Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Nebelung: piękny futrzak o mistycznym blasku

27.07.2023 - Czas czytania: 6 minuty

Nebelung schaut nach rechts

Chcesz czułego kota z rodowodem, którym nie musisz się z nikim dzielić? Zatem spróbuj zdobyć przychylność kota rasy nebelung. Ten przepiękny niebieski kot o lśniącej sierści charakteryzuje się przyjaznym usposobieniem - ale szczególnie hojnie nagradza swoich opiekunów. Nebelung to wrażliwy, ostrożny futrzak, który woli ciszę i spokój, ale bynajmniej nie nudę. Poznaj tego atrakcyjnego Amerykanina!

Loading...

Kot rasy nebelung: charakter

Nebelung to wrażliwy kot, który początkowo wydaje się nieśmiały wobec ludzi. Ostrożnie decyduje, komu zaufać. Najczęściej kot, po zakończeniu fazy poznawczej, nawiązuje silną więź z „najbliższym kręgiem rodzinnym”. Zachowuje się on w sposób czuły, figlarny i przymilny w stosunku do szczęśliwych „wybrańców”. Jednak ludzie muszą w pierwszej kolejności zdobyć to zaufanie i stworzyć bezpieczne ramy, w których nebelung może rozwijać się zgodnie ze swoją naturą.

Ze względu na selektywne nawiązywanie relacji z ludźmi, nebelung jest idealny jako współlokator dla singli lub par, które również powinny zapewnić mu spokój. W głośnej wielopokoleniowej rodzinie z hałaśliwymi dziećmi lub w gospodarstwach domowych często przyjmujących gości zwierzę nie będzie czuło się komfortowo.

Zapewnij swojemu nebelungowi możliwość przyzwyczajenia się do ludzi i otoczenia w ciszy i spokoju i do niczego go nie zmuszaj. Gdy zwierzę odkryje już swoją rutynę i pozna opiekunów, okazuje się być wyjątkowo łagodny i – kiedy jest w odpowiednim nastroju – również gotowy do intensywnej zabawy. Nebelung potrzebuje pełnej uwagi ze strony swoich ludzi, co zachęca go do pokazywania swojej zwinności i aktywności. W przeciwieństwie do niektórych „gadatliwych” ras, koty rasy nebelung niechętnie zabierają głos. Hałas nie leży w ich naturze.

Nebelung preferuje uschematyzowane codzienne czynności i spokojną atmosferę w przewidywalnym, bezpiecznym środowisku. Nie oznacza to jednak, że odpowiedzią jest nuda. Nebelung wymaga również urozmaicenia podczas odpoczynku, na przykład przytulnego punktu obserwacyjnego z widokiem na ogród lub ulicę.

Ten rasowy kot bardzo ceni sobie obecność innego przedstawiciela swojego gatunku – najlepiej kota o podobnym usposobieniu. Żywiołowa i pełna energii trąba powietrzna może być zbyt mecząca dla raczej spokojnego nebelunga.

Jednak rozważne zachowanie często pojawia się dopiero wtedy, gdy zwierzęta osiągają dorosłość: nierzadko kocięta wyróżniają się temperamentem, który jest nietypowy dla dorosłych osobników.

Hodowla i pielęgnacja kota rasy nebelung

Średniej długości, gruba sierść kota rasy nebelung wymaga więcej uwagi niż ma to miejsce w przypadku kota krótkowłosego. Aby nie doprowadzić do skołtunienia sierści, kota należy kilka razy w tygodniu ostrożnie szczotkować lub czesać. Gdy kot przyzwyczai się do tego zabiegu, będzie się nim cieszył jako swoistą formą pieszczot.

W przypadku rasy nebelung nie są znane żadne szczególne predyspozycje do chorób typowych dla rasy, ale hodowla nie istnieje na tyle długo, aby głosić wiążące stwierdzenia na ten temat. Średnia długość życia zwierząt tej rasy wynosi od 15 do 18 lat.

Ze względu na fakt, że koty są bardzo wrażliwe, często trudno jest im poradzić sobie z pobudzeniem. Może to objawiać się biegunką, wymiotami, a w przypadku ciągłego stresu nawet zaburzeniami zachowania.

Jeżeli Twój futrzak straci na wadze, często nie jest to od razu widoczne ze względu na gęste futro – dlatego regularnie sprawdzaj wagę kota na wadze, aby w razie potrzeby szybko znaleźć przyczynę. I odwrotnie! Na wczesnym etapie odkryjesz również, czy Twój elegancki futrzak nie zmienia się przypadkiem w pucołowatego lwa kanapowego: Wiele kotów rasy nebelung ma tendencję do nadwagi.

Nebelung wykazuje taką samą wrażliwość w kwestii żywienia, jak w innych obszarach. Najlepiej wybieraj wysokiej jakości karmę o wysokiej zawartości mięsa oraz produkty bezzbożowe o niskiej zawartości tłuszczu lub cukru. Jeżeli kiedykolwiek i z jakiegokolwiek powodu zaistnieje konieczność zmiany marki żywności, do której kot jest przyzwyczajony, upewnij się, że kot został do takiej zmiany odpowiednio przygotowany.

