Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Wędrówki z psem: kontakt z naturą dla człowieka i dla psa

27.07.2023 - Czas czytania: 8 minuty

Gruppe auf Berg beim Wandern mit Hund

Wędrówki po lesie, zażywanie ciszy i spokoju, ochłoda w rzece lub jeziorze, świeże powietrze w płucach… Piesze wycieczki to doskonały pomysł na urlop z psem. Spacery na łonie natury — czy to w górach, na nizinach czy nad morzem — mają korzystny wpływ zarówno na ludzi, jak i na ich czworonożnych towarzyszy. Jednak jakie trasy warto wybierać? I jak należy się przygotować? Odpowiadamy na najważniejsze pytania na temat wędrówek z psem.

Loading...

Wędrówki z psem: Które rasy się nadają?

Nie jest zaskoczeniem, że małe rasy z krótkimi łapami, jak chihuahua, mopsy czy jamniki, ze względu na samą budowę ciała nie są idealnymi towarzyszami wędrówek. Psów rasowych i mieszanych o posturze tego typu nie należy zabierać na zbyt długie i wyczerpujące wycieczki.

Lepiej się do tego nadają aktywne rasy psów, np. psy myśliwskie, jak wyżeł weimarski, albo pasterskie, jak owczarek australijski. Psy, które swoją wysokością w kłębie sięgają powyżej średniej, zwykle mają odpowiednią kondycję do dłuższych wycieczek po górach. Oczywiście dotyczy to nie tylko psów rasowych, ale także mieszanych.

Frau mit Hund vor Hütte bei Wanderung

Jak przygotować psa do wędrówki?

Czy mój pies ma kondycję i lubi wysiłek? O tym warto się przekonać przed wyprawą na szlak. Można to sprawdzić podczas dłuższych spacerów i krótkich wycieczek w pobliskiej okolicy, które można stopniowo wydłużać. Szczególnie na początku takich treningów przygotowawczych ważne jest, aby nie zmuszać czworonoga do wielkich wyczynów — przeciwnie, należy uważać, aby go nie przeciążyć i przykładowo nie wybierać się na forsowne marsze w upalne dni. Koniecznie trzeba pamiętać o wystarczającej ilości wody do picia i regularnych przerwach.

Ile lat musi mieć pies, aby móc wybrać się z nim na wędrówkę?

Na wędrówkę najlepiej wybrać się z psem dorosłym, ponieważ u szczeniąt i młodych psów długie spacery mocno obciążają w kości i stawy. Co, jeśli nasz pies jest już seniorem? Opiekunowie wiedzą najlepiej, na ile sprawny jest ich pupil. Piesze wędrówki ze starszym psem można odbywać tylko, jeśli jest on zdrowy. Jeśli nasz towarzysz ma problemy z kręgosłupem lub biodrami, długie spacery nie są zalecane.

Hund mit Tasche rennt durch Wald

„Nasza rada: psu można sprawić jego własny plecak, aby sam nosił część swojego bagażu. Najpierw należy to jednak koniecznie przećwiczyć podczas zwykłego spaceru, ponieważ nie każdy pies akceptuje tego typu obciążenie. Za ogólną zasadę można przyjąć: dorosły pies jest w stanie nosić ciężar odpowiadający 20% jego własnej wagi”.

Wędrówki z psem: Ile kilometrów można przejść z psem?

Długość wędrówek z psem jest kwestią bardzo indywidualną. Jednak dla dorosłego psa w dobrej kondycji 15 kilometrów nie powinno być problemem. Psy wytrenowane mogą pokonywać dziennie nawet od 30 do 50 kilometrów. Trzeba jednak pamiętać, że pies biegający bez smyczy pokonuje nawet sześciokrotnie dłuższą drogę niż człowiek.

Mann und Hund sitzen auf einem Berg

Jaka smycz jest odpowiednia na wędrówki z psem?

Na wielu szlakach wprowadzanie psów jest zabronione, a tam, gdzie są one mile widziane, istnieje obowiązek trzymania ich na smyczy. W obszarach miejskich zwykle obowiązuje zasada, że luzem można puszczać tylko psa, który posłusznie reaguje na komendy i przywołanie. Jednak w parkach narodowych i lasach czworonogi muszą być trzymane na smyczy. Ma to sens także z punktu widzenia bezpieczeństwa samego psa. Nie każdy pupil potrafi właściwie ocenić ryzyko, a smycz zmniejsza prawdopodobieństwo, że zwierzę spadnie.

Na wędrówki najlepiej nadaje się smycz elastyczna. W przeciwieństwie do smyczy treningowej nie plącze się tak łatwo w gałęziach czy krzewach i można ją ustawić tak, aby trzymać psa na krótką odległość. Trzeba też koniecznie pamiętać o wygodnej obroży lub szelkach dla naszego towarzysza. Smycz treningową należy przypinać wyłącznie do szelek, aby nie wywierać nacisku na szyję psa.

Co trzeba ze sobą zabrać na wędrówkę z psem?

Przygotowując się do wędrówki z psem, należy dodatkowo spakować kilka rzeczy dla naszego czworonoga:

  • Woda: podczas wędrówek najważniejsze jest zawsze właściwe nawodnienie — dotyczy to zarówno człowieka, jak i psa.
  • Karma: na wycieczkach najlepiej sprawdza się karma sucha. Do plecaka należy też oczywiście wrzucić miskę — świetnie się nadają specjalne silikonowe miski podróżne, ponieważ są lekkie i można je wygodnie złożyć.
  • Ręcznik: warto mieć go ze sobą, aby w razie potrzeby wytrzeć psa. Ręczniki z mikrowłókna są wyjątkowo lekkie i nie zajmują dużo miejsca.
  • Zestaw pierwszej pomocy: w razie drobnych skaleczeń lub ran ciętych przyda się środek do dezynfekcji i zestaw opatrunkowy. W podręcznej apteczce muszą się też znaleźć szczypce do kleszczy.
  • Ochrona łap: na kamienistych szlakach specjalne buty dla psów zapewnią czworonogowi niezbędną ochronę przed skaleczeniem o ostre kamienie.

Jakie są najlepsze trasy na wędrówki z psem w Polsce?

Gdzie najlepiej wędrować z psem? Nie do każdego parku narodowego wejdziemy z psem. Dlatego planując wycieczkę, warto wcześniej zasięgnąć informacji. Tutaj przedstawiamy osiem tras u naszych zachodnich sąsiadów — w Niemczech. Są to propozycje łatwiejszych i trudniejszych wycieczek jedno-, dwu- lub kilkudniowych.

Hund und Besitzer bei Spaziergang im Herbstwald

Szczyt Riedberger Horn w Allgäu — ok. 5 kilometrów

Dla tych, którzy myślą o wejściu z pupilem na jakiś łagodniejszy szczyt, Allgäu, a dokładnie region Hörner między Allgäu a Lasem Bregenckim będzie odpowiednim miejscem. Miejsce należy do parku krajobrazowego Nagelfluhkette, który zamieszkują liczne gatunki zwierząt i roślin. Z tamtejszych wiosek rozciągają się wygodne szlaki prowadzące turystów po regionie. Psy są tu mile widzianymi gośćmi i można tu z nimi wsiadać do kolejek górskich.

Proponujemy trasę prowadzącą na szczyt Riedberger Horn. Zaczyna się ona na parkingu przy schronisku Grasgehren i prowadzi na najwyższy szczyt w regionie Hörner. Po dotarciu do celu można się napawać pięknym widokiem na góry, szczególnie urokliwym o wschodzie i zachodzie słońca — gęsia skórka gwarantowana! Schodząc z Riedberger Horn, można wybrać dłuższą trasę prowadzącą przez darń. Tu jednak w pewnym miejscu trzeba się wspinać, czemu niektóre psy mogą nie podołać.

Krótszy wariant wycieczki na Riedberger Horn ma tę zaletę, że jest odpowiedni także dla niewprawionych turystów — zarówno ludzkich, jak i psich.

Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat regionu Riedberger Horn w Allgäu

Rotes Moor w paśmie górskim Rhön — 18 kilometrów

Z dala od ludzi, miejskiego ruchu, a nawet ptasiego śpiewu — torfowisko Rotes Moor to miejsce nie z tego świata. Trasa po Rotes Moor to uzupełnienie szlaku Hochrhöner, prowadzącego od Bad Kissingen do Bad Salzungen przez średniej wysokości góry w samy sercu Niemiec. Wszystkie trasy uzupełniające są szlakami tematycznymi i można je pokonać razem z psem w jeden dzień lub kilka godzin. Trzydzieści tego typu tras otrzymało certyfikat Deutsche Wandersiegel — od szlaków dla turystów początkujących aż po wymagające marszruty prowadzące na szczyty gór. Najciekawszymi punktami trasy Rotes Moor są urzekające torfowisko, wodospad kaskadowy i wejście na mierzący 926 metrów szczyt Heidelstein. Trasa jest pełna pięknych widoków na góry oraz rezerwat Rhön, wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO. W wielu miejscach na turystów czekają krystalicznie czyste potoki i źródełka, z których można łyknąć nieco orzeźwienia. Posilić się z kolei można w schronisku NABU-Haus am Roten Moor. Warto się wyposażyć w odpowiedni sprzęt turystyczny i przygotować kondycyjnie.

Więcej informacji na temat szlaków i tras uzupełniających w górach Rhön można znaleźć tutaj.

Wilseder Berg na Pustaci Lüneburskiej — 4,5 lub 14 kilometrów (przez Totengrund)

Pustać Lüneburska (niem. Lüneburger Heide) to największe wrzosowisko w Europie. W samym sercu rezerwatu przyrody leży mierzące 169 metrów wzgórze Wilseder Berg, najwyższe wzniesienie północnoniemieckich nizin. Ponieważ obszar ten jest niemal całkowicie wyłączony z ruchu samochodowego, świetnie się nadaje do wędrówek z psem — jednak na terenie rezerwatu trzeba pupila prowadzić na smyczy. Widoki są najpiękniejsze w okresie kwitnienia wrzosów, czyli od początku sierpnia do połowy września.

Krótsza trasa na Wilseder Berg liczy 4,5 kilometra i zaczyna się na parkingu w Niederhaverbeck. Koniecznie należy zaplanować odpoczynek w wiosce Wilsede, gdzie można podziwiać historyczne budynki. Wieś należy do skansenu, dlatego warto ją odwiedzić. Trasę można wydłużyć o odcinek w kierunku kotła Totengrund, który za każdym razem urzeka swoją dziewiczą przyrodą. Taki wariant trasy mierzy od 13 do 14 kilometrów, ale może być odpowiedni również dla niewprawionych turystów.

Tutaj można znaleźć więcej informacji na temat szlaku na Wilseder Berg na Pustaci Lüneburskiej.

Kahle Pön w Sauerland, 6,9 kilometra

Piękne widoki i urzekające wrzosowiska — to można zobaczyć z trasy na Kahle Pön w Sauerland, odpowiedniej dla turystów z psami. Częściowo zbiega się ona ze szlakiem Rothaarsteig. Trasa zaczyna się na parkingu „Auf´m Knoll” i prowadzi na szczyt Kahle Pön, który mierzy 734 metry wysokości i z którego rozciąga się zachwycający widok na okolicę. Po drodze warto odbić do źródła rzeki Diemel, gdzie pies będzie mógł się orzeźwić. Ze szczytu Kahle Pön kręte ścieżki prowadzą na punkt widokowi Kalied, a stamtąd można ruszyć w kierunku gospody Graf Stolberg Hütte, do której warto wstąpić. Jeśli mamy ze sobą prowiant, możemy odetchnąć na jednym z wielu miejsc piknikowych rozmieszczonych wzdłuż szlaku. Trasa nie jest zbyt trudna ani dla człowieka, ani dla psa. Poza okresem kwitnienia wrzosów warto do regionu Sauerland wybrać się także zimą, gdy ziemię przykrywa skrzący się śnieg. Ten rozległy teren oferuje entuzjastom wędrówek wiele różnych tras do pokonania ze swoim ulubieńcem.

Więcej informacji na temat trasy na Kahle Pön w Sauerland można znaleźć tutaj.

Wrzosowisko przy Köthen w Brandenburgii — 13 kilometrów

Brandenburska przyroda zachęca do długich wędrówek z psem. W jeziorach i rzekach zwierzę może zażyć ochłody, a człowiek może się posilić w gospodach. Ta trasa prowadzi z miasta Köthen przez dziewicze tereny wrzosowisk. Droga między niewysokimi wzniesieniami i licznymi jeziorami pozwala człowiekowi nawiązać kontakt z naturą, a pies może się przy tym nieco się orzeźwić. Jeziora na wrzosowisku: Pichersee, Mittelsee, Schwanensee, Schibingsee, Großer Wehrigsee i Triftsee należą do rezerwatu biosfery Spreewald wpisanego na listę UNESCO. Z wieży widokowej na wzgórzu Wehlaberg na południowym brzegu jeziora Schwanensee rozciąga się piękny widok na pobliskie tereny aż po Berlin. Ta trasa nie jest wymagająca ani dla ludzi, ani dla psów, jednak trzeba mieć przynajmniej przeciętną kondycję.

Więcej informacji na temat wrzosowisk przy Köthen można znaleźć tutaj.

Inne szlaki turystyczne w Niemczech

Trasa krajobrazowa wzdłuż zalewu — 24 kilometry

Heidschnuckenweg — 223 kilometry

Weserbergland — 225 kilometrów

Rothaarsteig — 156,8 kilometra

Trasa nad jeziorem Waldsee w Rieden — 14 kilometrów

Malerweg — 115 kilometrów

DonauFelsenLäufe — od 6 do 13 kilometrów

Goldsteig — 660 kilometrów

„Nasza rada: Nocleg w schronisku? W wielu miejscach psy są przyjmowane za dodatkową opłatą. Aby jednak mieć pewność, warto wcześniej zasięgnąć informacji, czy można się zjawić z czworonogiem”.

Przed wyruszeniem na szlak należy pamiętać o kilku sprawach:

  • Trasa nie powinna prowadzić przez zbyt wąskie przejścia.
  • Należy unikać miejsc, z których można spaść.
  • Wspinanie się nie jest odpowiednie dla psów.
  • Ruszyć na szlak należy tylko przy umiarkowanej pogodzie. Zwłaszcza wysokie temperatury są dla czworonogów zbyt wyczerpujące.
  • Latem należy wybierać krótsze trasy z licznymi przerwami. Także psom zagrażają problemy z krążeniem. Ponieważ zwierzęta te mało się pocą, są one nawet bardziej narażone od ludzi.
  • Jeśli trasa obejmuje przejażdżkę kolejką, należy się wcześniej dowiedzieć, czy psy mają do niej wstęp i czy trzeba zwierzęciu założyć kaganiec. Jeśli będziemy korzystać z wyciągu krzesełkowego, psa trzeba będzie przypiąć uprzężą, aby nie mógł wypaść.
Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Ciebie zainteresować

Dalsze tematy w skrócie