Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
1-3 dni robocze

Jak zorganizować pracę z domu z psem u boku?

27.07.2023 - Czas czytania: 6 minuty

Hund liegt neben arbeitendem Mann auf dem Sofa

W zeszłym roku dla wielu pracowników praca z domu stała się nową codziennością. Szczególnie cieszyć mogło to opiekunów psów, którzy dzięki temu spędzali więcej czasu ze swoimi pupilami. Inni z kolei właśnie wtedy sprawili sobie psa. Dzięki pracy z domu mogli wreszcie spełnić swoje marzenie o opiece nad czworonogiem. Radzimy, jak wprowadzić psa do biura i o czym należy przy tym pamiętać.

Loading...

Plan dnia pracy z domu z psem

Od dawna wiadomo, że psy poprawiają atmosferę w pracy i zmniejszają ilość wydzielanych hormonów stresu. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy futrzani współpracownicy są dobrze zintegrowani w dniu pracy. Pomaga w tym dobre rozplanowanie dnia. Dzięki ustalonym strukturom pies zapamiętuje poszczególne punkty dnia i lepiej rozumie, czego się od niego oczekuje. Dzień najlepiej rozpocząć od długiego spaceru. W ten sposób poprawi się samopoczucie fizyczne i psychiczne psa. Potem chętnie się zdrzemnie, a Państwo będą się mogli spokojnie skoncentrować na pracy.

Skoro już mowa o drzemce: oprócz czasu aktywności dobrze jest zaplanować przerwy na odpoczynek. Psy śpią od 17 do 20 godzin dziennie — wszyscy byśmy tak chcieli! Jeśli Państwa dzień pracy w domu przekształci się w ciągłe dostarczanie rozrywki psu, może to u niego wywołać stres. Oprócz spacerów warto zaoferować psu inne atrakcje. Można na przykład zaplanować godzinę pieszczot po przerwie na obiad. Późne popołudnie to pora wzmożonej aktywności dla wielu psów. Wtedy warto pobawić się z podopiecznym. Szukanie lub krótki trening zadbają o urozmaicony przebieg dnia. Koniec dnia pracy można zasygnalizować wspólnym dokazywaniem w ogrodzie. Pozytywny skutek uboczny: Krótkie przerwy poprawią nie tylko nastrój psa, ale także korzystnie wpłyną na równowagę pomiędzy Państwa życiem zawodowym i prywatnym.

Odpowiednie wyposażenie

Tak samo jak dla Państwa ważne jest dobre krzesło biurowe, tak dla Państwa psa istotny jest wybór przytulnego legowiska. Może tam wypoczywać, gdy Państwo pracują. Idealnym rozwiązaniem jest osłonięty kąt bez przeciągów w Państw pobliżu. Jeśli w Państwa miejscu pracy robi się bardzo gorąco latem, należy zadbać o odpowiednie chłodzenie.

Specjalne maty chłodzące dla psów to świetne rozwiązanie. Nieco mniej dobrym wyborem jest wentylator, ponieważ zimne powietrze może prowadzić do zapalenia spojówek i chorób dróg oddechowych. Jeśli potrzebują Państwo wentylatora, proszę zwrócić uwagę, aby Państwa pies nie musiał być przez cały czas w zasięgu zimnego powietrza, a także proszę wybrać model z zabezpieczeniem łopatek.

Miejsce, w którym Państwo pracują, powinno być bezpieczne dla Państwa psa. Jest to o tyle ważniejsze, gdy zwierzęcy Państwa kolega jest szczeniakiem. Kable zachęcają do podgryzania, kółka fotela biurowego mogą być niebezpieczne dla psich łap, a gumka do ścierania, spinacze itp. nie powinny trafić do psiego pyska.

Tak wygląda optymalne miejsce do pracy z psem:

  • Wygodne, spokojne legowisko dla psa w Państwa pobliżu
  • Wolne od przeciągu i chronione przed słońcem
  • Bezpieczna dla psa organizacja pracy
  • Zawsze dostępna miska z wodą
  • Zabawki dla psów zapewniające zajęcie – rada: Inteligentne zabawki dla psów są dla czworonoga wyzwaniem umysłowym, a na dodatek sam może się nimi zajmować
Hund sitzt auf Schreibtisch an dem Frau mit Laptop arbeitet

Co zrobić, jeśli pies cały czas domaga się uwagi?

Jeśli Państwa czworonożny przyjaciel zacznie przeszkadzać, stale szukając uwagi lub podczas wideokonferencji będzie dekoncentrował Państwa ludzkich kolegów swoimi wybrykami, należy podjąć kroki wychowawcze. Można pomóc swojemu psu odnaleźć się w nowej sytuacji, stawiając granice i konsekwentnie ich przestrzegając. Należy odsyłać go na jego miejsce odpoczynku i ćwiczyć polecenie „Zostań”. Ćwiczyć to należy dopóty, dopóki rozluźniony się tam nie położy, a może nawet utnie sobie drzemkę.

Jeśli wykonanie tego ćwiczenia sprawia trudność, pomocny może być transporter dla psów. Jeśli jest to coś nowego dla Państwa pupila, należy przyzwyczajać go do niego stopniowo. W żadnym razie nie może on postrzegać transportera jako kary! Niech to nowe schronienie kojarzy mu się pozytywnie. W tym celu należy go karmić w transporterze – najpierw przy otwartych, potem nieco uchylonych i wreszcie zamkniętych drzwiczkach. Powoli należy przedłużać czas spędzany w transporterze i uważać na początku na to, aby otwierać drzwi, zanim sam zacznie tego żądać. W ten sposób piesek przyzwyczai się do transportera.

