Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Udar cieplny u kotów — szyba reakcja może uratować życie

11.09.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Szottisch Fold w trawie

Koty uwielbiają ciepło. Mogą się godzinami wygrzewać w słońcu. Mało kto by pomyślał, że kotom też może się zrobić za gorąco. A jednak — ich termoregulacja również ma swoje granice. Gdy nie mają możliwości schronienia się w chłodnym miejscu, grozi im przegrzanie, udar cieplny i zapaść krążeniowa. Wtedy tylko szybka reakcja może uratować im życie.

Loading...

Jak działa regulacja temperatury ciała u kotów?

Koty mają gęstą sierść i nieliczne gruczoły potowe, które pomagają im chłodzić organizm. Znajdują się one na przykład na łapach. Zamiast wydzielania potu koci organizm reguluje swoją temperaturę za pomocą naczyń krwionośnych pod skórą, błon śluzowych w pyszczku i języka. Ważną rolę odgrywają tu przede wszystkim uszy, mordka i łapy. Liżąc się, koty zwilżają swoją sierść, co wzmaga efekt chłodzenia. Aby intensywniej się schłodzić, mogą też otwierać pyszczek i dyszeć. Zdaje to jednak egzamin tylko wtedy, gdy temperatura otoczenia i wilgotność powietrza nie są za wysokie.

Jakie temperatury może wytrzymać kot?

Nasze domowe koty zadziwiająco dobrze sobie radzą z upałami. Ci mali indywidualiści instynktownie szybko chowają się w zacienionych, chłodnych miejscach. Dlatego zwykle nie mają problemów w upalnych temperaturach, nawet powyżej 35°C. Wyjątkiem są osobniki starsze, chore lub z dużą nadwagą. Ich w szczycie lata nie należy wypuszczać na dwór. Poza tym ważne jest zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody, ponieważ nawodnienie organizmu jest istotnym czynnikiem w regulacji temperatury ciała zwierzęcia.

Informacja: dla kotów niebezpieczne są sytuacje, gdy nie mogą się z jakiegoś miejsca wydostać, na przykład gdy zostały zamknięte w samochodzie lub na słonecznym balkonie.

Czy u kota może dojść do przegrzania?

U czworonogów może dojść do przegrzania organizmu, który może prowadzić do udaru cieplnego. Wśród kotów wychodzących zdarza się to niezmiernie rzadko, jeśli są one zdrowe i w dobrej formie. Udar cieplny u kotów jest niemal zawsze spowodowany działaniem człowieka. Przyczyną może być zamknięcie zwierzęcia w samochodzie lub na balkonie.

Gdy organizm kota się przegrzewa i jego temperatura sięga powyżej 40°C, dochodzi do obrzęku mózgu, problemów z krążeniem i zapaści. Choć koty mają podobno dziewięć żyć — udar cieplny może je szybko zabrać z tego świata.

Jakie objawy wskazują na udar cieplny u kota?

Gdy kotu robi się za gorąco, daje czytelne sygnały:

  • Wyraźnie dyszy z otwartym pyszczkiem
  • Miauczy
  • Niespokojnie szuka chłodnego miejsca

Jeśli po wystąpieniu pierwszych symptomów przegrzania zwierzę wciąż nie może się nigdzie schłodzić, sytuacja staje się poważniejsza. Poniższe objawy wskazują na udar cieplny:

  • Mocne dyszenie i oddychanie z otwartym pyszczkiem, często z zauważalnym ślinotokiem
  • Zaczerwienienie błon śluzowych
  • Wymioty i biegunka
  • Niekontrolowane ruchy, zataczanie się i trudności w chodzeniu
  • Rozszerzone źrenice
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Oszołomienie i apatia

Informacja: Po czym rozpoznać apatię u kota? Gdy kot leży nieruchomo w jednym miejscu (choć nie śpi), nie reaguje na dotyk ani dźwięki i nic nie pije, mamy do czynienia z apatią. Jest to sygnał alarmowy i należy się natychmiast skontaktować z weterynarzem!

Jeśli kot nie ma możliwości schłodzenia ciała, po udarze cieplnym następuje zapaść krążeniowa. Blade lub niebieskawe błony śluzowe, skurcze, drgawki i utrata przytomności wskazują na stan szoku. Następuje zatrzymanie akcji serca i oddechu, a po nich śmierć.

Co robić, gdy kotu jest za gorąco?

W przypadku przegrzania u kota nieodzowne jest szybkie, ale właściwe i przemyślane działanie. Zwierzę należy natychmiast przenieść w chłodne miejsce. W schłodzeniu pomogą wilgotne ręczniki. Dużo świeżej, chłodnej wody wspomoże regulację temperatury ciała. W razie potrzeby wodę można podawać strzykawką bezpośrednio do pyszczka. Pomóc może także zwilżenie całych łap razem z opuszkami.

Informacja: ważne, aby podczas schładzania działać stopniowo. Woda z lodem lub prosto z lodówki nie będzie odpowiednia, ponieważ może wywołać w rozgrzanym organizmie szok. Temperatura ciała musi się obniżać stopniowo.

Jeśli kot wykazuje oznaki nie tylko przegrzania, lecz także wyraźnego udaru cieplnego i jest apatyczny, trzeba podjąć takie same działania. Następnie należy owinąć kota w mokry ręcznik i zabrać go bezpośrednio do weterynarza, gdzie zostanie otoczony właściwą opieką. Weterynarz podłączy kroplówkę, aby ustabilizować gospodarkę wodno-elektrolitową, i może monitorować stan układu krążenia. Ponieważ udar może prowadzić do powikłań, kot zostanie przez jakiś czas w lecznicy.

Czy kot może doznać udaru słonecznego?

Udar słoneczny jest powodowany wystawieniem głowy na intensywne działanie promieni słonecznych. Jest to tak zwany udar cieplny głowy, do którego może dojść nawet w chłodniejsze dni, gdy kot jest zmuszony do pozostawania na słońcu przez długi czas.

Objawy, skutki i działania, jakie należy podjąć w razie udaru słonecznego u kotów, są podobne jak w przypadku udaru cieplnego.

Udar cieplny u kota w skrócie

  • Udar cieplny występuje u kotów rzadko, ale jest możliwy.
  • Gdy temperatura ciała przekracza 40°C, zwierzęciu grożą problemy z krążeniem i uszkodzenie mózgu.
  • Pierwsza pomoc polega na schłodzeniu organizmu.
  • Ważne jest stopniowe obniżanie temperatury ciała.
  • Najlepszą receptą jest zapobieganie udarowi cieplnemu.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?