Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Pomocy, kot wszędzie sika — co robić?

27.07.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kot o rudym umaszczeniu, siedzący na podłodze i patrzący w górę.

Jeśli w mieszkaniu czuć podejrzany zapaszek albo znajdujemy kałuże na podłodze, dywanach lub meblach tapicerowanych, nietrudno wskazać sprawcę: domowy tygrysek załatwił się poza kuwetą. Niezależnie od tego, czy jest to pojedynczy wypadek losowy wynikający z niekorzystnych okoliczności (np. zamknięcia drzwi do pomieszczenia z kuwetą), czy występuje jakiś inny problem, należy wyjaśnić to jak najszybciej. Generalnie istnieją cztery powody, dla których koty sikają w mieszkaniu.

Loading...

Nauka korzystania z toalety: W jaki sposób kot nauczy się czystości?

Kot nie wie, do czego służy kuweta. Często dzieje się tak w przypadku bardzo młodych kotów lub niegdyś włóczących się kotów. Kocięta, które dorastają w gospodarstwie domowym, uczą się od swojej matki, jak powinny korzystać z kuwety dla kotów, a następnie zagrzebywać swoje odchody. Bardzo szybko się tego uczą. Jest to w przypadku kotów instynktowny sposób działania, ponieważ chcą one ukryć przed ofiarami i drapieżcami ślady swojej obecności. Jeżeli kocię nie miało możliwości doświadczenia matczynego wychowania, np. ze względu na osierocenie, musisz bacznie obserwować zwierzę.

Gdy tylko kociak zacznie oddawać mocz, lub coś większego, delikatnie umieść go w przygotowanej kuwecie dla kotów. Chwal malucha, jeżeli robi wszystko dobrze, nigdy go nie karć, nawet jeżeli nie od razu wszystko zadziała. Kociak musi mieć możliwość samodzielnego wejścia do toalety, więc wanienka nie powinna być zbyt wysoka, bo inaczej utworzy się „stopień”. Kuwety z pokrywkami lub drzwiczkami nie są odpowiednie dla kociąt, ponieważ drzwi lub wejście utrudniają dostęp do zacisznego miejsca.

Jeżeli przygarniasz dzikiego kota, na początek użyj ziemi doniczkowej jako ściółki – kot zna tę powierzchnię z życia na wolności. Stopniowo mieszaj ją ze żwirkiem dla kota. Jeżeli podczas treningu korzystania z toalety kociak lub znaleziony kot wielokrotnie doświadcza niepowodzenia, sprawdź, czy nie ma problemu z toaletą (wysokość wejścia, konsystencja ściółki, nieodpowiednie umiejscowienie kuwety).

Nietrzymanie moczu: Jak mogę pomoc kotu z problemami z utrzymaniem moczu?

Dorosły kot oddaje mocz na dywan, ale poza tym jego zachowanie nie uległo zmianie? Może to być spowodowane czynnikiem organicznym.

Nietrzymanie moczu u kotów jest spowodowane przez:

  • Uszkodzenia nerwów: Nietrzymanie moczu w przypadku kotów może powstać w wyniku uszkodzenia nerwów, np. w konsekwencji upadku, w czasie którego doszło do naruszenia kręgosłupa lub miednicy. Kot nie kontroluje lub nie jest w stanie prawidłowo kontrolować mięśni zwieracza i popuszcza mocz lub kał. W przypadku takiego rodzaju nietrzymania moczu można zastosować terapię związaną z podawaniem witaminy B.
  • Choroby: Zapalenia pęcherza moczowego, kamienie moczowe, kryształki w moczu oraz guzy stanowią organiczne przyczyny braku czystości. Występują one często jako objawy towarzyszące lub symptomy bardziej złożonych chorób, najczęściej w przypadku starszych zwierząt, i wymagają zastosowania przez lekarza weterynarii odpowiednich metod leczenia lub przeprowadzenia leczenia operacyjnego. Uwarunkowane stanem chorobowym nietrzymanie moczu rozpoznasz po śladach moczu: nietypowe zabarwienie, zapach lub obecność krwi stanowią oznaki alarmowe.
  • Demencja: Niestety wraz z wiekiem także koty zaczynają cierpieć z powodu demencji. Kot z demencją doświadcza zmieszania i problemów z orientacją. Może to spowodować, że kot zapomni, gdzie znajduje się toaleta i jak należy z niej korzystać. W takiej sytuacji prosimy okazać choremu na demencję kotu wyrozumiałość i zaprowadzić go odpowiednio wcześnie do toalety, kiedy zauważą Państwo, że jest on w potrzebie.

Oddawanie moczu w akcie protestu oraz problemy psychiczne: kiedy kot jest nieszczęśliwy

Najczęstszy przypadek niezachowania czystości: kot oddaje mocz na kanapę, żeby pokazać, że jest niezadowolony. Powody tego mogą być różne.

Powody sikania przez koty w proteście

  • Podłoże psychiczne: frustracja, smutek, stres lub inne podobne czynniki zewnętrzne zaburzają równowagę psychiczną.
  • Zmiany: w obrębie mieszkania mogą wyzwalać niekontrolowane oddawanie moczu; być może przeprowadzka, nielubiane nowe przedmioty lub meble, ale także obce zapachy, jak nowy środek do prania.
  • Problemy z hierarchią: Nieudana socjalizacja z nowym przedstawicielem tego samego gatunku, zamieszkanie w domu nowego człowieka lub pojawienie się dziecka może sprawić, że kot nie będzie pewny swojej pozycji w gospodarstwie domowym.
  • Podłoże emocjonalne: Nuda lub zaniedbanie; kot nie czuje się wystarczająco zauważony i w ten sposób protestuje.

Kot oddaje mocz w łóżku, na kanapie, na dywanie lub demonstracyjnie obok kuwety dla kotów, ale także na pionowych powierzchniach? W takiej sytuacji chodzi brak czystości kota, czego przyczynę musisz zbadać i wyeliminować. Jeżeli kot upatrzy sobie określone miejsce, należy uniemożliwić mu do niego dostęp. Na dywanie możesz na przykład ułożyć kilka kamieni, aby kot nie mógł się tam zadomowić. Jeżeli ślady moczu znajdują się przede wszystkim na płaszczyznach pionowych, a zatem ścianach, szafkach lub nogach od stołu, powodem „dzikiego oddawania moczu” jest coś innego.

Kot siedzi w kuwecie

 

Kuweta dla kota do nabycia w sklepie online i sklepach stacjonarnych

Do sklepu internetowego

Oddawanie moczu z powodu konfliktu terytorialnego: Co robić, kiedy kot znaczy terytorium?

Kot nie oddaje moczu w pozycji siedzącej, ale wyciąga tylną część ciała z podniesionym ogonem w kierunku wybranego obiektu i spryskuje go moczem, znacząc go. Zachowanie to nie ma nic wspólnego z normalnym oddawaniem moczu; mocz służy raczej jako komunikat zapachowy. Kot znaczy przedmioty, do których rości sobie prawo. Znaczy on w ten sposób strategiczne punkty swojego terytorium jako swoją własność i komunikuje innym przedstawicielom swojego gatunku, że terytorium lub ulubione miejsce jest już zajęte.

Dobra wiadomość: wykastrowany kot z reguły przestaje znaczyć terytorium – kolejny argument przemawiający za zalecaną kastracją kotów. Jeżeli jednak wykastrowane zwierzę znaczy terytorium, należy dokładnie zbadać tego przyczynę: bardzo prawdopodobne jest, że powodem jest ekstremalnie stresująca sytuacja sprawiająca, że futrzak czuje się niepewnie na swoim terytorium; być może jest to nowy dominujący kot lub pies w sąsiedztwie. Jeżeli na terenie swojej nieruchomości zauważysz ślady znaczenia należące do obcego zwierzęcia, prosimy spróbować przykryć je za pomocą specjalnego środka czyszczącego w rozpylaczu przeznaczonego do takiego celu.

Loading...

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować