Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Trening canicross — z psem przez bezdroża

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Labrador pies biegnie przed jogger na spacerze lub canicross zewnątrz

Opiekun i pies muszą mieć zbliżone upodobania: są Państwo fanami aktywności fizycznej i lubią udowadniać swoją sprawność podczas biegów przełajowych, poza wyznaczonymi szlakami? Czy Państwa czworonożny przyjaciel jest równie entuzjastyczny, gdy zamiast nudnego asfaltu lub płaskiej łąki przemierza trudny teren? Jeśli tak, canicross jest odpowiednim sportem dla Państwa sześcionożnej drużyny. Warto dowiedzieć się, o co chodzi w tej dyscyplinie sportu.

Loading...

Co to jest canicross?

Canicross to sport, w którym pies i człowiek działają jako zespół. Sama nazwa dyscypliny pochodzi od słów „cani” (łac. „psy”) i „cross” (angielskie określenie biegów przełajowych, tzw. „cross country”). Canicross ma swoje korzenie w sportach zimowych: wyrósł z norweskiej dyscypliny zwanej „skijöring”. W tej dyscyplinie narciarz jest ciągnięty po torze przez konie lub psi zaprzęg, czasem także w pojeździe. Skijöring był już popularny na początku ubiegłego wieku, ale canicross to nadal dyscyplina stosunkowo młoda: pierwsze mistrzostwa świata w canicrossie odbyły się dopiero w 2002 r. we Włoszech. Bieganie z psami na ustalonych dystansach na czas jest jednak opcjonalną częścią „regularnych” zawodów dla psów.

Na czym polega canicross?

Czworonóg jest zwykle szybszy niż jego opiekun, więc biegnie z przodu. Biegacz ciągnięty przez psa (co jest w tym przypadku pożądane) nabiera większego pędu, może więc osiągnąć prędkość do nawet trzydziestu kilometrów na godzinę. Wyzwanie polega na tym, że pies musi trzymać się trasy i nie może się rozpraszać. Nie powinien nagle skręcać w zarośla ani zwalniać tak, żeby opiekun go wyprzedzał.

Zasadniczo canicross i wspomniane „biegi przełajowe” są podobne i zgodne z przepisami PZSPZ: pies i człowiek biegną na czas wyznaczonym i odpowiednio oznaczonym torem, charakteryzującym się zróżnicowanymi warunkami gruntowymi, zmienną wysokością terenu i przeszkodami. Pies musi być przypięty na smyczy. Główną różnicą w canicrossie jest brak znormalizowanej długości trasy, więc tor zawodów może być bardziej zróżnicowany. Poza tym biegacze mogą uczestniczyć w wyścigu z dwoma psami.

W różnych wariantach tej dyscypliny człowiek może jechać na rowerze górskim (bikejöring), skuterze (dogscooter) lub iść piechotą. Dzięki temu osoby, które nie chcą szybko biegać, także mogą trenować z psami. Zespoły ludzko-psie startują indywidualnie w określonych odstępach czasu, w sztafetach, w wyścigach zbiorowych lub gonitwach. Różnice związane są z długością tras:

Sprint odbywa się na torze do 1000 metrów.
Biegi krótkodystansowe organizowane są na torze o długości od 1000 do 3000 metrów.
Uczestnicy biegów długodystansowych pokonują odległość od 3000 do 10 000 metrów.
Regulaminy określają szczegółowo, jakie maksymalne odległości pies może przebyć w ciągu jednego dnia zawodów. Wyjaśniają też, jak należy postępować w temperaturach powyżej 18°C, które stanowią obciążenie dla psów podczas wysiłku fizycznego.

Jak wygląda trening canicrossu?

Canicross to forma sportu psów zaprzęgowych: pies biegnie przed swoim opiekunem, który wydaje mu komendy głosem. Pies reaguje na nie zmianą kierunku i prędkości, bez nawiązywania kontaktu wzrokowego. Te komendy muszą być przećwiczone. Zaleca się opanowanie podstaw na szkoleniu — oferuje je wiele klubów „psich zaprzęgów” i szkół dla psów. Kolejne wyzwanie podczas treningu polega na tym, że dobrze ułożony pies nie powinien ciągnąć smyczy. W canicrossie jest to natomiast wręcz wymagane. Czworonóg musi się nauczyć, że w tej wyjątkowej sytuacji może ciągnąć swojego opiekuna. Działa to na przykład tak, że pies łączy zakładanie uprzęży do canicrossu z „przyzwoleniem” na ciągnięcie jako konkretnym zadaniem do wykonania. Wydolność psa trzeba zwiększać stopniowo. Nie należy spieszyć się, aby nie przeciążać swojego pupila.

Jaki sprzęt dla psa i dla mnie jest potrzebny do canicrossu?

Do uprawiania canicrossu potrzebny jest odpowiedni sprzęt, który składa się zasadniczo z „elementów łączących” człowieka z psem.

Twój pies potrzebuje tego sprzętu:

  • Szelki Canicross: Taka uprząż oparta jest na szelkach dla psów zaprzęgowych. Dzięki temu pies biegnie bezpiecznie i bez ryzyka zaplątania się lub poślizgnięcia. Punkty nacisku nie obciążają płuc i nie ograniczają mobilności zwierzęcia.
  • Smycz sportowa z elastyczną (wbudowaną lub wstawioną) amortyzacją: Ta specjalna smycz zapewnia zmienną odległość między człowiekiem a zwierzęcym biegaczem i nic nie działa nawet w przypadku upadku. Na nierównym terenie zaprzecza wymaganej swobodzie ruchu. Pewna linia ma od 1,90 do dwóch metrów długości.

Twój własny sprzęt składa się z:

  • Pas biodrowy do mocowania smyczy
  • Buty do biegania w terenie: buty do biegania w terenie różnią się przyczepnością i zawieszeniem od butów do biegania po utwardzonych drogach.

Czy canicross to sport odpowiedni dla mojego psa?

W turnieju canicrossu mogą brać udział wszystkie psy rasowe i kundelki, jeśli mają co najmniej 15 (na dystansach 5000 metrów) lub 18 miesięcy (na dłuższych dystansach). Zwierzęta muszą być sprawne fizycznie, nie mogą mieć problemów z sercem ani stawami. Suki w ciąży lub karmiące nie mogą brać udziału w zawodach, ale ruja nie jest kryterium wykluczenia. Jeśli chodzi o formalności: rasa i wzrost nie mają znaczenia, liczy się sportowa rywalizacja. Jeśli chodzi o przydatność do canicrossu, pies powinien lubić biegać, mieć dobrą kondycję, być posłuszny i zsocjalizowany. W canicrossie liczy się przede wszystkim wysiłek fizyczny. Jeśli Państwa czworonożny przyjaciel jest silnym psem, który uwielbia biegać, canicross to coś dla niego. Jeśli jednak woli czegoś szukać albo ceni interakcje, bardziej odpowiednie dla niego będą ćwiczenia agility lub psie frisbee.

Gdzie odbywają się zawody canicrossowe?

W Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu klubów sportowych zajmujących się wyłącznie canicrossem. Staje się on jednak coraz bardziej popularny jako dyscyplina w większych turniejach sportowych dla psów. W krajach takich jak Belgia i Holandia ten psi sport jest już dobrze znany; organizuje się też więcej związanych z tym wydarzeń i mają one większą skalę. W Polsce zawody canicrossowe organizuje na przykład Polski Związek Sportu Psich Zaprzęgów. Więcej informacji można znaleźć online na stronie PZSPZ.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować