Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Jak bezstresowo przeżyć codzienność z psem

27.07.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Hund liegt im Lokal auf dem Boden

Wyjście do restauracji, krótki urlop, zakupowy maraton, kino na wolnym powietrzu czy spotkanie z przyjaciółmi – lockdown z powodu koronawirusa wreszcie się skończył i na zewnątrz znów czeka cała masa aktywności. Wiele osób podczas lockdownu sprowadziło do domu zwierzęcego współlokatora. Teraz przed świeżo upieczonymi właścicielami psów stoją nowe wyzwania. Jak miło, że psy mogą brać z nami udział w wielu aktywnościach. Ale tylko jeśli nauczysz swoje czworonogi określonych reguł zachowania.

Loading...

Jak przygotować psa na pierwszą wizytę w restauracji

Na początek dobra wiadomość: wiele restauracji akceptuje psich gości. Ale wielu obcych ludzi na niewielkiej przestrzeni, ciągły ruch i kuszące zapachy z kuchni mogą stanowić wyzwanie. A może pod sąsiednim stolikiem leży inny przedstawiciel gatunku? Aby czworonożny przyjaciel pozostał mile widzianym gościem, przy wizycie w restauracji powinien mieć już opanowane podstawowe polecenia, tj. „Siad” i „Zostań”.

Jako pomocy należy użyć lekkiego koca, który można dobrze schować i zabrać do restauracji. Pomocne są także smakołyki!

W ten sposób ćwiczy się polecenie „waruj” na kocu

Należy powtarzać to ćwiczenie przez kilka kolejnych dni. Jeśli to polecenie się utrwali i pies chętnie się kładzie, należy ćwiczyć dalej w utrudnionych warunkach. Nie stój przy kocu, stwórz tło dźwiękowe lub odczekaj dłużej, aż zasygnalizujesz zwalniające „Ok”.

Zakupy w mieście wcale nie muszą być stresujące

Hund und Mann machen Spaziergang durch Stadt

Samochody, skrzypiące tramwaje, tłumy ludzi, spotkania z dokazującymi innymi przedstawicielami gatunku – przechadzka po centrum miasta z pewnością nie należy do ulubionych zajęć pieska. Mimo to czasem nie da się tego uniknąć. Dlatego tym ważniejsze jest, aby pies i człowiek również w takich niespokojnych sytuacjach pozostali zrelaksowani. Psa należy prowadzić zasadniczo po odwrotnej stronie od ulicy.

Niemal wszędzie istnieje obowiązek prowadzenia na smyczy. Dobre przyzwyczajenie do chodzenia na smyczy jest więc nieodzowne. Jeśli pies już chodzi na smyczy bez stresu, da mu ona poczucie bezpieczeństwa również w niezwykle ożywionym centrum miasta.

Ruch uliczny jest nie tylko głośny i stresujący, jest również prawdziwym niebezpieczeństwem dla naszych czworonogów. Zawsze – ale to zawsze – należy stać na krawężniku, jeśli chce się przejść z psem na drugą stronę ulicy. Także pies powinien stać spokojnie, a nie niecierpliwie ciągnąć, zanim nie pozwolisz mu iść dalej.

W niektórych sklepach, jak butiki czy sklepy meblowe, psy są dozwolone. Ale nie w supermarketach, drogeriach lub piekarniach. Często widać, jak pies czeka na smyczy przed sklepem, mniej lub bardziej cierpliwie, podczas gdy jego człowiek szybko robi zakupy w supermarkecie. Przywiązanie psa na chwilę na zewnątrz może być kuszące. Proszę tego nie robić! Dla przywiązanego na smyczy psa czekanie jest torturą, nawet jeśli na krótko. Czuje się porzucony i boi się. Proszę mu oszczędzić takiej sytuacji! Ponadto przywiązany pies jest zaproszeniem dla złodziei. Coraz częściej psy są kradzione spod supermarketów.

Ale także dla innych Twój psi przyjaciel może stać się zagrożeniem. Na przykład, jeśli wpadnie w panikę, zerwie się, wybiegnie na ruchliwą ulicę i spowoduje wypadek.

Jazda samochodem z pieskiem – jak to zrobić

Dla wielu psów samochód jest pewnego rodzaju koszyczkiem na kółkach. Wsiadają, radośnie machając ogonkiem, gdy tylko otworzą się drzwi samochodu. Mogą jechać z Tobą i cieszą się z tego. Niestety nie dotyczy to każdego czworonoga. Niektórym jest niedobrze, inne są zestresowane i dyszą podczas jazdy samochodem. W pewnym stopniu my, ludzie mamy wpływ na to, czy nasz czworonożny przyjaciel polubi jazdę samochodem. Niech zaciekawi go pojazd, niech zbada go w spokoju, a TY nagrodzisz go smakołykiem, jeśli dobrowolnie do niego wsiądzie. Proszę uruchomić samochód i na początek zabrać go na małą przejażdżkę. Poza tym z kocem ochronnym samochód pozostanie stale czysty.

Przy jeździe samochodem najważniejsze jest oczywiście bezpieczeństwo. Przepisy ruchu drogowego przewidują różne środki ostrożności dla psów. Dla psów nie ma obowiązku przypinania pasami, jak dla ludzi. Ustawodawca traktuje je jak obiekty. Oznacza to, że pies musi być zabezpieczony przed poślizgnięciem. Zasięgnij informacji na temat danych korzyści pasów bezpieczeństwa i transporterów dla swojego psa.

Małe psy, których wysokość w kłębie nie przekracza 40 cm, mogą nawet podróżować na siedzeniu pasażera, jeśli są dobrze zabezpieczone. Przede wszystkim strachliwi towarzysze będą się cieszyć, mając swoją panią na oku podczas jazdy.

Bez stresu w autobusie i w metrze

W Niemczech jeżdżenie z psami środkami transportu publicznego jest zasadniczo dozwolone. Każde miasto ma jednak swoje własne reguły. Jeśli Państwa pupil jest tak mały, że mieści się do torebki, jego transport nic nie kosztuje. Dla większych psów obowiązuje opłata jak za bilet dla dziecka.

W Berlinie i przy jeździe koleją niemiecką podróżujące psy nie tylko muszą być na smyczy, ale też należy im założyć kaganiec, niezależnie od rozmiaru i rasy. Należy zasięgnąć informacji, jakie warunki dotyczące transportu obowiązują w Twoim mieście.

Hund und Frau fahren im Bus

Jazda koleją z czworonogiem – co trzeba wiedzieć

Tłumy ludzi, obce zapachy, głośne dźwięki nadjeżdżających pociągów – podróżowanie w autobusie i koleją po raz pierwszy jest dla psa bardzo stresujące. Dlatego należy przyzwyczajać do tego swojego pupila powoli. Zabierz go najpierw po raz pierwszy tylko na peron. Jeśli pozostanie tam zrelaksowany, możesz go nagrodzić smakołykiem. Jeśli czekanie na peronie się powiedzie, można go zabrać do pociągu, ale wysiąść zaraz na następnej stacji. Stopniowo należy zwiększać wymagania.

Psa należy zawsze trzymać przy sobie na krótkiej smyczy! Najlepiej trzymać go między nogami lub z boku w taki sposób, aby znajdować się przed innymi podróżującymi. W ten sposób nie tylko zapewnisz bezpieczeństwo swojemu psu, lecz również innym podróżującym, którzy mogą odczuwać przed nim strach.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Ciebie zainteresować

Dalsze tematy w skrócie