Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Fila brasileiro: prawdziwy pies pracujący z sercem i charakterem

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Zwei Fila Brasileiro Hunde stehen im Wald

Brazylijczycy mówią z dumą o swoim psie narodowym: Fila brasileiro to wyjątkowy pies o wspaniałym wyglądzie. Nazwa „fila” wywodzi się od portugalskiego słowa „filar”, co oznacza „chwytanie” lub „trzymanie” i odnosi się do silnych pysków tych czworonogów.

Loading...

Tajemnicze pochodzenie

Historia rasy fila jest równie nieprzenikniona jak brazylijskie lasy deszczowe. Jako rasa pojawiła się oficjalnie w 1947 roku; wcześniej natomiast trwał jej trwający setki lat rozwój, w którym, wzbogacając pulę genów fila, swój udział miały takie rasy psów, jak bloodhoundy, dogi, buldogi czy mastyfy, obecne na dworach hiszpańskich i portugalskich panów kolonialnych. W 1960 r. rasa została uznana przez FCI (Fédération Cynologique Internationale), a pierwsze okazy przybyły do ​​Polski w latach 90. XX wieku. Hodowla tej rasy rozkwitła w latach 70.

Charakter fila brasileiro

Fila zachwyca miłośników psów swoją legendarną wiernością. Pies mocno przywiązuje się do „swojego” człowieka i posłusznie podąża za nim krok w krok. Olbrzym ten jest przy tym wyjątkowo przymilny i łagodny. Wobec obcych zwierząt okazuje nieufność i jednocześnie budzi respekt. Jego próg pobudliwości jest wysoki.

Instynkt obronny i łowiecki fila ma we krwi. Aby skanalizować te naturalne talenty, zwierzęta muszą wykonywać odpowiednie zadania.

Wychowanie i hodowla fila brasileiro

Fila brasileiro to uniwersalny pies użytkowy. Świetnie sprawdza się jako stróż obiektów, jak również pies myśliwski i pasterski, ponieważ pomimo swojej wagi jest bardzo wysportowany. Wystarczająca ilość ruchu, także w postaci długich spacerów powinna zostać wkalkulowana w hodowlę tej rasy – na dystansie 20 kilometrów żadne wyzwanie nie stanowi problemu dla tego czworonoga. Zaletą jest posiadanie odpowiedniej siły fizycznej, na wypadek gdyby wytrawny tropiciel zechciał pociągnąć nieco za smycz.

Jeśli fila brasileiro został już poddany socjalizacji przez hodowcę i jest przyzwyczajony do obcowania z ludźmi, wymagania dotyczące wychowania nie różnią się od tych dla innych psów z tendencją do uporu. Należy okazywać swojemu zwierzęciu szacunek i życzliwą konsekwencję. Obedience to idealny sport dla psów fila.

Trzymanie w kojcu w ogóle nie wchodzi w grę w przypadku rasy fila. Zwierzę musi mieć bezwarunkowo bliskie relacje z rodziną. Dzieci nigdy nie powinny jednak być pozostawiane razem z czworonogiem bez nadzoru.

Pielęgnacja fila brasileiro

Pielęgnacja sierści fila brasileiro jest prosta dzięki krótkiej sierści; wystarczy ją regularnie szczotkować. Nieco więcej uwagi wymagają głęboko osadzone oczy i ciężkie zwisające uszy. Należy je kontrolować codziennie i ewentualnie oczyszczać wilgotną, ciepłą szmatką.

Najlepsze produkty dla Państwa fila brasileiro znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Cechy szczególne fila brasileiro

Niektóre kraje klasyfikują fila brasileiro jako tzw. psa niebezpiecznego.

W wielu krajach trzymanie fila brasileiro jest związane ze szczególnymi zobowiązaniami, na przykład dysponowaniem przez właściciela certyfikatem kompetencji, przeprowadzaniem testów charakteru psa, czy też wyższym podatkiem od posiadania psa. Innym wyzwaniem dla właścicieli „psów z listy” jest trudna podróż z psem na terenie Niemiec i za granicą. Przed zakupem fila brasileiro należy zasięgnąć informacji o przepisach obowiązujących w danym przypadku. Związek kynologiczny w Polsce oferuje adresy renomowanych hodowli.

Podsumowanie Fila brasileiro

Rasa
Fila brasileiro
Pochodzenie
Brazylia
Klasyfikacja
Pinczery i sznaucery – molosy – szwajcarskie psy pasterskie i inne rasy
Rozmiar
65–75 cm (samce), 60–70 cm (suki)
Waga
co najmniej 50 kg (samce), co najmniej 40 kg (suki)
Budowa ciała
mocny i ciężki z prostokątną ramą; dużą, masywną głową, mocną kufą i opadającymi wargami, ogonem szerokim, zwężającym się u nasady; grubą, luźną skórą z licznymi podgardlami
Oczy
szeroko rozstawione, w kształcie migdałów, osadzone średnio głęboko i głęboko, od ciemnobrązowych po żółte
Uszy
grube, zwisające uszy w kształcie litery „V” z zaokrągloną końcówką
Sierść i umaszczenie
krótka i gładka, przylegająca; pręgowana, płowa i czarna, z maską lub bez. Niepożądane jest umaszczenie białe, jasnoszare, merle i plamiste, przy czym małe białe znaczenia są dozwolone
Cechy szczególne
w niektórych krajach umieszczony na liście psów niebezpiecznych lub potencjalnie niebezpiecznych
Charakter
odważny, wierny, tolerancyjny, posłuszny
Zdrowie
nie jest znana żadna specyficzna dla rasy skłonność do chorób

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa fila brasileiro

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie