Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Jak przyzwyczaić psa do transportera — szkolenie szczeniąt i dorosłych psów

30.10.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Szczeniak labradora wyglądający z kosza

Transporter to praktyczne rozwiązanie, sensowny środek wychowawczy i bezpieczne schronienie. Warto przyzwyczaić do niego psiaka już w wieku szczenięcym, ponieważ po odbyciu odpowiedniego szkolenia możesz zostawić go bez nadzoru na krótki czas, nie martwiąc się, że coś mu się stanie lub że zniszczy wyposażenie mieszkania. W niniejszym poradniku dowiesz się, jak przyzwyczaić szczenię lub dorosłego psa do transportera.

Loading...

Pies w transporterze: dlaczego warto?

Twój czworonożny przyjaciel w transporterze? Początkowo taki pomysł wydaje się opiekunom psów osobliwy. W końcu chcemy zapewnić naszym podopiecznym jak najwięcej ruchu i przestrzeni. Transporter nie jest jednak więzieniem ani psiarnią. Przy właściwym zastosowaniu może się okazać dla psa bezpiecznym schronieniem, do którego sam chętnie wraca. Transporter jest ponadto bardzo praktycznym rozwiązaniem, które może być pomocne podczas wielu codziennych sytuacji. Będzie nieocenionym akcesorium przede wszystkim podczas pierwszych miesięcy życia szczeniaka.

Transporter jako środek wychowawczy dla szczeniąt

Gdy szczeniak wprowadza się do domu, wiąże się to z radością, ale także chaosem i dodatkowymi obowiązkami. Pierwszym wyzwaniem jest nauczenie psiaka załatwiania potrzeb poza domem. Pies musi przez pierwszych kilka tygodni być wyprowadzany na zewnątrz co kilka godzin — nawet w nocy.

Jeśli pies śpi nocą w transporterze, szybciej uczy się załatwiania potrzeb poza domem, ponieważ nie chce zanieczyszczać swojego legowiska. Tego szczenię uczy się już na samym początku życia od swojej mamy. Twój czworonożny przyjaciel powinien więc automatycznie dać ci znać, jeśli będzie musiał wyjść. Spodziewaj się skrobania, skomlenia lub ogólnego poruszenia. W związku z tym nauczenie szczeniaka spania w transporterze może znacznie ułatwić ci proces przyuczania go do załatwiania potrzeb poza domem.

Przytulnie urządzony transporter może stanowić bezpieczne schronienie i spokojne legowisko, tak potrzebne w pełnym wrażeń dniu szczeniaka. Tutaj piesek powinien mieć zapewniony spokój, także przed dziećmi i gośćmi. Małe psy potrzebują dużo snu i regularnego odpoczynku.

Dzięki transporterowi możesz trenować zostawianie szczeniaka na krótki czas samego. Jeśli przyzwyczai się do transportera, będzie się tutaj czuł dobrze. Ponadto nie istnieje zagrożenie, że uszkodzi meble lub inne przedmioty lub że załatwi się w domu. Z punktu widzenia dalszego wspólnego życia przyzwyczajenie szczeniaka do transportera jest ważne.

Pies w aucie i pies w samolocie

Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem dla czteronożnego podróżnika w aucie jest transporter. Z tego powodu powinno się przyzwyczaić psa do transportera w samochodzie. Można go umieścić w bagażniku kombi, na podłodze samochodu osobowego zależnie od wielkości transportera lub na tylnym siedzeniu. Zaleca się zabezpieczenie go pasem, tak aby przy nagłym hamowaniu gwałtownie się nie przesunął. Pies w transporterze jest nie tylko bezpieczny, ale także może zaznać spokoju. Jest to korzystne szczególnie w przypadku dłuższych przejazdów autem. A w razie wypadku nie będzie przeszkadzał ekipie ratunkowej.

Jeśli planujesz podróż samolotem z psem, pamiętaj, że na czas lotu musi on przebywać w transporterze. Małe psy do ośmiu kilogramów możesz wziąć ze sobą do kabiny w przypadku niektórych linii lotniczych. Duże psy i psy o masie ciała powyżej ośmiu kilogramów muszą przebywać w transporterze w obszarze cargo.

Transporter jako mobilna buda

Także podczas urlopu transporter to nieocenione akcesorium. Psy początkowo czują się nieswojo w hotelu, na kempingu czy w wynajętym mieszkaniu. Jeśli mają ze sobą swoje znajome legowisko, łatwiej im przystosować się do zmiany. A co za tym idzie możesz szybciej zrelaksować się podczas urlopu z psem.

