Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Czyhanie, polowanie i zabawa w chowanego: Zabawy dla kotów

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Katze spielt mit Katzenangel

Koty odpoczywają przez większą część dnia, ale kiedy już się obudzą, chcą działać. W naturze spędzają czas na czatach i wędrówkach, które urozmaicają sobie polowaniami, pogoniami, wspinaczkami, a czasem bójkami z innymi kotami. Koty niewychodzące mają ograniczone możliwości rozrywki. Tym ważniejsze jest, aby miały przynajmniej jednego towarzysza tego samego gatunku i jednego człowieka gotowego do intensywnej zabawy. Zresztą koty swobodnie wychodzące też lubią się bawić z ludźmi.

Loading...

Dlaczego koty tak bardzo potrzebują rozrywki?

Dla kota, który zalicza się do drapieżników, ważny jest stały trening zdolności myśliwskich. Kot skrada się i czyha, a następnie dopada zdobycz nie tylko po to, żeby zdobyć pożywienie. Są to odruchy i zachowania instynktowne. Nawet koty wychodzące rzucają się za przedmiotami, których zdecydowanie nie zjedzą — jak wirujące jesienne liście. Zasada jest prosta: jeśli coś się rusza, trzeba to gonić. Koty, które mogą na dworze w wystarczającym stopniu zaspokoić swój instynkt łowiecki, są zazwyczaj nieco mniej skłonne do zabaw w domu. Dla mruczków niewychodzących z kolei regularne zabawy są konieczne, aby utrzymać je w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej oraz aby wzmocnić więź z człowiekiem — bez względu na wiek.

Jaki wpływ ma wiek kota na jego sposób zabawy?

Również koci seniorzy powinni reagować zainteresowaniem na zachęty opiekuna — nawet jeśli nie angażują się w pełni fizycznie w oferowaną mu rozrywkę. Wiek zwierzęcia ma bowiem wpływ na sposób zabawy. Młode kociaki wolą zazwyczaj wariackie harce, podczas gdy dorosłe i bardziej doświadczone zwierzaki preferują zajęcia wymagające zręczności i inteligencji. Dla starszych mruczków natomiast najlepiej się nadają spokojniejsze zabawy kontaktowe z opiekunem. Nie należy przy tym zbytnio szaleć — dzikie pogonie za przynętą mogą być dla seniora zbyt wyczerpujące. Za to kompletny brak ochoty futrzaka do zabawy powinien być sygnałem ostrzegawczym, który może wskazywać chorobę i kiepskie samopoczucie. W takim przypadku zwierzę musi obejrzeć weterynarz.

Po czym poznać, że kot ma chęć do zabawy?

Można dać kotu impuls do zabawy, a czasem to on sam może zachęcać swojego opiekuna do igraszek: przebiegnąć obok niego i położyć mu się na drodze albo demonstracyjnie zaatakować drapak. Niektóre futrzaki nawet same przynoszą zabawki. Koty zwykle wyraźnie pokazują, kiedy i jak długo chcą się bawić. Gdy stracą entuzjazm, po prostu odwracają się i odchodzą. Jeśli z kolei kot zupełnie nie jest w nastroju do harców, okaże to prychnięciem lub machnięciem łapą. Bezpośrednio po posiłku chęci do zabawy zwykle są mniejsze. Warto też pamiętać, Nie należy też nigdy budzić kota tylko po to, żeby się z nim pobawić!

Ilu zabawek potrzebuje kot?

W zależności od tego, czy Państwa kot jest sportowcem czy raczej myślicielem, należy wybrać dla niego odpowiednie zabawki. Nie powinien mieć jednak dostępu do zbyt wielu z nich naraz — najlepiej pozostawić na wierzchu dwie, a resztę schować poza zasięgiem wzroku. Sprawimy tym samym, że zabawki nie znudzą mu się zbyt szybko. Jeśli podczas zabawy wokół będą leżały inne przedmioty przykuwające uwagę kota, może to powodować u niego frustrację.

Kot leży na kocu i bawi się kocimi zabawkami

W naszym sklepie internetowym można znaleźć odpowiednią zabawkę dla każdego kota.

Do sklepu internetowego

Jak i czym bawią się koty?

Kocięta poprzez zabawę uczą się zdolności, z których będą później korzystać w codziennym życiu jako drapieżniki. Mowa o bieganiu, wspinaniu się i skakaniu, które pomagają im w polowaniu, walce i pokonywaniu przeszkód. Koty trenują te manewry przez całe życie, choć jako domowe tygryski nie muszą już polować, aby przetrwać. Dlatego potrzebna jest im inna forma wykorzystania swoich umiejętności.

Niektóre koty są wybredne wobec zabawek, a inne bawią się wszystkim, co się rusza lub wydaje interesujące dźwięki. Szeleszczące lub piszczące przedmioty są dla wielu mruczków szczególnie atrakcyjne. Kotu jest jednak zazwyczaj wszystko jedno, czy opiekun bawi się z nim zabawką kupioną w sklepie zoologicznym czy też w kreatywny sposób wykorzystuje zwykły przedmiot użytku codziennego. Trzeba jednak uważać na bezpieczeństwo! Kot nie może połknąć zabawki ani zrobić sobie nią krzywdy. Nieodpowiednie są na przykład małe dzwoneczki, szklane kulki lub wełna.

Mruczki chętnie bawią się oczywiście również żywymi stworzeniami i raczej nie obchodzą się z nimi delikatnie. Może się więc zdarzyć, że nasz kociak podczas wspólnej zabawy zareaguje nieco bardziej brutalnie i pokaże pazury. Jest to zupełnie normalne zachowanie. Jednak z tego powodu nie należy bawić się z kotem rękami, gdyż mogą one zostać dotkliwie podrapane lub pogryzione. Tylko jeśli nasz ulubieniec ma wyjątkowo łagodny charakter, a my — grubą skórę, możemy np. udawać ręką mysz i „kusić” nią kota. Dłoń można przy tym ochronić starą skarpetką.

W jaki sposób mogę bawić się z moimi kotami?

Podczas zabawy z kotem mogą Państwo trenować jego naturalne zdolności ruchowe:

  • Biegi i skoki: za pomocą „przynęty” pod postacią papierowej kulki zamocowanej na sznurku do ciągnięcia po podłodze można zachęcić kota do zabawy w polowanie po całym mieszkaniu. Koty uwielbiają także gonić za toczącymi się piłeczkami, jednak nie są zwykle zbyt skłonne do aportowania. Jeśli więc zabawka wyląduje pod szafą, prawdopodobnie będziemy musieli sami ją stamtąd wydobyć.
  • Zabawy w polowanie: obserwowanie zdobyczy, którą można w odpowiednim momencie dopaść pazurami i zębami, to ulubiona kocia zabawa. Do psot można zachęcić mruczka za pomocą takich zabawek, jak wędka dla kotów — to kijek z przymocowanym sznurkiem (lub drucikiem), na którego końcu znajduje się mała zabawka z pluszu, piór lub innego materiału. Taką wędką można skutecznie nakłonić tygryska do zabawy i podążania za „zdobyczą”. Warto pozwolić mu ją faktycznie złapać i nacieszyć się udanym polowaniem.
  • Zabawa w chowanego: Koty uwielbiają chować się i czyhać. Zabawę łatwo rozkręcić, jeśli znajdzie się dla nich wystarczająco kryjówek — w postaci kosza, tunelu czy kartonu — lub jeśli to Państwo schowają się przed zwierzakiem za drzwiami lub meblami.

Uwaga: nigdy nie wolno zostawiać kota samego z zabawką, do której przywiązany jest sznurek! Istnieje duże niebezpieczeństwo, że zwierzę się w niego zaplącze.

Jakie zajęcia można znaleźć dla kota?

Kotu niewychodzącemu warto dobrać kompana, aby w razie przejściowej nieobecności właściciela zwierzaki mogły dotrzymać sobie nawzajem towarzystwa. Jednak także w domach, gdzie mieszka więcej kotów, może się zdarzyć, że któryś z nich nie ma akurat ochoty bawić się ze swoim współlokatorem.

Istnieje wiele sposobów, na które mogą Państwo zabawić znudzonego kota:

  • Zabawki interaktywne: kula z przysmakami, z której podczas turlania wypadają kawałki suchej karmy, lub zabawka, z której kot musi zręcznie wydostać smakołyk, z pewnością zajmą zwierzaka na dłuższą chwilę.
  • Kocie aplikacje: nowoczesna technologia zagościła także w życiu kotów. Dostępne są np. aplikacje na tablet z poruszającymi się obiektami, jak ryba czy mysz. Ekran dotykowy reaguje na dotyk kociej łapy — kiedy tylko kot dotknie zdobyczy, ta ucieka. Jednakże: Po takim „polowaniu” należy dać kotu przysmak — w przeciwnym razie zabawa może prowadzić do frustracji. Zabawa z tabletem powinna się odbywać tylko wtedy, kiedy opiekun jest w domu, aby móc na zakończenie nagrodzić zwierzę smakołykiem.
  • Tory do zabaw i karuzele: piłka porusza się po torze, który może mieć różny kształt, a kot próbuje ją złapać. Dostępne są warianty napędzane mechanicznie i na baterie. Kot nie jest tu jednak w stanie złapać piłki, dlatego po zakończeniu zabawy potrzebuje nagrody.

Jednak i tak największą frajdę sprawi kotu zabawka, za którą znajduje się jego ulubiony człowiek!

W jaki sposób można się bawić z kotem w domu?

Kilka prostych sztuczek pozwoli dodatkowo urozmaicić zabawy z domowym tygrysem. Mogą Państwo na przykład wypełnić płaską miskę lub dużą podstawkę wodą i wrzucić do niej kolorowe piłeczki pingpongowe lub małe papierowe stateczki, których wyłowienie będzie dla zwierzaka ekscytującym wyzwaniem. Również wywąchiwanie i wyskubywanie jedzenia sprawia kotu przyjemność. Można więc na oczach kota schować przysmak w kartonie wypełnionym zgniecionymi kulkami papieru lub w pudełku z wyciętymi dziurami o różnej wielkości. Dobra zabawa na wieczór: można przyciemnić oświetlenie w pokoju i zachęcić kota do pogoni za światłem latarki. Zawsze pamiętajmy o nagrodzie!

Loading...

Inne artykuły na temat kotów, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?