Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Jak dobrze znasz się na królikach i gryzoniach?

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Zwei Hasen

Masz w domu gryzonia albo królika? W takim razie pewnie już sporo wiesz o tych uroczych, fascynujących zwierzątkach. Zebraliśmy tu też informacje, które być może będą dla Ciebie nowe. Ponadto przedstawiamy świetne pomysły na majsterkowanie, dzięki którym Twoi zwierzęcy lokatorzy zapomną o nudzie.

Loading...

Czym właściwie są gryzonie?

Gryzonie należą do ssaków i mają cztery szczególne zęby: po dwa siekacze w żuchwie, jak i w szczęce. Te zęby ciągle rosną, z prędkością nawet pięciu milimetrów na tydzień! Dlatego tak ważne jest podawanie gryzoniom roślinnego, włóknistego pokarmu i zapewnianie im czegoś do chrupania. W przeciwnym wypadku zęby mogłyby stać się zbyt długie. Na wolności zwierzaki wykorzystują te silne zęby do rozgryzania orzechów, powalania drzew czy kopania nor – w zależności od gatunku. Czaszka gryzonia jest zbudowana w sposób, który zapewnia im dużo siły do gryzienia. Zestaw uzupełniają bardzo silne mięśnie żwacze. Gryzonie występują niemal na całym globie, za wyjątkiem niektórych odległych wysp oraz Antarktyki.

Jakie znasz gryzonie?

Być może znasz tych popularnych przedstawicieli gryzoni, trzymanych jako zwierzątka domowe:

Gryzoń
Aktywność
Warunki hodowli
Długość życia
Świnka morska
Aktywna o zmierzchu
Co najmniej w parze, lepiej w grupie
Sześć do ośmiu lat
Chomik
Aktywny nocą
Samotnik
Do trzech lat
Szczur
Aktywny nocą
Co najmniej w parze, lepiej w grupie
Do trzech lat
Szynszyla
Aktywna nocą
Co najmniej w parze, lepiej w grupie
Dziesięć do piętnastu lat
Koszatniczka
Aktywna o zmierzchu
Co najmniej w parze, lepiej w grupie
Cztery do sześciu lat
Mysz domowa
Aktywna o zmierzchu i nocą
Co najmniej w parze, lepiej w grupie
Do dwóch i pół roku
Myszoskoczek
Aktywny za dnia i nocą
Co najmniej w parze, lepiej w grupie
Do trzech lat
Pręgowiec
Aktywny za dnia
Samotnik
Sześć do dziesięciu lat

Kto Twoim zdaniem jest największym przytulasem spośród tych gryzoni? Najłagodniejsze są szczury, pod warunkiem dobrego, czułego podejścia. Czerpią radość z kontaktu z bliskimi ludźmi i pozwalają się głaskać, podnosić i przenosić. Brzmi dobrze, prawda?

Dlaczego króliki miniaturowe nie są gryzoniami?

Z pewnością obiło Ci się o uszy, jak ktoś nazywał króliki miniaturowe gryzoniami. Jednak nie jest to poprawna klasyfikacja! Króliki należą do zajęczaków. Jest tak dlatego, że króliki miniaturowe mają dwa dodatkowe ząbki, rosnące za górnymi siekaczami. Gryzonie nie mają takich ząbków. Jeśli masz w domu szczura, mysz albo chomika, z pewnością zauważysz jeszcze jedną różnicę: gryzonie prawie zawsze trzymają pożywienie w dwóch łapkach, aby je wyczyścić – z kolei króliki tego nie robią. A może obiło Ci się o uszy też to, że naukowcy dyskutują, czy należy przyporządkować świnki morskie do rzędu gryzoni. Jeżozwierzokształtne wykazują pewne różnice względem innych gryzoni. Między innymi również one nie trzymają pożywienia w przednich łapkach. Jednak dopóki nie zostanie ogłoszona nowa oficjalna klasyfikacja, uznaje się, że należą one do gryzoni.

Czy wiesz, dlaczego gryzonie i króliki tak chętnie kopią?

Na wolności gryzonie i króliki miniaturowe muszą chronić się przed niebezpiecznymi drapieżnikami, takimi jak na przykład lisy czy ptaki drapieżne. W swoich norach, nierzadko składających się z wielu rozgałęzionych korytarzy, czują się bardzo wygodnie i bezpiecznie. Wiele gryzoni – a zwłaszcza króliki – mają na tyle duże łapy, że mogą nimi wygodnie kopać. Używają do tego też ostrych pazurów i zębów. Korzenie stojące im na drodze zostają w mig przegryzione! Kopanie to pierwotny instynkt, który pozostał jeszcze u Twoich domowych pupili.

Ich samodzielnie wybudowane tunele i kryjówki zawsze są wyposażone w liczne wyjścia, które umożliwiają błyskawiczną ucieczkę przed niebezpieczeństwem. Całkiem sprytnie, prawda? Jeśli chcesz zapewnić swoim zwierzątkom środowisko, w którym będą się czuły doskonale, musisz wzorować się na naturalnych warunkach. Zapewnij im liczne domki i kryjówki o wielu wejściach i wyjściach. Dzięki temu w przypadku ewentualnych konfliktów zwierzaki będą mogły się szybko ewakuować. Ponieważ gryzonie i króliki miniaturowe są bardzo ciekawskie i lubią mieć oko na wszystko, z przyjemnością będą przesiadywać na daszkach i obserwować sytuację. Najlepiej będzie, jeśli zapewnisz im kilka pięter, platformy widokowe i różnorodne kryjówki. Niektóre gryzonie lubią wykorzystać naturalne materiały, takie jak siano, do budowy kryjówek, tuneli czy ścieżek.

Nasza wskazówka:zbuduj swojemu królikowi czy gryzoniowi skrzynkę do kopania. W tym celu możesz wykorzystać na przykład duży karton – wytnij w nim wejścia i wyjścia. Po wycięciu drzwiczek napełnij karton ściółką, słomą i sianem. Możesz wykorzystać także ziemię, piasek albo torf koksowy. Taka atrakcja z pewnością przypadnie Twojemu pupilowi do gustu! Skrzynka stanie się jeszcze ciekawsza, jeśli umieścisz w niej trochę pyszności. Uwielbiasz majsterkować? W takim razie zbuduj swoim zwierzakom zamek, z wieżą i tarasami! Możesz pomalować go farbą nietoksyczną dla zwierząt. Najlepiej skonsultuj się z rodzicami, którzy pomogą Ci wybrać odpowiednie farbki. Twoi zwierzęcy ulubieńcy poczują się jak króle i królowe!

Hygiene Meerschweinchen

Dlaczego gryzonie i króliki tak dużo chrupią?

Odpowiedź jest prosta: popęd do chrupania jest wrodzony. Zęby królików i gryzoni rosną przez całe życie. W przypadku wielu gatunków nawet z prędkością kilku milimetrów na tydzień. Jeśli Twoje zwierzaki nie będą miały możliwości, by zetrzeć ząbki poprzez chrupanie, wkrótce zęby staną się zbyt długie – może to spowodować dolegliwości bólowe i problemy. Dlatego ważne jest, aby zawsze zapewnić zwierzakom dość roślinnego, włóknistego pożywienia, takiego jak na przykład siano. Zmusza to zwierzęta to żucia, co z kolei powoduje starcie zębów.

Gałązki drzew owocowych, drzew orzechowych czy wierzby zapewnią urozmaicenie, wniosą radość i będą pyszną przekąską. Przy okazji Twoje zwierzaki wzmacniają ząbki. Musisz koniecznie zapytać rodziców, czy gałązki nie pochodzą z drzew, które zostały opryskane środkami przeciwko pasożytom. Przede wszystkim drzewa owocowe niekiedy są opryskiwane środkami, które mają ochronić je przed mszycami, grzybami czy szkodnikami. Te substancje mogą być niebezpieczne także dla Twoich zwierzątek. Dlatego wolno wykorzystywać tylko nieopryskane gałązki.

Chrupiące zajęcie: tak zmajstrujesz atrakcje dla swoich zwierzątek

Nie musisz stawiać granic swojej wyobraźni, pod warunkiem, że wszystkie użyte materiały będą bezpieczne dla zwierząt. Na pewno możesz postawić na papier, karton i naturalne materiały. Przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze kilka pomysłów, które mogą spodobać się Twoim pupilom:

  • Łańcuch aktywności DIY: znasz łańcuch aktywności dla gryzoni od My pet and me? Możesz wedle własnego uznania samodzielnie zestawić kolorowe elementy i zawiesić łańcuch w klatce. Twoje zwierzaki na pewno to docenią! Ponadto możesz wykorzystać tę zabawkę do schowania smakołyków: zioła i polne kwiaty możesz zamocować między poszczególnymi elementami.
  • Rolka ze smaczkami: z wewnętrznej, kartonowej rolki po papierze toaletowym możesz w mgnieniu oka wyczarować świetną zabawkę. Umieść w środku trochę pyszności, a po obu stronach rolki włóż siano. Twoje zwierzaki będą miały mnóstwo dobrej zabawy, próbując dostać się do smakołyków!
  • Karmnik w formie drzewka: karmniki w formie drzewka można kupić albo zmajstrować samemu przy użyciu gałęzi. Na drzewku można zawiesić liście sałaty, zioła i warzywne przysmaki. To ekscytujące dla Twoich zwierząt, zwłaszcza jeśli muszą się trochę powysilać, aby sięgnąć do smakołyków.
  • Kula ze smaczkami: takie kule często mają formę plecionki z wikliny. Możesz w nich ukryć drobno pokrojone warzywa i siano. Twoje zwierzaki będą chciały dobrać się do pokarmu. W tym celu będą musiały ganiać za piłką, przytrzymywać ją albo popychać, aby jedzonko w końcu wypadło. To nie tylko męczące fizycznie zadania – pupil musi mocno się nagłowić, żeby jakoś wyjąć jedzenie.

 

Udało Ci się zmajstrować coś świetnego dla swojego gryzonia czy królika? Może chcesz się pochwalić swoim dziełem? W takim razie wrzuć zdjęcie na Instagram – nie możemy się doczekać, aż zobaczymy Twoje pomysły!

Zabawa do pobrania

Na kredki, gotowe… do dzieła! Niezależnie od tego, czy chcesz znaleźć najszybszą drogę przez labirynt dla swojego ulubieńca, narysować po numerach lub pokolorować swoich zwierzęcych przyjaciół: Oto kilka wspaniałych szablonów do pobrania. Bawcie się dobrze!

Świetna zabawa w kolorowanie

Pszczoły są zajęte pracą: pomaluj swoich zwierzęcych przyjaciół na kolorowo!

Pobierz teraz!

my pet and me

Głęboko w labiryncie

Jak, do cholery, się stąd wydostać? Twoje ulubione zwierzęta cię potrzebują: Poprowadź je prosto na otwartą przestrzeń!

Pobierz teraz!

my pet and me

Znajdź różnicę

Masz orle oczy? Odkryj wszystkich 7 różnic
na tych dwóch zdjęciach!

Pobierz teraz!

Malowanie po numerach

Raz, dwa, trzy – świetny obraz! Połącz kropki i zobacz, jakie zwierzę wyłoni się …

Pobierz teraz!

Loading...

Weitere Beiträge, die dich auch interessieren könnten