Transporter dla strachliwych i straumatyzowanych psów

W przypadku psów ze schroniska lub psów z trudną przeszłością transporter jest nieocenioną pomocą. Może się stać bezpieczną przystanią dla takiego czworonoga, ponieważ wiele z takich psów jest całkowicie przeciążonych otoczeniem w ciągu pierwszych kilku miesięcy. Reagują na zewnętrzne bodźce, takie jak hałas, nietypowe dźwięki lub nieznani im ludzie, strachem lub agresją. Dlatego sensownym rozwiązaniem może być oddzielnie psa za pomocą transportera od takich bodźców z otoczenia. Przyzwyczajenie psa do transportera wymaga jednak spokojnego i ostrożnego szkolenia.

Przegląd zalet transporterów

  • Pomoc w wychowaniu szczeniaka
  • Bezpieczna metoda transportu samochodem
  • Zabezpieczenie na czas podróży samolotem
  • Bezpieczne schronienie i miejsce odpoczynku

Jaki model transportera wybrać dla danego psa?

Wybór transporterów dla psów jest obecnie ogromy. W sklepie FRESSNAPF można znaleźć poniższe modele:

  • Transportery ze stabilnego tworzywa sztucznego — to najpopularniejsze i cieszące się największym powodzeniem transportery, które nadają się jednak tylko do mieszkania.
  • Klatki z dnem z tworzywa sztucznego i ściankami z metalowej kratki. Takie transportery mają ważną zaletę — pies może dokładnie obserwować swoje otoczenie.
  • Składane transportery z nylonu lub innych włókien sztucznych — ze względu na małą wagę te modele sprawdzają się szczególnie dobrze podczas podróży. Po złożeniu zajmują niewiele miejsca.

Decyzja o wyborze modelu zależy od zastosowania, budżetu i osobistych preferencji. Najważniejszym kryterium jest jednak wielkość transportera.

Jak duży powinien być transporter?

Transporter nie powinien być ani za mały, ani za duży. Jeśli jest zbyt ciasny, pies nie może się swobodnie poruszać. Jeśli jest za duży, wiele czworonogów nie będzie się czuło w nim przytulnie, ponieważ psy lubią schronienia, które przypominają jamy.

Transporter powinien być więc tak skonstruowany, aby pies mógł w nim stać, obracać się, wygodnie siedzieć, leżeć i wyciągnąć się. Zasadniczo można przyjąć, że transporter powinien być o ok. 15 cm dłuższy i wyższy niż pies. Przed zakupem należy zmierzyć psa od nosa do nasady ogona oraz od łapy przedniej do uszu. Ponadto transporter powinien być dwukrotnie szerszy od psa.

Zaleca się zakup najpierw transportera dla szczeniaka, a dopiero później większego dla dorosłego psa. W zbyt dużym boksie młode psy zazwyczaj czują się zagubione.

Jak przyzwyczaić psa do transportera?

Dzięki regularnemu i konsekwentnemu szkoleniu możesz przyzwyczaić do transportera zarówno szczenię, jak i dorosłego psa. Szkolenie nie zależy od wieku psa. Zazwyczaj dorosłe psy potrzebują nieco więcej czasu, aby się do niego przyzwyczaić.

Przyzwyczajanie psa do transportera — pierwsze kroki

  • Ustaw transporter w przewidzianym do tego miejscu w mieszkaniu, aby ułatwić psu proces przyzwyczajania się.
  • W przypadku niektórych boksów można zdjąć górną połowę, tak aby pies rozpoznawał to miejsce jako legowisko. Pozwól psu na początku przez kilka godzin obwąchać transporter, tak aby zaznajomił się z nowym „meblem”.
  • Włóż do transportera przytulny koc i zabawkę.
  • W drugim kroku możesz wrzucić do transportera lub położyć w nim przysmak. Większość psów wejdzie do transportera, aby przechwycić nagrodę. Od początku powiąż wchodzenie przez psa do transportera z komendą. Później wystarczy wydać komendę, aby pies wszedł do transportera.
  • Powtarzaj to szkolenie przez kilka dni. Najpierw połóż karmę na wejściu lub na brzegu transportera. Potem umieść ją tak, aby pies musiał całkowicie wejść do transportera, jeśli będzie chciał ją zdobyć.
  • W kolejnym kroku należy włożyć większą ilość karmy do środka, tak aby pies musiał spędzić tam więcej czasu, jeśli będzie chciał zjeść całą porcję. Wejścia nie należy jednak jeszcze w tym momencie zamykać. Czworonóg powinien mieć możliwość samodzielnego zdecydowania, kiedy będzie chciał wyjść.