Jeżeli interesuje Cię zakup kota rasy nebelung, musisz liczyć się z wydatkiem między 4200 a 5500 złotych.

Nebelung blickt auf

Kot rasy nebelung: umaszczenie

Według wzorca rasy nebelung może mieć tylko jeden kolor: niebieski bez wzoru. Znaki, paski lub plamki nie są mile widziane. Tak zwana „poświata”, objawiająca się u kociąt w postaci pręgowanych lub pasiastych wzorów na ogonie, zwykle zanika w wieku dwóch lat.

Standardowe wytyczne hodowlane dla rasy nebelung są zgodne ze specyfikacjami obowiązującymi dla rasy „rosyjski niebieski”. Główną różnicą jest długość futra. Sierść kota rasy nebelung ma szczególną cechę w porównaniu z innymi kotami ras niebieskich: końcówki poszczególnych włosów są srebrzyste lub jasne – w języku fachowym nazywa się to „ticking”. Sprawia to wrażenie, jakby zwierzę było otoczone mieniącą się mgłą. Właśnie temu efektowi rasa zawdzięcza swoją nazwę.

Historia rasy nebelung

Każdy, kto sądzi, mając na uwadze jej nazwę, że nebelung to starożytna rasa kotów pochodzenia nordyckiego, jest w błędzie: w rzeczywistości rasa ta pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w latach 80-tych ubiegłego wieku. W tym czasie hodowca Cory Cobb posiadał czarną krótkowłosą kotkę o imieniu Elsa, której ojciec był długowłosym kocurem. Elsa została skojarzona z czarnym długowłosym kocurem mieszkającym w okolicy, prawdopodobnie potomkiem rosyjskich kotów niebieskich.

Niektóre kocięta pochodzące z dwóch miotów różniły się od siebie pod względem ubarwienia: miały niebieskie futerko i długie nogi (kolor niebieski w przypadku barwy sierści to, z genetycznego punktu widzenia, osłabiona odmiana czarnego koloru sierści). Zwierzęta były więc mieszańcami, wśród których przodków – prawdopodobnie – były koty rasy angora lub rosyjski niebieski.

Taki właśnie niebieski kocur o imieniu Siegfried, urodzony w 1984 roku, i młodsza o rok kotka Brunhilda dali początek nowej rasie kotów „nebelung” – Cobb oczywiście dobrze orientował się w średniowiecznych poematach heroicznych. Pierwotnie rasa miała nosić nazwę „nibelung”, ale ostatecznie postanowiono stworzyć nowe słowo z połączenia „Nebel” i „Nibelung” ze względu na „mglisty” kolor sierści. Cobb konsekwentnie nazywał swoją hodowlę „Nebelheim” – w mitologii germańskiej była to nazwa lodowego świata zamieszkanego przez olbrzymy.

W przypadku rasy nebelung okazjonalnie krzyżuje się długowłose potomstwo ze skojarzeń kotów rosyjskich niebieskich. U kotów tej rasy długi włos jest niepożądaną cechą wyglądu, podczas gdy w przypadku rasy nebelung takie zwierzęta odświeżają pulę genów. W międzyczasie udowodniono genetycznie, że nebelung i rosyjski niebieski mają te same korzenie.

W 1987 roku hodowca uzyskał potwierdzenie uznania nowej rasy przez TICA (The International Cat Association, USA). Młoda rasa nie została jeszcze oficjalnie uznana przez FiFe (Fédération Internationale Féline). Poza USA nebelung jest hodowany głównie w Rosji, Kanadzie i niektórych krajach europejskich (w tym w Niemczech).

Cechy szczególne kota rasy Nebelung

Sierść na ogonie kota jest znacznie dłuższa niż na reszcie ciała i dlatego wygląda bardzo bujnie – prawie jak szal boa. Nebelung może również mieć dłuższe futro na nogach („spodnie”) i grzywę w okolicy barków.

Nebelung ceni sobie uporządkowane życie i dlatego nie jest skłonny do przygód: ​​wyraźnie woli bezpieczeństwo i wygodę własnego domu niż przebywanie na świeżym powietrzu.

Podsumowanie Nebelung

Rasa:
Nebelung
Pochodzenie:
USA
Rozmiar:
średniej wielkości (do 40 cm, wysokość w kłębie)
Waga:
6 do 7 kilogramów (kot), 4 do 5 kilogramów (kotka)
Budowa ciała:
mocna, długa i muskularna sylwetka, długie nogi oraz długi, gęsto owłosiony ogon
Kształt głowy:
klinowate, spiczaste duże uszy z kępkami futra
Oczy:
żółto-zielone lub zielone
Szata i umaszczenie:
jednolita niebieska (szaro niebieski) bez rysunków, ale „pręgowana”, gęsta i średniej długości
Pielęgnacja sierści:
zalecane regularne szczotkowanie
Charakter:
delikatny, spokojny i ostrożny
Cechy szczególne:
nawiązuje bliskie więzi z wybranymi osobami
Hodowla:
kot niewychodzący, idealnie z dostępem do zabezpieczonego ogrodu lub balkonu
Loading...

Inne ciekawe artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inne tematy w skrócie