Najczęstsze błędy w domowym biurze z psem

  1. Brak stawianych granic:
    jeśli poświęcają Państwo swojemu psu uwagę, gdy przeszkadza, rozwija się w ten sposób niewłaściwy wzorzec. Trzeba oprzeć się smutnemu, psiemu spojrzeniu, nawet jeśli jest to trudne. Należy pamiętać o tym, że istotą sprawy jest tu życzliwa konsekwencja.
  2. Za mało przerw na odpoczynek:
    W Państwa biurze szaleją dzieci, do drzwi uporczywie dzwoni kurier, a w kuchni pracują rzemieślnicy? Nic dziwnego, że pies nie może się zrelaksować. Należy zadbać o to, aby nic nie zakłócało jego miejsca do snu.
  3. Pies oducza się zostawać sam:
    Nic tak nie uszczęśliwia zwierzęcia stadnego, jakim jest pies, niż mieć wokół siebie swoje stado. Ale jeśli się przyzwyczai do tego, że już wcale nie będzie zostawał sam, mogą pojawić się u psa lęki przed rozstaniem. Należy zwrócić uwagę na to, aby regularnie, przynajmniej przez krótki czas, spędzał czas sam w domu.
  4. Za mało zajęcia dla psa:
    Psu, któremu się nudzi, wpadają do głowy głupie pomysły. W swoim rytmie codziennym należy zaplanować stałe wyjścia na spacer i czas na zabawę.

Tak można znaleźć zajęcie dla psa w domowym biurze

Hund im Körbchen neben sitzendem Mann mit Laptop

Państwa czworonożny przyjaciel rozkręca się w czasie popołudniowych godzin? Zatem jest to optymalny moment na psie zabawy. Mogą tu Państwo puścić wodze kreatywności. Wszystko jest możliwe – od zabaw w szukanie, podczas których ukrywa się smakołyki lub zabawki, aportowanie aż po tory agility. A może mają Państwo ochotę na wspólne ćwiczenia fitness lub rundę Canicross? Czy może wolą Państwo relaks podczas godziny dogi?

Wprawdzie chwile spędzane wspólnie na łonie natury są nie do pobicia, ale także przy złej pogodzie lub braku czasu istnieją możliwości wystarczających zajęć dla pieska. Inteligentne zabawki lub zabawka wypełniona smakołykami, wyjątkowo smaczna kość do gryzienia lub mata węchowa zapewnią urozmaicenie. W lecie dobrze zrobi skok do zimnej wody – nieważne, czy będzie to jezioro, czy basen dla psa w przydomowym ogrodzie lub na balkonie.

Pomoc w decyzji: Wady i zalety czworonożnego współpracownika

Pracują Państwo zdalnie i myślą o tym, aby sprawić sobie psa? Zestawiliśmy dla Państwa najważniejsze zalety i wady:

ZA:
PRZECIW:
Pies nie musi zostać sam.
Aby pies nie stał się źródłem dekoncentracji, musi być dobrze wychowany lub trzeba poprawić jego zachowanie.
Psy wpływają pozytywnie na równowagę między życiem a pracą.
Jeśli praca w domowym biurze jest tylko tymczasowa, dla Państwa psa może być problemem, gdy znów będzie musiał zostać sam.
Regularnie spędzacie czas na świeżym powietrzu.
Dla osób, które nie lubią rutyny lub nie mają możliwości zaplanowania stałych godzin dla swojego zwierzęcia, wspólny czas w biurze nie jest odpowiedni.
Badania pokazują, że psy w biurze zmniejszają poziom hormonów stresu, polepszają atmosferę i zwiększają produktywność i kreatywność.
Praca zdalna, nawet, jeśli tylko tymczasowa, jest idealna do oswajania szczeniaków, na co w innych okolicznościach trzeba by było wziąć urlop.

Ważne: Zawsze trzeba mieć plan B! Jeśli praca zdalna jest tylko przejściowa lub nie mogą się Państwo troszczyć o niego z innych powodów, należy znaleźć alternatywne rozwiązanie dla swojego psa.

Plan B - hotele dla psów, dogsitterzy i spółka

Na szczęście istnieją hotele dla psów. W zależności od oferty psy są wyprowadzane na spacer, mogą wyszaleć się w ogrodzie lub w terenie, a czasem nawet odbywają trening. Wiele psów czuje się dobrze w takim otoczeniu. Najpierw jednak trzeba się zastanowić, czy także Państwa pies pasuje do takiego miejsca. Pomieszczenia takie powinny być zadbane, a teren odpowiednio duży. Opiekunowie wykazują zainteresowanie swoim nowym podopiecznym i chcą wszystko o nim wiedzieć. Dzień próby może pokazać, czy pies i hotel dla psów są dla siebie odpowiednie. Nie każdy pies będzie dobrze znosił takie otoczenie. Być może rozmiary stada będą dla niego za duże lub będzie on potrzebował więcej uwagi. Wówczas dobrą alternatywą będzie dogsitter, który we własnym mieszkaniu opiekuje się tylko jednym lub dwoma psami.

Lista: Najlepsze porady dotyczące harmonijnego współżycia w domowym biurze

  • Uregulowany przebieg dnia uczy psa struktury.
  • Spokojne miejsce do spania zapewnia relaks.
  • Biuro musi być bezpieczne dla psa, aby uniknąć źródeł zagrożenia.
  • Życzliwa konsekwencja w wychowaniu zapewnia pełną koncentracji atmosferę pracy.
  • Zapewnienie psu zajęcia: Optymalnie zajęty pies jest najlepszym kolegą.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie