Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Opiekun/opiekunka dla psa – jak wybrać odpowiedniego petsittera?

12.06.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Frau geht mit 4 Hunden im Park spazieren

Jeśli z różnych przyczyn nie możesz wystarczająco dobrze zająć się swoim psem, doświadczony petsitter pomoże Ci w opiece nad Twoim zwierzakiem.

Loading...

Petsitter wyprowadzi psa na spacer podczas Twojej nieobecności.

Każdy właściciel psa może mieć do czynienia z sytuacją, kiedy z powodu choroby lub dłuższych godzin pracy, trudniej będzie mu się odpowiednio zaopiekować zwierzakiem.

Być może partner, który wraca zazwyczaj wcześniej z pracy i wyprowadza psa, wyjeżdża w podróż służbową i potrzebujesz pomocy kogoś, kto zabierze psa na spacer popołudniu? Idealnym rozwiązaniem w takich przypadkach jest zatrudnienie opiekuna/opiekunki dla psa, czyli tzw. petsittera.

Co robi psi opiekun?

Petsitter to osoba pełniąca rolę psiej opiekunki lub opiekuna. W zależności od ustaleń, potrzeb i warunków współpraca z taką osobą może przyjmować różne modele. Niektórzy psi opiekunowie zabierają zwierzęta do siebie w ciągu dnia i opiekują się nimi przez czas Twojej nieobecności w domu. Inni wyprowadzają Twojego psa na spacer, kiedy jesteś w pracy, ale czas poza spacerami pies spędza u Ciebie w mieszkaniu. Możesz także poszukać opiekuna, który dodatkowo będzie szkolił psa, ale są to zazwyczaj dużo droższe usługi. Najczęściej praca psiego opiekuna polega na wyprowadzaniu psów na spacery.

Jakie są zadania psiego opiekuna?

 • Wyprowadzanie psa na spacer
 • Zabawa z psem i organizowanie wspólnie spędzanego czasu
 • Wizyty u weterynarza (po uzgodnieniu)
 • Wizyty u psiego fryzjera (po uzgodnieniu)
 • Pielęgnacja sierści (po uzgodnieniu)
 • Karmienie lub lekarstwa (po uzgodnieniu)
 • Szkolenie psów (po uzgodnieniu)

Iloma psami jednocześnie zajmuje się psi opiekun?

Niektórzy psi opiekunowie wychodzą na spacery tylko z jednym psem, inni zabierają ze sobą kilka zwierząt na raz. Bycie petsitterem, jeśli ma przynosić jedyny dochód, wymaga opieki nad kilkoma lub kilkunastoma psami. Dlatego często zdarza się, że bycie opiekunką dla psa jest zajęciem dorywczym. Jeżeli chcesz, aby Twój pies miał opiekuna na wyłączność, będziesz musiał zapłacić więcej. Dobrze zorganizowany petsitter, zapewni odpowiednią opiekę kilku psom, nawet jeśli ich właściciele życzą sobie, aby w spacerach z opiekunem nie brali udziału inni jego podopieczni.

Frau geht mit Hund an Leine spazieren

Ile kosztuje opieka nad psem?

Ceny usług psich opiekunów są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od nakładu pracy, lokalizacji i wielkości grupy. W mniejszych miastach ceny godzinnego spaceru z psem zaczynają się od 20 zł. W Warszawie czy Katowicach może to być już jednak 40 zł za półgodzinny spacer z psem.

Jeśli Twój pies potrzebuje dodatkowych usług, ceny są ustalane indywidualnie. Możesz poprosić o pielęgnację psiej sierści, wizytę u weterynarza, podawanie leków. Petsitter może przyjechać do Twojej pracy, aby oddać Ci klucze do mieszkania. Pamiętaj o tym, że na to potrzeba także dodatkowego czasu, więc cena usługi zapewne wzrośnie. Opieka całodzienna nad psem może kosztować około 100 zł, natomiast jeśli chcesz zostawić psa u opiekuna na całą dobę, ceny zaczynają się od 120 zł.

Opiekunowie często oferują przesyłanie zdjęć lub filmików zrobionych podczas spacerów. Z pewnością będziesz chciał zobaczyć, jak zachowuje się zwierzę podczas Twojej nieobecności. Zwłaszcza, jeśli np. wyjeżdżasz na kilka dni i zostawiasz psa na cały ten czas pod opieką petsittera.

Ceny opieki nad psem mogą wydawać się wysokie, ale osoby, które zajmują się tym w pełnym wymiarze godzin muszą zarobić na swoje utrzymanie, tak jak inni usługodawcy. Ważne jest, aby z góry dokładnie omówić, co obejmuje stawka godzinowa lub dzienna, aby nie było nieporozumień.

Gdzie można znaleźć renomowanego opiekuna psa?

Bardzo często ogłoszenia psich opiekunów znajdziesz w swojej najbliższej okolicy – na tablicach ogłoszeń w supermarkecie, szkole dla psów lub u weterynarza. Opiekuna dla swojego psa możesz także poszukać przez internet np. w serwisie petsitter.pl lub pethomer.com. Sprawdź także grupy tematyczne na facebooku. Warto umówić się ze sprawdzonym opiekunem, polecanym przez osobę, która już skorzystała z jego usług.

W jakich miastach można znaleźć opiekunów do dziennej opieki?

Z łatwością znajdziesz ogłoszenia petsitterów świadczących usługi w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach. Jednak usługi opieki nad psem są dostępne nie tylko w dużych miastach. Możesz również znaleźć coś w małych miejscowościach lub na wsi, jeśli szukasz opiekuna dla swojego psa.

Jak rozpoznać dobrego opiekuna psa?

Lista kontrolna - znajdź odpowiedniego opiekuna dla psa

 • Ma doświadczenie i może sam być właścicielem psa.
 • Nie ma nic przeciwko towarzyszeniu mu na pierwszym spacerze w celu obserwowania, jak wchodzi w interakcję ze zwierzęciem.
 • Jeśli opiekuje się psem we własnym lokalu, możesz wcześniej sprawdzić w jakich warunkach będzie przebywał pies.
 • Cechuje  go cierpliwość, rzetelność i poczucie odpowiedzialności.
 • Dodatkowe kwalifikacje: kurs trenerski lub psiego behawiorysty.
 • Ważniejsze niż wszystkie certyfikaty: musi być właściwa relacja między Wami! Zarówno między Tobą jako właścicielem psa a jego dodatkowym opiekunem, jak i między opiekunem a Twoim psem.
Frau geht mit 4 Hunden am Strand spazieren

Czy potrzebuję specjalnego ubezpieczenia, jeśli powierzam swojego psa petsitterowi?

Jeśli jesteś właścicielem psa, powinieneś wykupić ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które ochroni Cię przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych przez Twoje zwierzę.

Według polskiego prawa za szkody wyrządzone przez zwierzę, odpowiada osoba sprawująca nad nim opiekę. Mogą się zatem zdarzyć sytuacje, w których nie zawsze to właściciel będzie odpowiadał za szkodliwe działania swojego zwierzaka. Ważne jest, aby psi opiekun także był ubezpieczony. W umowach opiekunowie czasami starają się zawierać klauzule wyłączające ich odpowiedzialność, przeczytaj dokładnie umowę przed jej podpisaniem i wyjaśnij ewentualne wątpliwości zanim powierzysz psa opiekunowi. Ważne jest także ustalenie zasad w przypadku rażącego zaniedbania ze strony przyszłego opiekuna psa.

Jak mogę się dowiedzieć, czy ten rodzaj opieki jest odpowiedni dla mojego psa?

Zdecydowanie powinieneś towarzyszyć psu i nowemu opiekunowi podczas pierwszego spaceru, ale trzymaj się trochę z boku. Dzięki temu będziesz mógł obserwować, jak opiekun traktuje psa oraz jak Twój pupil reaguje na petsittera. Tylko jeśli uznasz, że wszystko było w porządku, powinieneś umówić się na dzień próbny, w którym nie będziesz obecny.

Obserwuj jak po spacerze zachowuje się Twój pupil

 • Kładzie się i najpierw ucina sobie krótką drzemkę, tak jak zrobiłby to, gdybyś poszedł z nim na długi spacer? To dobry znak.
 • Cały czas jest bardzo podekscytowany lub totalnie przemęczony? Prawdopodobnie ten dzień był dla niego trochę za długi i miał zbyt wiele bodźców. To nie jest powód, aby odwołać opiekuna psa. Omów szczegóły opieki z petsitterem, aby wprowadzić niewielkie zmiany. Po kilku dniach wykształca się nowa rutyna i pies przyzwyczaja się do nowej codzienności.
 • Czy pies wydaje się zaniepokojony, chowa się w kącie lub w swoim legowisku? Czy mocno opiera się przed pójściem na kolejny spacer z nowym opiekunem? Jeśli pies wydaje się być bardzo zestresowany, może nie nadawać się do tego rodzaju opieki.
Hund schläft auf Kissen
Loading...

Dalsze tematy w skrócie

Dalsze tematy w skrócie