Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Choroby kotów – objawy i ochrona

11.09.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Na dywanie leży kot śpiący w runie

Każdy właściciel zwierzęcia – bez względu na to, czy jest to kot, pies czy złota rybka – jest w stanie szybko stwierdzić, kiedy jego podopieczny choruje. Każdy, kto ma na co dzień styczność ze zwierzęciem i utrzymuje z nim relację opartą na miłości, szybko zauważy najmniejsze zmiany zachowania. Jeżeli pojawią się dalsze zmiany, tj. matowa sierść lub jadłowstręt, bardzo prawdopodobne jest, że rozwija się choroba. Niestety wiele zwierząt to prawdziwi mistrzowie długiego ukrywania dolegliwości – relikt przeszłości, odległych czasów sprzed ich udomowienia, kiedy potrzebna im była ochrona przed drapieżnikami czy rywalami. Obserwuje Państwo bardzo dokładnie swojego kota, aby nie przegapić nawet najmniejszych sygnałów.

Loading...

Po czym poznam, że kot choruje?

Wiele oznak dyskomfortu doświadczanego przez kota rozpoznają Państwo na podstawie obserwacji oraz dotykowej kontroli ciała. Podczas codziennego obcowania ze zwierzęciem mają Państwo ponadto możliwość sprawdzenia stanu zdrowia kota. Podczas głaskania i przytulania mogą Państwo dyskretnie skontrolować stan skóry i ciała zwierzęcia pod kątem obrzęków, ropni lub łuszczenia się skóry oraz obecności ektopasożytów, a także ustalić, czy ciało kota nie jest opuchnięte ani wrażliwe na dotyk. Spojówki, dziąsła i wargi powinny być różowe. Najbardziej oczywistymi oznakami choroby są w dalszym ciągu matowa, zwichrzona sierść, wyciek wydzieliny z nosa i sklejone oczy. Powinni Państwo także nabrać podejrzeń, jeżeli zwierzę zachowuje się niestabilnie lub następuje u niego zmiana osobowości, jak np. nagłe ataki agresji lub nadmierne przywiązanie. Równie podejrzane są znaczące zmiany w spożywaniu pokarmu i wody: jeżeli kot pije wyjątkowo dużo, ale odrzuca jedzenie, lub odwrotnie, wykazuje wzmożony apetyt, ale nadal sprawia wrażenie wychudzonego, powinni Państwo rozumieć to jako sygnały alarmowe. Prosimy także zwracać uwagę na zmienione lub nieprzyjemne zapachy, które wydziela kot. Jeżeli zwierzę chudnie pomimo wzmożonego apetytu, powinni Państwo niezwłocznie udać się do weterynarza.

Kot u weterynarza

Koty są raczej trudnymi pacjentami. Nie tak łatwo jest nakłonić je do wizyty w lecznicy weterynaryjnej lub do współpracy podczas wykonywania zabiegów bądź podawania leków. Należy pamiętać, że jakiekolwiek formy przymusu sprawiają, że już chore i cierpiące zwierzę będzie odczuwało jeszcze większy stres. Powinni Państwo możliwie jak najwcześniej rozpocząć przygotowania do wizyt w lecznicy weterynaryjnej: jeżeli to możliwe, należy przyzwyczajać swojego tygryska do dotykania wszystkich części ciała, gdy jest małym kocięciem lub podczas zabawy. Także transporter nie musi koniecznie wiązać się z wizytą u weterynarza. Transporter można włączyć do zabawy lub od czasu do czasu ukrywać w nim atrakcyjne nagrody. Regularne badania kontrolne u weterynarza służą utrzymaniu kota w zdrowiu i ograniczaniu szkód wynikających z chorób, nawet jeśli nie są to choroby o ostrym przebiegu: po szczepieniu podstawowym w programie powinna znaleźć się coroczna kontrola. W przypadku kotów, które ukończyły 8 rok życia, wskazane jest, aby wizyty odbywały się co pół roku.

Ochrona przed pasożytami i szczepienia dla kotów: profilaktyka to podstawa!

W przypadku takich chorób, jak cukrzyca lub alergie, mogą Państwo, jako właściciele, wspomóc swoje zwierze, zapewniając mu kontrolowane żywienie.

Tutaj ochronę zapewnia profilaktyka medyczna:

  •  Profilaktyka chorób pasożytniczych obejmuje tak zwane kuracje odrobaczające w postaci tabletek lub past, które są podawane kotom. Częstotliwość stosowania zależy od konkretnego preparatu; zalecane jest regularne odrobaczanie,  zwłaszcza kotów wychodzących na zewnątrz. Ale koty przebywające wewnątrz również nie są odporne na inwazję robaków: jaja robaków właściciel może przynieść do domu, na przykład na butach.
  • Ektopasożyty, jak pchły lub wszy, można trzymać z dala od sierści kota za pomocą repelentów; koty wychodzące na zewnątrz powinny być regularnie kontrolowane pod kątem kleszczy.
  • Mogą Państwo chronić kota przed najczęstszymi chorobami zakaźnymi za pomocą szczepień. Ważne jest, aby szczepienia podstawowe zostały kotu podane już w najmłodszym wieku. Są to szczepienia skojarzone oraz, opcjonalnie, szczepienie przeciwko wściekliźnie podawane w ósmym, dwunastym i szesnastym tygodniem życia oraz po osiągnięciu piętnastego miesiąca życia.
  • Następnie szczepienia będą odświeżane zgodnie z dokładnym kalendarzem szczepień. Dzięki tym szczepionkom Państwa tygrysek będzie miał zapewnioną pewną ochronę przed innymi śmiertelnymi chorobami, jak kocia zaraza lub FIV. Ważne jest, aby szczepienie zawsze było poprzedzone skutecznym odrobaczeniem , ponieważ obecność pasożytów może osłabić skuteczność szczepienia. Jako właściciele kota powinni Państwo zawsze pamiętać, że choroba zakaźna może nieść ze sobą wiele chorób współistniejących, co może wiązać się ze znacznymi kosztami leczenia weterynaryjnego.

Jakie są choroby kotów?

Eine Katze mit Halskrause und gebrochenen Bein.

Urazy: podczas szaleństwa, wypraw, walki z innymi zwierzętami oraz wypadków może dochodzić do powstawania mniej lub bardziej poważnych obrażeń, które należy opatrzyć. Niezbędna jest dobra higiena rany.

Eine Katze ist beim Tierarzt.

Choroby narządów: narządy wewnętrzne mogą zostać zaatakowane na wiele sposobów. Niewydolność nerek, nadczynność tarczycy i wady serca są powszechne u kotów.

Eine Katze bekommt eine Spritze.

Cukrzyca: cukrzyca jest znana również pośród kotów i wymaga stałego monitorowania oraz leczenia.

Eine Katze liegt und schaut vor sich her.

Choroby zakaźne: od wirusa nabytego niedoboru immunologicznego (FIV), białaczki kotów, wirusowego zapalenia nosa i tchawicy u kota aż po kocią zarazę: wiele chorób kotów przenoszonych jest przez wirusy lub bakterie.

Eine Nahaufnahme einer Katzennase.

Kości, stawy i zęby: od problemów ze stawami i artrozy po przesunięcie uzębienia i szczęki, koty mogą rozwijać różne choroby kości. Zapalenie dziąseł jest bardzo powszechne.

Bei einer Katze wird eine Zeck entfernt.

Pasożyty: zgodnie z sondażem przeprowadzonym przez Bundesverband für Tiergesundheit (tj. federalne stowarzyszenie ds. zdrowia zwierząt), inwazja pasożytów zajmuje czołowe miejsce na liście dziesięciu najczęstszych chorób kotów. Rozróżnia się pasożyty zewnętrzne, tj. pchły, kleszcze i roztocza, oraz wewnętrzne, tzw. endopasożyty; chodzi tu głównie o robaki.

Eine Katze frisst Trockenfutter aus einer Hand.

Alergie: dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku ludzi, koty także mogą rozwinąć nadwrażliwość na określone substancje obecne w pokarmie lub w ich środowisku życia – na przykład na środki czystości.

Eine Katze hat ein Auge geschlossen.

Rak: Niestety rak jest również częstą chorobą, z którą muszą zmierzyć się koty.

Nahaufnahme einer Wunde bei einer Katze.

Choroby skóry: choroby skóry najczęściej są powodowane przez alergie lub inwazje pasożytów, ale w niektórych przypadkach dotyczą one samego organu.

Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Państwa zainteresować

Inne tematy w skrócie