Przyzwyczajanie psa do zamkniętego transportera

  • Od tej pory należy ostrożnie przyzwyczajać psiaka do zamkniętego transportera. Najpierw po prostu domknij wejście, tak aby pies mógł jednak wyjść, jeśli będzie chciał.
  • Po kilku przejściach tej procedury z domkniętym lub na wpółotwartym wejściem zamknij je. Pozostań obok transportera, aby pies nie poczuł się opuszczony.
  • Możesz mu dać coś do gryzienia, jak na przykład ucho wieprzowe lub gryzak Kong wypełniony mrożonym jogurtem. Dzięki temu będzie zajęty przez dłuższą chwilę.
  • Wykorzystaj na szkolenie także czas, gdy pies jest zmęczony i kładzie się spać. W ten sposób sam z siebie pozostanie w transporterze.

Pozostawianie psa samego w transporterze

  • Kolejnym etapem jest pozostawienie psa samego w transporterze. Zachowuj się tak, jak dotychczas i oddal się początkowo na kilka minut. Opuść pomieszczenie, ale nie mieszkanie, tak aby pies mógł cię nadal słyszeć. Tak trenować należy kilka dni, wydłużając stopniowo czas rozłąki.
  • Jeśli uda się to bez problemów, możesz przyzwyczaić psa do przebywania w transporterze, gdy wychodzisz z domu. I w tym wypadku należy zacząć od kilku minut nieobecności i stopniowo wydłużać ten czas.
  • Jeśli pies dostanie ataku paniki w transporterze, musisz go natychmiast wypuścić i zacząć szkolenie małym krokami od początku!

Na jak długo można zostawić psa w transporterze?

Zasadniczo szczeniąt nie należy zostawiać samych na dłużej niż dwie godziny, a psów dorosłych na od pięciu do sześciu. Aby osiągnąć taki okres rozłąki, należy jednak powoli trenować.

Szczenię może zostać do dwóch godzin w transporterze. Dla dorosłego psa natomiast sześć godzin to już bardzo długi czas, w szczególności gdy zostaje sam nie sporadycznie lub jednorazowo, lecz regularnie. Transporter nie jest odpowiednim miejscem dla psa na dłuższy czas, ponieważ zamknięcie w ograniczonej przestrzeni nie jest zgodne z zasadami hodowli zbliżonymi do naturalnych warunków życia.

Transportera nie należy używać jako kary

Transportera nigdy nie należy używać jako kary za niepożądane zachowanie psa. Jeśli wyślesz psa do transportera, gdy źle się zachował, a może nawet go w nim zamkniesz, szybko nauczy się kojarzyć go z karą, czyli czymś nieprzyjemnym. A nie takie jest przeznaczenie tego akcesorium. Pies powinien chętnie spędzać tam czas i dobrze się w nim czuć.

Usytuowanie i pielęgnacja transportera

  • Najlepszym miejscem na transporter jest cichy kącik, z którego pies może wygodnie obserwować codzienne życie członków rodziny. Transporter nie powinien stać na drodze lub w pokoju przejściowym, takim jak korytarz, ponieważ w takim miejscu pies nie zazna spokoju.
  • W żadnym wypadku nie należy pozostawiać psiaka w transporterze bez wody.
  • Transporter powinien być dobrze wentylowany. Nie powinien ponadto być wystawiony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub być ustawiony w ciepłym miejscu, np. obok grzejnika, ponieważ psy są bardzo wrażliwe na ciepło i już po krótkim czasie w wyższej temperaturze szukają sobie chłodnego lub zacienionego miejsca. W przypadku niestosowania się do tych zasad pies może nawet dostać udaru cieplnego.
  • W transporterze powinien się zawsze znajdować tylko jeden pies, nawet jeśli normalnie chętnie przebywa z innymi zwierzętami.
  • Transporter, tak samo jak legowisko, należy regularnie czyścić. Nie należy jednak używać przy tym agresywnych środków do mycia. Lepiej wybrać naturalną metodę, taką jak mycie octem.
  • W przypadku szczeniąt warto wyłożyć transporter chłonną podkładką, na wypadek gdyby mimo częstych wyjść na spacer załatwił swoje potrzeby w środku.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować