Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Udana podróż: niezapomniane wakacje z psem

12.06.2023 - Czas czytania: 7 minuty

Kto chciałby spędzić najprzyjemniejszy czas w roku bez ukochanego czworonożnego przyjaciela? Czy to chłodna morska bryza z piaskiem między łapami, czy np. karkonoskie polany z górską panoramą lub wodne szaleństwa w jeziorze – większość psów doskonale nadaje się na towarzysza podróży. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak znaleźć najlepsze cele podróży oraz miejsca zakwaterowania, a także jak przygotować się do wyjazdu.

Loading...

Jaki cel podróży jest odpowiedni dla Twojego psa

Podróż z psem wymaga planowania – zaczynamy od celu podróży. Zastanów się, czy w miejscu docelowym Twój czworonóg będzie się dobrze bawił. Mops na długiej pieszej wycieczce jest tak samo nie na miejscu, jak husky na letnich wakacjach na Sycylii. Pomyśl także o samym dojeździe na miejsce: czy Twój pies przetrwa długą podróż? Zastanów się, jakie są najlepsze destynacje na urlop z psem seniorem? Z pewnością starszy psiak będzie potrzebował mniej aktywnego wypoczynku niż młody łobuziak.

Jeśli myślisz o zagranicznej podróży, powinieneś pamiętać o tym, że w niektórych krajach obowiązują surowe przepisy wjazdowe lub przepisy regionalne, jak na przykład konieczność noszenia kagańca lub prowadzenia psa na smyczy. Aby na miejscu nie było nieprzyjemnych niespodzianek warto poszukać z wyprzedzeniem informacji o plażach dla psów i noclegach przyjaznych psom. W południowej Europie wzrasta liczba psich chorób zakaźnych (leiszmanioza, erlichioza, babeszjoza), które są przenoszone przez muchy piaskowe i kleszcze. Nie ma czegoś takiego jak stuprocentowa ochrona, ale weterynarz udzieli Ci porad dotyczących szczepień, leków i kropli spot-on. Zastanów się, czy Twój pies będzie potrzebował takiego zabezpieczenia.

W ten sposób wybierzesz odpowiedni cel podróży

  • Sprawdź warunki wjazdu do kraju, w którym zamierzasz spędzić urlop oraz we wszystkich krajach tranzytowych. Czy Twój czworonożny przyjaciel może wjechać/przejechać?
  • Czy są jakiekolwiek wymagania lub przepisy regionalne?
  • Jaka będzie pogoda w czasie podróży? Czy będzie odpowiednia dla Twojego czworonożnego przyjaciela?
  • Jak wygląda podróż? Czy jest odpowiednio dostosowana do możliwości Twojego psa?
  • Jakie plany chcesz realizować w miejscu spędzania wakacji? Czy pies może Ci towarzyszyć?
  • Czy pies może przebywać w miejscu zakwaterowania? Czy wiąże się to z dodatkowymi kosztami?

 

Z czworonogiem po Polsce – dokąd się wybrać na urlop z psem?

Zagraniczne wakacje są bardzo kuszące, ale nie zapominaj o tym, jak wiele pięknych miejsc ma do zaoferowania Polska. Urlop w kraju będzie się wiązał z krótszym dojazdem, co z pewnością będzie korzystne dla Twojego pupila. Dłuższa podróż mogłaby być dla niego uciążliwa. Nie każdy pies czuje się dobrze podczas podróży samochodem. Być może, jeśli zaplanujesz spędzić wakacje ze swoim psem w Polsce, przyczyni się to do tego, że odkryjesz miejsca, o których nawet nie słyszałeś. Przed wyjazdem należy sprawdzić, dokąd możesz się udać ze swoim pupilem. Nie chodzi tylko o miejsce noclegu – hotele i właściciele prywatnych kwater zazwyczaj informują, czy zwierzęta są mile widziane – ale istnieją takie tereny, na które nie można zabierać ze sobą czworonogów. Jeśli marzysz o wspólnym zdobywaniu górskich szczytów, powinieneś wiedzieć o tym, że na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego nie można wprowadzać psów. Również w Babiogórskim i Bieszczadzkim Parku Narodowym obowiązuje zakaz wstępu z psami. Natomiast możesz zabrać swojego pupila w Karkonosze, do Ojcowskiego Parku Narodowego, a także w Góry Stołowe. Jest tyle pięknych miejsc do odkrycia, które sprawią radość Tobie i z pewnością spodobają się także Twojemu psu. Jeśli Twój pupil lubi wodę, warto pomyśleć o urlopie na Mazurach. Pośród łąk, jezior i lasów oboje dobrze wypoczniecie. Na Mazurach często można także spotkać psich żeglarzy, którzy towarzyszą swoim właścicielom podczas rejsów.

