Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
10% rabatu z Newsletterem5% rabatu z Friends
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00-17:00

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00-17:00

Sylwester z kotem: spokojne wejście w nowy rok

27.07.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Katze sitzt vor einer Lichterkette.

Sylwester to dla ludzi święto pełne radości. Tradycyjnie spotykają się wtedy ze znajomymi na hucznej imprezie, a o północy, kiedy fajerwerki rozświetlają nocne niebo, robi się głośno i kolorowo. Z perspektywy kota to z niecierpliwością oczekiwane wydarzenie jest jednak koszmarem: w okolicy gromadzi się wiele obcych, głośno zachowujących się osób, a dodatkowo słychać nieznośny huk i widać gwałtowne rozbłyski. Nic dziwnego, że wiele kotów boi się sylwestrowej nocy i spędza te godziny w wielkiej niepewności i strachu. Można jednak zrobić coś, aby załagodzić koci lęk i sprawić, by ostatni dzień roku był dla Twojego pupila trochę mniej stresujący

Dlaczego Sylwester stanowi dla kotów problem?

Koty to wrażliwe stworzenia, nieufne w okolicznościach, do których nie są przyzwyczajone. Boją się hałasów, których źródła nie są w stanie zlokalizować. Słuch kota jest bardziej wyczulony niż słuch człowieka: kocie ucho wyłapuje częstotliwości aż do 60 000 Hz, podczas gdy ludzkie – jedynie do 20 000 Hz. Koty słyszą więc trzy razy głośniej od nas. Możesz sobie wyobrazić, co dla wrażliwego kociego słuchu oznaczają nagłe wybuchy fajerwerków. Do tego dochodzą kolorowe rozbłyski i jaskrawe efekty na niebie. Twój futrzak nie rozumie, że ta głośna sylwestrowa zabawa nie stanowi dla niego zagrożenia

Również obecność gości i małe zmiany, jakich dokonuje się w domu, takie jak dekoracje czy nagłośnienie sprawiają, że koty zaczynają czuć niepokój. Fakt, że ludzie są zrelaksowani i zachowują się głośniej niż zwykle nie pomaga w uspokojeniu zwierzęcia

Dlatego najlepiej zrezygnować z głośnej imprezy sylwestrowej w domu, w którym mieszkają koty. Taka impreza tylko niepotrzebnie zestresuje zwierzę. Zamknięcie kota w innym pokoju na czas  spotkania nie pomoże, a tylko przysporzy mu więcej stresu. W trosce o  swojego pupila zorganizuj spokojną, przytulną noc sylwestrową, podczas której kot będzie czuł się bezpiecznie

O czym należy pamiętać, spędzając Sylwestra w domu z kotem?

Koty wychodzące na dwór powinny w Sylwestra wrócić do domu najpóźniej w południe – a najlepiej ograniczyć spacery już na kilka dni wcześniej. Nie wszyscy czekają z odpalaniem petard do nocy sylwestrowej. Kot, którego przestraszy nagły huk, może wpaść w panikę, zacząć uciekać i – w najgorszym przypadku – nigdy nie odnaleźć drogi powrotnej. W samego Sylwestra koniecznie zadbaj o relaksującą atmosferę w domu

Co zrobić, jeśli muszę zostawić kota samego w domu w Sylwestra?

Jeśli jest to możliwe, nie zostawiaj kota samego w noc sylwestrową: stres spowodowany hałasem i nieobecnością właścicieli jest dla kota trudny do zniesienia. Jeśli nie ma takiej możliwości i nie możesz znaleźć żadnego opiekuna, zacznij przygotowywać kota do Sylwestra z kilkudniowym wyprzedzeniem. Przygotuj dla niego zaciszny, słabo oświetlony pokój i następujące przedmioty:kuwetę, przytulny koszyk lub legowisko oraz miski na karmę i wodę. Nie zamykaj tam kota, ale postaraj się stworzyć dla niego w pokoju szczególnie zachęcającą atmosferę. Spokojna muzyka (może być klasyczna, aby odwrócić jego uwagę od huku fajerwerków) oraz przygaszone światła sprawią, że przestrzeń będzie się wydawać bezpieczną kryjówką. Koniecznie przetestuj tę metodę przed Sylwestrem, aby kot przyzwyczaił się do sytuacji..

Jeśli przed wyjściem zmęczysz kota zabawą, możliwe, że kot zaszyje się w pokoju, aby odpocząć i przegapi część zamieszania. W razie potrzeby poproś weterynarza o lekki środek uspokajający pochodzenia roślinnego. Jest to jednak wyłącznie plan awaryjny! Wielbiciele kotów powinni spędzać Sylwestra wraz ze swoim ukochanym futrzakiem.

Po fajerwerkach: kiedy można wypuścić kota na zewnątrz?

W nowym roku zatrzymaj kota w domu chociaż przez jeden lub dwa dni, nawet jeśli zazwyczaj sam wychodzi na zewnątrz. Zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że niektórzy spróbują odpalić niewypały z poprzedniej nocy. Również stoiska z petardami czy resztki prochu mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie kota. Pamiętaj, aby sprzątnąć pozostałości z Sylwestra przynajmniej na terenie własnej posesji.

Poza tym: nie wszystkie koty wpadają w panikę w Sylwestra. Niektóre futrzaki zachowują się jak prawdziwi „weterani“. Zdarza się, że koty są wyluzowane i ignorują panujący zgiełk lub nawet interesują się kolorowymi światłami za oknem.

Aby sprawić, żeby noc sylwestrowa była jak najmniej stresująca dla Twojego kota, miej na uwadze następujące wskazówki:

  • Sylwester w małym gronie: Spotkanie z niewielką liczbą gości będzie dla kota o wiele przyjemniejsze, niż głośna impreza.
  • Mała uczta:Podczas przygotowywania potraw dla gości, warto odłożyć na bok odrobinę świeżego mięsa – oczywiście takiego, które nadaje się do spożycia dla zwierzęcia. To wprowadzi Twojego domowego tygryska w dobry nastrój.
  • Dystans: Poinstruuj gości, aby pomimo swoich dobrych zamiarów, nie zamęczali za bardzo kota zabawą i pieszczotami, chyba że sam się do nich zbliży.
  • Oświetlenie: Przyciemnij nieco mieszkanie za pomocą żaluzji lub zasłon, zapewniając przy tym delikatne wewnętrzne oświetlenie, aby złagodzić rozdrażnienie spowodowane rozbłyskami światła.
  • Ignorowanie zgiełku:Niestety całkowite odizolowanie się od hałasu o północy jest prawie niemożliwe. Możesz wraz z gośćmi spróbować zrelaksować kota, zachowując się w opanowany i spokojny sposób. Zachowuj się tak, jakby niczego nie było słychaćać.
  • Bliskość uspokaja: Jeśli w domu mieszka kilka kotów, dobrze, aby każde zwierzę miało do dyspozycji zaufanego człowieka, na którego kolanach może zwinąć się w kłębek w najbardziej niespokojnym momencie. Zostaw jednak zwierzę w spokoju, jeśli woli zaszyć się w wybranym przez siebie miejscu, w którym czuje się bezpiecznie.
  • Nie współczuj: Zapanuj nad odruchem, który każe Ci pocieszać zwierzaka. Kot rozpozna te emocje i utwierdzi się w przekonaniu, że dzieje się coś niepokojącego. Nie odmawiaj mu jednak pieszczot, jeśli się ich domaga.
Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować
Czy szukasz więcej informacji dotyczących kotów?