Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Strategie zwalczania strachu — jak sprawić, aby szczeniak stał się niezależny i czuł się bezpiecznie

25.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Szczeniak rasy wachtelhund niemiecki

Strach jest naturalnym i ważnym w życiu mechanizmem ochronnym. Staje się problemem dopiero, gdy jest nadmierny i niedostosowany do sytuacji, a pies nie może sam zmienić swojego zachowania. Pies, który ze strachu przed człowiekiem chowa się pod stołem i wychodzi po godzinie, to przykład takiej sytuacji. Lękliwy szczeniak może wyrosnąć na zestresowanego psa. A ponieważ długotrwały strach i stres mogą nawet doprowadzić do zachorowania twojego podopiecznego, należy odpowiednio wcześnie zareagować. Najlepiej zacząć już od wieku szczenięcego i wcześnie poznać strategie, jak uspokoić szczeniaka.

Loading...

Pokazywanie szczeniakowi świata

Aby szczeniak nie rozwinął w sobie nieuzasadnionego strachu, na etapie socjalizacji (opisanym tutaj) ważne jest umożliwienie mu zapoznania się z możliwie różnorodnymi bodźcami. Nawet jeśli wkładasz wiele wysiłku, aby optymalnie ukształtować doświadczenia swojego szczeniaka, zawsze może dojść do sytuacji, gdy się wystraszy. To decydujący moment, w którym należy się odpowiednio zachować.

Spokój i pewność zamiast współczucia i pocieszania

Twój pies boi się burzy? Gdy twój szczeniak się wystraszy, ponieważ właśnie przeżywa pierwszą letnią burzę i słyszy głośne grzmoty, w żadnym wypadku nie okazuj mu współczucia i nie pocieszaj go. Gdy do niego podejdziesz i będziesz się starać go uspokoić, może to wzmocnić jego strach. W jego oczach sytuacja ciebie również niepokoi, ponieważ normalnie się tak nie zachowujesz. Potwierdzisz jego niepokój pocieszaniem, głaskaniem i kojącymi słowami. Oczywiście czworonożnego malucha nie należy ignorować, gdy cały drży i się trzęsie i wyraźnie czuje się nieswojo. Należy się wtedy zachowywać spokojnie i pewnie. Przywołaj go do siebie i pozwól mu spokojnie obok siebie usiąść. Możesz mu położyć rękę na grzbiecie, ale nie głaskaj go. Po prostu daj mu do zrozumienia, że jesteś obok i wszystko jest pod kontrolą. Dzięki twojej zrelaksowanej postawie, szczeniak szybko przezwycięży strach.

Strachliwy szczeniak: ze spokojem podchodź do niepokojących psiaka sytuacji

Gdy szczeniak przestraszy się jakiegoś przedmiotu, nie należy próbować przywołać go do niego. Im większą uwagę poświęcisz temu zdarzeniu, tym bardziej sceptyczny będzie twój pupil. Po prostu podejdź do tego przedmiotu i poczekaj. Daj psiakowi czas, aby ze spokojem przyjrzał się przedmiotowi i z własnej inicjatywy do niego zbliżył. Jeśli pan lub pani spokojnie stoją obok tego dziwnego obiektu, nie może on być przecież tak niebezpieczny. Jeśli w ten sposób przeprowadzisz szczeniaka przez różne sytuacje, które wydają mu się niepokojące, z czasem zwiększą się jego zaufanie i pewność siebie, dzięki czemu będzie z opanowaniem odkrywać świat i doświadczać go.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować