Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Koci nos - gdy nos wskazuje na choroby

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Zbliżenie na kota tabby

Zupełnie inaczej niż ma to miejsce w przypadku psa, nos w codziennym życiu kota odgrywa jedynie podrzędną rolę: kot poluje oczami! Nos jest jednak ważny dla domowego kota: dzięki niemu analizuje on komunikaty pozostawiane przez innych przedstawicieli swojego gatunku, namierza źródła pożywienia – zarówno sutki matki, jak i otwartą puszkę karmy w kuchni. Właściciele kotów powinni reagować, kiedy zmysł węchu lub stan nosa kota ulegnie nagłej zmianie, ponieważ może kryć się za tym bardzo poważna choroba.

Loading...

Jak anatomicznie zbudowany jest koci nos?

Koci nos składa się z nozdrzy, które prowadzą do jamy nosowej i zatok przynosowych, i są oddzielone od siebie przegrodą nosową zbudowaną z kości i chrząstki. Jamy nosowe zamyka od dołu płytka podniebienna. Jamy nosowe wyścielone są błoną śluzową nosa. Za węch kota odpowiada określony obszar błony śluzowej. Kościany grzbiet nosa znajduje się ponad wszystkim. Kanał łzowy stanowi połączenie między kocim okiem a nosem. Poza aparatem nosowym, zlokalizowanym na górnym podniebieniu, znajduje się „narząd Jacobsona”, który występuje u wielu zwierząt i który służy do analizowania specjalnych substancji zapachowych. Koci nos, w zależności od konkretnego kota, jest ciemny lub różowy, i przypomina mięsisty guzik: Zdrowy kot powinien mieć wilgotny nos. Ciekawostka: „odcisk nosa” kota jest tak samo indywidualny jak ludzki odcisk palca.

Zbliżenie na szarego kota, który prawie śpi

Jak objawia się choroba kociego nosa?

Zazwyczaj nos zrelaksowanego kota powinien być chłodny i lekko wilgotny. Krótkotrwałe odwodnienie lub rozgrzanie nosa, na przykład po opalaniu lub szaleństwach, jest normalne, ale należy zwracać uwagę na zmiany trwające dłużej.
Oznaką patologicznej zmiany w okolicy nosa jest odrzucanie przez kota jedzenia. Powód: węch kota jest wykorzystywany do oceny jakości jedzenia, na przykład do rozpoznawania zepsutego jedzenia. Wiąże się to bezpośrednio ze zmysłem smaku. Znasz to z własnego doświadczenia: z zatkanym nosem, każde danie smakuje nijako.

Wydzielina z nosa kota powinna być zawsze czysta. Zabarwiona na żółto lub biało wskazuje na zarażenie wirusami lub bakteriami. Odchylenia, jeżeli chodzi o jej konsystencję, są również sygnałem ostrzegawczym: gdy wydzielina staje się śliska, lepka, a nawet krwawa, prawdopodobnie jest to poważna choroba. Zwróć także uwagę na nieprzyjemne zapachy. Te zmiany w wydzielinie z nosa mogą wskazywać na złożone choroby, tj. wirusowe zapalenie nosa i tchawicy kotów. Przejrzysta, wodnista wydzielina z nosa świadczy o przeziębieniu, ale może też być reakcją na ciągły stres.
W każdym razie lekarz weterynarii może zawęzić przyczyny choroby kociego nosa i znaleźć odpowiednią metodę leczenia, badając wymaz lub wykonując endoskopię.

Jak mogę pomóc swojemu kotu, jeżeli jego nos jest zablokowany?

Aby leczyć chorobę górnych dróg oddechowych, weterynarz przepisze leki wykrztuśne. Jeżeli koci nos jest bardzo zatkany i kot nie może pozbyć się zaschniętej wydzieliny poprzez kichanie, musisz interweniować: możesz wyczyścić koci nos chusteczką dla niemowląt. Z kotem należy postępować bardzo spokojnie i w zrelaksowany sposób. Przydałby się pomocnik, który przytrzyma kota. Przy okazji: to nie tylko choroba zatyka nozdrza. Brud lub resztki jedzenia również mogą dostać się prosto do nozdrzy.
Inhalacje medyczne mogą również pomóc oczyścić koci nos. W tym celu należy umieścić kota w transporterze, zamknij drzwi i postaw przed nimi miskę z roztworem do inhalacji. Przykryj transporter i miskę dużym ręcznikiem – w ten sposób zwierzę wdycha lecznicze opary. Uwaga: używaj roztworów zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii: Wiele powszechnych podstawowych rozwiązań jest szkodliwych dla kotów. Nawet herbata rumiankowa przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, jeżeli u kota występuje również podrażnienie oczu!

Jakie są choroby nosa?

Zauważalne zmiany w obrębie nosa często okazują się objawami bardziej złożonych schorzeń. Rzadko atakowany jest tylko nos. Jeżeli odkryjesz u swojego tygryska jeden z poniższych objawów, możesz w pierwszej kolejności poprosić o konsultację online lekarzy weterynarii z Maxi Zoo. Weterynarze, za pośrednictwem czatu wideo, ocenią stan zdrowia Twojego kota i udzielają dalszych zaleceń dotyczących leczenia, np. homeopatii.

Mogą wystąpić następujące choroby nosa:

  • Rany, strupki lub pęknięcia na nosie sugerują problem ze skórą lub reakcję alergiczną. Infekcja grzybicza, egzema lub owrzodzenie również czasami pojawiają się w okolicy kociego nosa. Jeżeli kot często drapie się w nos, a leczenie wazeliną nie przynosi krótkotrwałej poprawy, należy skonsultować się z weterynarzem w celu wyjaśnienia.
  • Trwale suchy nos u kotów może również wskazywać na organiczny problem z równowagą płynów .
  • Nawet silny wyciek o nietypowym kolorze powinien być znakiem ostrzegawczym. W rzadkich przypadkach koty cierpią z powodu przewlekłych krwawień z nosa – jeżeli są w dobrej kondycji, może to być nieszkodliwe, ale może być również objawem wirusowego zapalenia nosa i tchawicy kotów lub obecności ciał obcych, guzów lub chorób zębów.
  • Jeżeli kot często kicha lub nie może oddychać przez nos,górne drogi oddechowe są chore. W mniej szkodliwym przypadku może to być przeziębienie.
Loading...

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inne tematy w skrócie