Rozwój kociąt
04.12.2024 - Czas czytania: 3 minuty

Dorastają tak szybko - to stwierdzenie jest jeszcze bardziej dosłowne w przypadku kociąt niż małych dzieci. Okres, w którym kota możemy nazywać kociakiem trwa zaledwie kilka miesięcy. W tym czasie małe koty przechodzą przez gwałtowne etapy rozwoju. Ilu faz potrzebuje bezzębny, ślepy kłębek futra, aby stać się pewnym siebie domowym tygrysem? Przeczytaj tutaj, w jakich etapach przebiega rozwój kociaka w pierwszych tygodniach życia.
Przed narodzinami: jak rozwija się kociak w brzuchu matki?
Życie kota zaczyna się od momentu zapłodnienia kotki przez kocura. W momencie aktu płciowego „uwalniają się” komórki jajowe. Plemniki kocura są zdolne do życia przez 24 godziny i w tym czasie następuje zapłodnienie, które jest sygnałem startowym dla życia kota. Około 46 godzin po zapłodnieniu rozpoczyna się podział komórek. Około szóstego dnia zarodek kota ma już 1,5 milimetra długości. W drugim tygodniu po zapłodnieniu zarodek zagnieżdża się w ścianie macicy – zarodki, które z jakichkolwiek powodów nie są zdolne do życia, obumierają do tego czasu.
Od osiemnastego dnia zarodek tworzy pierwsze widoczne struktury, które tworzą kształt kota. Pysk, oczy i uszy są ledwo rozpoznawalne. Po trzech tygodniach nienarodzone kocię otrzymuje przednie łapy, kręgosłup rośnie, a narządy zaczynają się formować. Dwudziestego czwartego dnia robi się ekscytująco: u rozwijającego się kotka kształtuje się zmysł dotyku. Teraz wszystko dzieje się bardzo szybko: zarodek kota przechodzi w fazę rozwoju płodowego.
W kolejnych dniach stopniowo tworzą się drobniejsze kończyny, takie jak pazury, powieki i ucho wewnętrzne, rozpoczyna się wzrost sierści, a skóra przybiera późniejszą pigmentację. 60 dni po zapłodnieniu płód kota jest w pełni uformowany i byłby zdolny do przeżycia w przypadku przedwczesnego porodu. Jednak do planowego rozwiązania pozostaje jeszcze około tydzień. Po okresie ciąży, trwającym dziewięć tygodni, kotka rodzi kocięta, z których każde waży między 80 a 100 gramów.
Nareszcie na świecie. Przez jakie etapy rozwoju przechodzą zmysły kociaka?
Proces porodu zazwyczaj przebiega bez komplikacji i w zaskakująco krótkim czasie. Jednak w momencie kiedy kociak opuszcza łono matki, jego rozwój nie jest jeszcze zakończony. W przeciwieństwie do zagniazdowników, których pisklęta bardzo szybko po wykluciu z jaja są zdolne do samodzielnego życia, małe kocię potrzebuje kilku dni zanim będzie mogło poruszać się samodzielnie. Część procesu wzrostu odbywa się więc po urodzeniu, poza macicą. Funkcje zmysłowe i umiejętności kociaka kształtują się stopniowo. Tylko zmysły węchu i dotyku są już obecne u nowo narodzonego kociaka – są niezbędne, aby zwierzę mogło znaleźć sutki matki.
Etapy rozwoju kociąt
- Ciepło: Do siódmego dnia kocię nie może jeszcze samodzielnie regulować temperatury ciała i początkowo potrzebuje ciepła gniazda, aby dostosować gospodarkę cieplną do otoczenia. Dopiero po 28 dniach temperatura ciała całkowicie dostosowuje się do temperatury dorosłego kota.
- Słuch: Między szóstym a dwunastym dniem otwierają się kanały słuchowe i kocię może odbierać dźwięki. Po 20-30 dniach wyostrza się słuch.
- Wzrok: Po około dziesięciu dniach oczy kociaka się otwierają, jednak zmysł wzroku nie jest jeszcze dobrze rozwinięty. Dopiero po około czterech tygodniach wzrok kota się wyostrza.
- Ruch: Od siódmego dnia kocię zaczyna poruszać się pełzając i tym samym opuszcza bezpośrednie otoczenie gniazda. Po dwóch tygodniach opanowuje chodzenie i porusza się na własnych łapach.
- Gryzienie: Od dwudziestego pierwszego dnia życia przebijają się mleczne siekacze i kły, tydzień później pojawiają się zęby trzonowe. Po 56 dniach uzębienie mleczne kociaka jest w pełni rozwinięte. Jednak już od dwunastego tygodnia życia następuje zmiana na uzębienie stałe.
Po sześciu, siedmiu tygodniach wszystkie funkcje zmysłowe kociaka są już w pełni rozwinięte. Narządy wewnętrzne kociaka funkcjonują jak u dorosłego kota od ósmego tygodnia (funkcja nerek, morfologia krwi), część z nich od szesnastego tygodnia (funkcja wątroby).

Oleksandr Husiev/iStock / Getty Images Plus via Getty Images
Kociak i reszta świata. W jakich etapach zmienia się zachowanie?
Równolegle z rozwojem fizycznym, kociak przechodzi przez różne fazy socjalizacji i uczenia się. Niezwykle ważne jest, aby kocię mogło przejść przez ten proces bez zakłóceń i nie zostało zbyt wcześnie oddzielone od matki. W ten sposób kot kształtuje pewny siebie charakter. „Umysłowy” rozwój kociaka w podziale na tygodnie, średnio przebiega w sposób opisany poniżej.
Rozwój kociaka
- Tydzień 1 i 2: Kociak jest ślepy, głuchy i w dużej mierze bezradny. Nie opuszcza gniazda, jego codzienny rytm składa się ze spania i ssania mleka matki.
- Tydzień 3 do 5: Fazy czuwania kociąt wydłużają się, a zmysły stają się ostrzejsze. Kocięta zaczynają postrzegać swoje otoczenie i rodzeństwo. Gdy tylko zwierzęta mogą się poruszać, zaczynają badać swoje otoczenie. Ten okres ma duży wpływ na resztę ich życia – doświadczenia zdobyte w tym wrażliwym czasie kształtują rozwój charakteru. Pełne miłości obchodzenie się z maluchami w tej fazie i bezpieczny kontakt z innymi zwierzętami domowymi sprzyjają budowaniu zaufania zwierząt. Od czwartego tygodnia kocięta zaczynają interesować się stałym pokarmem – to właściwy moment na rozpoczęcie dokarmiania.
- Tydzień 6 do 7: Poprzez zabawę z rodzeństwem i naśladowanie zachowań innych kotów, młode koty uczą się interakcji ze swoimi pobratymcami. Poprzez naśladowanie matki przyswajają sobie np. pielęgnację futra lub korzystanie z kuwety.
- Tydzień 8 do 12: Kocięta powinny być teraz odstawione od mleka i jeść stałe pożywienie, ale jeszcze przynajmniej miesiąc powinny pozostać z matką i rodzeństwem, aby zakończyć socjalizację.
Od kociaka do młodego kota. Kiedy kociak staje się dorosły?
Od ósmego tygodnia życia kociak wchodzi w fazę młodzieńczą, od dziesiątego tygodnia następuje prawdziwy „skok wzrostowy”. Około czwartego miesiąca życia większość ras kotów osiąga dojrzałość płciową i wchodzi w okres dojrzewania. Wiele kotów rozwija w tym czasie mniej lub bardziej wyraźną „fazę buntu”, której musisz przeciwdziałać z cierpliwością i łagodną stanowczością. Kot jest uważany za ostatecznie dorosłego po osiągnięciu pierwszego roku życia. Jeśli masz okazję regularnie odwiedzać kociaka jeszcze przed przeprowadzką do nowego domu, możesz zaobserwować ekscytujący rozwój małego kota.