Kot jawajski – towarzyska rasa z dużymi pokładami energii

27.07.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Javanese liegt auf dem Bett

Kiedy jawajski nie zwiedza otoczenia ani nie bawi się ze współlokatorami, będzie wylegiwać się na Twoich kolanach. Gdy już znajdzie bowiem swoją ulubioną osobę, zawsze wraca do niej na pieszczoty. Jeśli wybrany lokator nie ma akurat czasu, Jawajczyk głośno ogłosi swoje niezadowolenie z tego powodu. Koty jawajskie potrzebują akcji – jeśli czujesz to samo, ta rasa jest dla Ciebie idealna.

Charakter kota jawajskiego

Przywiązanie to drugie imię Jawajczyka! Jeśli posiadasz kota tej rasy, nie będziesz w stanie zrobić kroku bez tego uroczego stworzenia, które będzie deptać Ci po piętach. Jeśli nie poświęcisz mu wystarczająco dużo uwagi, będzie cierpieć. Jawajczyk jest niezwykle skoncentrowany na ludziach, potrafi spędzić pół dnia na przytulaniu i bardzo interesuje się tym, co dzieje się wokół niego. Uważaj, aby nie pozostawić na wierzchu żadnych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów: kot jawajski je znajdzie i zbada.

Jawajczyk uwielbia się bawić i chętnie dokazuje z dziećmi lub innymi zwierzętami domowymi. Zabawy w polowanie, chowanego, łapanie przedmiotów to dla niego świetna rozrywka, której potrzebuje jak ryba wody. Spróbuj spokojnie nauczyć go kilku sztuczek: Jawajczyk cechuje się dużą inteligencją i zdolnością do nauki, więc chętnie uczy się wykonywać polecenia.

Nie tylko fizyczna obecność Jawajczyka jest zauważalna. Koty tej rasy uważnie słuchają swoich właścicieli i chętnie wtrącają swoje trzy grosze. — to prawdziwe gaduły, które zaskakują różnymi dźwiękami.

Jeśli sprowadzisz do domu Jawajczyka, przygotuj się na to, że Twoje życie wywróci się do góry nogami. Nie pożałujesz!

Porträt einer Javanese

Hodowla kota jawajskiego

Jawajczyk nie może i nie chce być sam. Nie ma niczego, co lubi bardziej niż przywiązanie się do człowieka. To kot, który będzie uczestniczył w Twoim codziennym życiu i zapewni Ci zajęcie. Jest zwierzęciem rodzinnym i uwielbia bawić się z dziećmi, które traktują go z szacunkiem. Jeśli musi zostać sam, cierpi. Dlatego cieszy się, jeśli ma kociego przyjaciela lub przyjaciółkę, najlepiej Jawajczyka lub równie uczuciową rasę. Dogada się również z psem. Po prostu daj mu wystarczająco dużo czasu, aby poznał nowego towarzysza.

Aby zaspokoić potrzebę ruchu Jawajczyka, urządzaj dla niego częste gry i zabawy. Dom z mnóstwem miejsc do odkrywania zapewnia dobrą kondycję i satysfakcję. Jeśli chcesz trzymać pupila w mieszkaniu, upewnij się, że nie może uciec. Dobrze zabezpieczony balkon lub ogród pozwala Jawajczykom spożytkować nadmiar energii i zapewnia zajęcie. Upewnij się, że Twój kot może przez cały czas przebywać w osłoniętym, ciepłym miejscu. Z powodu braku podszerstka ma tendencję do marznięcia.

Kot jawajski: wygląd i pielęgnacja

Ten drobny kot o długich, smukłych łapach już na pierwszy rzut oka wykazuje chęć do ruchu. Stąpa na delikatnych, owalnych łapkach i patrzy na Ciebie pięknymi zielonymi oczami w kształcie migdałów. Niektórzy biali przedstawiciele tej rasy mają nawet niebieskie lub wielokolorowe oczy.

Uszy Jawajczyka są duże i swoim trójkątnym kształtem uzupełniają stożkowatą głowę.

Średniej długości futro Jawajczyka zachęca do głaskania. Jest jednokolorowe, co oznacza, że kot nie ma na ciele żadnych specjalnych plamek (jak na przykład maska na pyszczku). Zgodnie ze standardem rasy do możliwych kolorów zaliczają się: czekoladowy brąz, kremowy, niebieski, czarny, cynamonowy, fioletowy, srebrny, złoty i biały. Futro Jawajczyków może być również szylkretowe lub pręgowane.

Jeśli przeczesujesz palcami delikatne, jedwabiste futro swojego Jawajczyka, zauważysz, że brakuje w nim podszerstka. Oznacza to, że rasa ta, poza okresami zmiany sierści, nadmiernie nie linieje. Niemniej jednak przynajmniej raz w tygodniu skorzystaj z okazji, aby rozpieścić Jawajczyka delikatnym szczotkowaniem, które zapobiega splątywaniu się sierści. Na pewno Ci podziękuje odgłosami gruchania.

Historia kota jawajskiego

Kot jawajski jest również znany jako kot orientalny długowłosy lub mandaryński. Powstał jako „produkt uboczny” w amerykańskiej hodowli, gdzie usiłowano wyhodować balijczyka, kota o półdługiej sierści i zabarwieniu futra oraz maski jak u kota syjamskiego. Oprócz Balijczyka otrzymano również Jawajczyka, który różni się od Balijczyka oczami i kolorem futra. Kot jawajski jest stosunkowo młodą rasą, która została uznana przez Cat Fanciers Associations (CFA) dopiero w 1979 roku.

Kot jawajski: cechy charakterystyczne

Jeśli cierpisz na alergię na kocią sierść, wciąż możesz zdecydować się na Jawajczyka: koty tej rasy gubią niewiele sierści i nie roznoszą wokół siebie zbyt dużej ilości wywołującego alergię białka.

Jawajczyk uważany jest za silną, długowieczną rasę kotów. Może jednak cierpieć na choroby dziedziczne. Zalicza się do nich amyloidoza nerek, która występuje bardzo rzadko, ale jest śmiertelna. Inną chorobą, na którą mogą cierpieć koty jawajskie, jest postępująca atrofia siatkówki: jest to choroba oczu, która nie jest śmiertelna, ale prowadzi do ślepoty. Wybierając hodowcę, upewnij się, że jest on odpowiedzialny i hoduje wyłącznie zdrowe zwierzęta.

PodsumowanieKot jawajski

Rasa
Kot jawajski
Pochodzenie
USA
Klasyfikacja
Włosy półdługie
Rozmiar
średniej wielkości
Waga
3–4 kg (kotki), 4–5 kg (kocury)
Budowa ciała
żylasta, smukła, solidna
Kształt głowy
trójkątny
Oczy
w kształcie migdałów, zielone, a w przypadku białych kotów często także niebieskie
Sierść i umaszczenie
półdługa, mocno przylegająca, bez podszerstka, czekoladowo-brązowa, czarna, kremowa, niebieska, cynamonowa, biała
Pielęgnacja sierści
cotygodniowe szczotkowanie
Charakter
towarzyski, milusiński, zabawny, bardzo pojętny, rozmowny, aktywny
Cechy szczególne
potencjalnie odpowiedni dla osób z alergią na kocią sierść
Hodowla
Urozmaicone życie w domu, koniecznie z innymi kotami

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować

Inne tematy w skrócie