podkopów.
  • Niebezpieczny teren: w obrębie wybiegu króliki powinny móc się swobodnie poruszać. Należy sprawdzić, czy pod kojcem nie znajdują się żadne węże czy przewody, do których zwierzęta mogłyby się dokopać, oraz czy w pobliżu nie rosną żadne rośliny, którymi mogłyby się zatruć.
  • Bezpieczne miejsce: dla bezpieczeństwa królików wybieg powinien się w miarę możliwości znajdować w stałym zasięgu wzroku człowieka (np. pod oknem), ale najlepiej w miejscu niewidocznym z ulicy, aby obecność królików na terenie nie zwracała uwagi przechodzących ludzi ani psów.

Jeśli po przeprowadzce albo kupnie lub adopcji nowych królików chcemy je przyzwyczaić do zewnętrznego wybiegu, ważne jest, aby odbywało się to w czasie, gdy nie występują mrozy — najlepiej wiosną albo latem. Należy zacząć od wprowadzenia do diety świeżej trawy i ziół, aby ułatwić zwierzętom zmianę pożywienia.

Jak zaizolować domek dla królików?

Jeśli domek na wybiegu ma służyć królikom nie tylko latem, lecz przez cały rok, trzeba zadbać o odpowiednią ochronę przed zimnem i warunkami atmosferycznymi. Podłogę należy wykonać z dwóch warstw płyt podłogowych, a między nimi umieścić materiał izolacyjny, np. styropian. Uwaga: Króliki nie mogą mieć do niego dostępu. Otwory w górnej części domku zapewnią odpowiednią wentylację. Swobodny przepływ powietrza jest ważny, aby zapobiec skraplaniu się wody.

Ważne: Zwierzęta należy przyzwyczajać do życia na zewnątrz w ciepłych miesiącach — nie może się to odbywać jesienią ani zimą.

Jak króliki reagują na letnie upały?

W naturze dzikie króliki są aktywne o zmierzchu i unikają ostrego słońca. Króliki się nie pocą, a ich sierść uniemożliwia oddawanie ciepła z organizmu. Ważną rolę w regulowaniu temperatury ciała odgrywają za to uszy. Króliki kiepsko znoszą upały i muszą mieć stały dostęp do zacienionego miejsca na wybiegu. Cień można zapewnić za pomocą daszka lub przenośnego parasola.

Podczas upału króliki chętnie się też chowają w kamiennych lub drewnianych kryjówkach. O ochłodę dla królików w gorące dni można zadbać również poprzez odpowiednie żywienie. Tradycyjną karmę objętościową można urozmaicić świeżymi, soczystymi owocami i warzywami. Ważne jest jednak, aby karmić króliki wieczorem, a nie do południa. Ponieważ w upale zwierzęta są mniej aktywne, spowalnia także ich metabolizm, co może prowadzić do problemów trawiennych w wyniku fermentacji karmy zielonej w żołądku. Po gorącym dniu można uraczyć króliki takimi warzywami, jak marchew, ogórki czy brokuły. Ponadto należy zapewnić im stały dostęp do świeżej wody. Warto więc częściej uzupełniać im miskę.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować