Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Jak zająć swoje małe zwierzęta: zabawy dla chomika, świnki morskiej, królika i innych

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Ein Kaninchen sitzt in einem Kleintierhaus und guckt auf Kleintierspielzeug

Także pupile jak chomiki, świnki morskie i króliki cieszą się z urozmaiceń i rozrywki. Ale co właściwie sprawia radość gryzoniom i innym małym zwierzętom? Jak zapewnić właściwe dla gatunku zajęcie zwierzęciu domowemu, aby usłyszeć radosne piszczenie.

Loading...

Dlaczego małe zwierzę potrzebuje zajęcia

Małe zwierzęta są bardzo towarzyskie i koniecznie potrzebują towarzystwa przedstawicieli własnego gatunku, którymi mogą się zająć. Wtedy nie cierpią też jeśli ich ulubiony człowiek jest poza domem. Czyszczą współlokatora, bawią się lub nawet się do niego przytulają. Zwierzęta, które nawet nie są sobie tak bliskie, cieszą się towarzystwem swojego gatunku i czują się z nim znacznie lepiej. Inaczej chomik: jako zdeklarowany samotnik preferuje życie w pojedynkę.

Drei Kaninchen sitzen in einem Freilaufgehege auf einer Wiese.

Czy to zwierzę stadne, czy samotnik – wszystkie małe zwierzęta potrzebują zajęcia. To jest tak jak u ludzi: nawet w najpiękniejszym domu zrobi się kiedyś nudno, jeśli potrzeby ciała i duszy nie zostaną odpowiednio zaspokojone. Tak samo jest też z naszymi zwierzęcymi współlokatorami. Zwierzęta, które przez większość czasu żyją w klatce, potrzebują bodźców, aby pozostać fizycznie i duchowo sprawne. Dzięki właściwemu zajęciu wspierasz zatem zdrowie i dobre samopoczucie swojego pupila. Przy tym zwierzę musi wysilić swoje szare komórki, na przykład szukając kawałków warzyw, czy też trenując swoje mięśnie przy wspinaniu się lub grzebaniu.

Po czym rozpoznać, że zwierzę się nudzi? Zwierzęta bez odpowiedniego zajęcia często gryzą klatkę, są nadpobudliwe lub też apatyczne. Ogólne zasady: Jeśli zwierzę nagle zachowuje się inaczej niż zwykle, ważna jest rozmowa z weterynarzem, aby wykluczyć przyczyny zdrowotne.

Właściwa dla gatunku rozrywka dla gryzoni i innych małych zwierząt

Chcesz Twoim małym pupilom możliwie jak najlepiej wypełnić czas w sposób odpowiedni dla gatunku? Wystarczą tu już całkiem proste sposoby. Należy kierować się aktywnościami, jakie chomiki, zające lub myszy wykonywałyby także w naturze:

 • skakanie i bieganie
 • szukanie pożywienia
 • szukanie kryjówek i odpoczynek
 • ew. kopanie i grzebanie
 • ew. budowanie jaskiń/tuneli
 • gryzienie, ostrzenie
 • obwąchiwanie
 • odkrywanie

Te podstawowe potrzeby swoich małych zwierząt możesz spełnić również w czterech ścianach. W ten sposób sprawisz zwierzaczkowi wielką radość:

miejsce do wyszalenia się

W dużym domku, klatce lub kojcu małe zwierzęta mają wystarczająco miejsca na swoje zajęcia. Przy zakupie nowej klatki należy koniecznie zwrócić uwagę na to, że istnieją minimalne wymiary dla różnych gatunków. Generalnie jednak obowiązuje zasada: im większa, tym lepsza. Dla zapalonych wspinaczy jak fretki czy szynszyle kojec powinien oferować również pionowe miejsce do wyszalenia się.

O roli

Od myszy po fretkę: Domek nadający się do jedzenia, elementy tuneli lub jaskinie we właściwym rozmiarze są właściwym wyborem dla małych zwierząt i gryzoni. Tutaj zwierzę może odpocząć lub zbadać tunele. Wskazówka: W zależności od wielkości zwierzęcia nadają się do tego również rolki po papierze toaletowym lub rurki z naturalnych materiałów odpowiednich dla małych zwierząt.

Kreatywne pomieszczenia jak marzenie

Karczowniki, szynszyle i chomiki są zapalonymi budowniczymi. Proszę włożyć im do klatki wełnę papierową, a ci mali architekci w krótkim czasie zbudują sobie wymarzone jaskinie i tunele. Te najmniejsze z najmniejszych cenią poza tym obfitą kąpiel piaskową w dużej, głębokiej misce lub wytyczonym miejscu w kojcu. Tam się tarzają, pielęgnują sierść lub kopią do woli.

Wiele osób nie wie, że także króliki lubią kopać. A to możliwe jest nawet w mieszkaniu: wystarczy wstawić swojemu gryzoniowi do klatki lub kojca skrzynkę do kopania wypełnioną sianem.

Rada eksperta – Celine, pracowniczka sklepu:

„Oba moje króliki trzymam w kojcu zewnętrznym. Na zewnątrz znajdą wszystko, czego potrzebują: miejsce do kluczenia, kopania w naturalnej ziemi, naturalne światło dzienne i świeże powietrze.”

Przebudowa

Choć myszy, świnki morskie lub chomiki robią wrażenie nieśmiałych, są też bardzo ciekawskie. Nowe zabawki obserwują najpierw sceptycznie z daleka, dopiero potem je badają. Małe zwierzęta uwielbiają odkrywać coś nowego. Dlatego zawsze warto co jakiś czas zbudować im coś nowego w kojcu. Ale uwaga: zbyt duże i częste zmiany w kojcu mogą zestresować zwierzę.

Na drewnianej drodze

Od czasu do czasu warto zaoferować swojemu zwierzęciu coś ciekawego do obwąchania i zbadania. Nadają się do tego na przykład gałązki, drewniana kora lub kamienie z ogrodu. Proszę uważać na to, aby zwierzę nie mogło zranić się o ostre krawędzie. Ponadto nie każde drewno jest tolerowane przez króliki i spółkę. Drewna żywicowe, jak na przykład drzewa iglaste, są dla gryzoni zabronione! Natomiast bez obaw można użyć drewna z drzew owocowych lub orzechowych. Króliki, chomiki lub myszy uwielbiają je gryźć.

Przyjazne karmienie

Szukanie karmy, a następnie spożywanie jej zabiera małym zwierzętom wiele czasu. Proszę zwrócić uwagę na wysokiej jakości karmę i pozwolić chomikom, królikom i spółce czasem coś zrobić dla specjalnego przysmaku. Na przykład można schować małe kawałki warzyw (koniecznie wcześniej sprawdzić, czy zwierzę je toleruje!) lub smakołyki w kulkach na karmę lub skrzynkach do grzebania lub zamocować patyczki do gryzienia na kratkach kojca.

Jak zabawić swoje zwierzę domowe, a przy tym i siebie

Wspólna zabawa wzmacnia więź między zwierzęciem a człowiekiem i obojgu sprawia frajdę. Jak bawić się ze swoim zwierzęciem? Jak wiadomo, nasze gryzonie i małe zwierzęta zrobią niemal wszystko za smakołyk. Warto to wykorzystać, najlepiej wtedy, gdy zwierzęta mają zabezpieczony wybieg. Proszę schować karmę w pobliżu, w swojej dłoni lub w inteligentnej zabawce. Pozwól im to zwietrzyć, a na pewno szybko udadzą się na poszukiwania.

Wielu właścicieli zwierząt chwali sobie też trening z klikerem. W ten sposób zwierzę domowe nauczy się, że przy określonych zachowaniach zostanie nagrodzone smakołykiem, na przykład, jeśli chomik wejdzie na Twoją rękę. Dokładnie w tym momencie należy zastosować metodę klikera. W ten sposób można też małe zwierzęta cierpliwie i za pomocą regularnych, krótkich jednostek treningowych nauczyć małych sztuczek lub sprawić, że będą ufniejsze. Tabu: brawurowe zachowania lub takie, które są niezgodne z instynktem zwierzęcia.

Pomysły zajęć dla gryzoni w skrócie

Lubisz wesołe kwiczenie świnek morskich lub kicanie ciekawskich królików miniaturowych? Tu w skrócie przeczytasz, jak można zapewnić rozrywkę swojemu gryzoniowi.

Ogólne informacje o gryzoniach

Chomiki

Króliki miniaturowe

Świnki morskie

Myszy

Szynszyle

Loading...