Bieganie, kopanie, pływanie – Twój czworonożny towarzysz będzie zachwycony wakacjami nad morzem. Liczne plaże, dostępne dla psów sprawiają, że Morze Bałtyckie to wymarzone miejsce na wakacje z czworonożnym pupilem. Wstęp z psem na dzikie plaże jest możliwy przez cały rok. W sezonie wakacyjnym zakaz dotyczy plaż strzeżonych. Warto przed wyjazdem sprawdzić, jakie przepisy panują w danej gminie, gdyż niejednokrotnie gminy wprowadzają jakieś ograniczenia dla spacerowiczów z psami. Wybrzeże jest jednak długie, dlatego dostępnych jest bardzo wiele plaż, na których Twój pies będzie mógł się wybiegać i wykąpać w wodzie.

Wymarzone cele podróży zagranicznych z psem

Jeśli chciałbyś poznawać Europę razem ze swoim psem, warto sprawdzić, które kraje są przyjazne czworonogom. Bez większych problemów spędzisz urlop z psem np. w Austrii. Lubiący sport, aktywni wczasowicze z dwiema i czterema nogami, korzystają z dobrze rozwiniętej sieci szlaków pieszych i rowerowych w Karyntii. Czworonożnego pupila możesz zabrać ze sobą także do Kleinwalsertal. Psy są również mile widziane w Holandii. Liczne kempingi i domy wakacyjne sprawiają, że wakacje z psem są tam prawdziwym odpoczynkiem. Wyspa Texel, Holandia Północna i Zelandia to jedne z najlepszych miejsc docelowych. Prawdziwym wakacyjnym klasykiem wśród Europejczyków podróżujących z psem jest urlop w domku wakacyjnym w Danii. Chociaż kilka lat temu zmieniono przepisy dotyczące psów i zaostrzono warunki wjazdu dla psów z listy ras niebezpiecznych, Dania nadal jest krajem bardzo przyjaznym psom. Tamtejsze szerokie plaże sprawiają, że psie serca biją szybciej. W ponad 300 lasach dostępnych dla psów, Twój pupil może naprawdę wyszaleć się bez smyczy. Wyjątkowo popularna jest plaża Lakolk na Rømø. Płytka woda jest idealna do szaleństw. Nawet w stolicy, tj. w Kopenhadze, Twój zwierzak może skakać i bawić się do woli w Hundegården Trianglen.

Preferujesz południowe klimaty? Jeśli Twój pies dobrze znosi wysokie temperatury, następujące chorwackie regiony wakacyjne będą dla niego odpowiednie: Zatoka Kvarner, Istria, Dalmacja i Zadar. Oprócz licznych plaż dla czworonogów i pierwszego w Europie baru plażowego dla psów, w ośmiu parkach narodowych czeka na Was obcowanie z naturą. Wakacje z psem we Włoszech są równie urozmaicone: podróż opłaca się nie tylko ze względu na słynne plaże. Zachęcamy do wspólnego odkrywania rozległych lasów kasztanowych w regionie Emilia-Romania lub porośniętych cyprysami okolic Rzymu. W północnych Włoszech czekają na Was masywy górskie, jeziora i samotne chaty górskie — nie tylko dla Twojego psa ten widok będzie po prostu „bello”.

„Wskazówka: Wędrujący po górach często natrafiają na pastwiska dla owiec i krów. W szczególności nie należy lekceważyć krów, które mają przy sobie cielęta. Aby uniknąć problemów, w pobliżu zwierząt psa należy trzymać na smyczy! “

Noclegi przyjazne psom

Domy wakacyjne i kempingi zawsze były popularne wśród miłośników psów, ponieważ można je łatwo połączyć z potrzebami czworonożnego członka rodziny. Istnieje również wiele mieszkań wakacyjnych, pensjonatów, gospodarstw i hoteli, które serdecznie witają psy – czasami nawet ze specjalnymi ofertami psich zabiegów pielęgnacyjnych. Nawet serwis internetowy Airbnb wprowadził funkcję filtrowania „Zwierzę domowe”, dzięki któremu z łatwością można wyszukać oferty miejsc noclegowych, w których tolerowane są zwierzaki. Wskazówka: niektórzy operatorzy wycieczek specjalizują się w wakacjach z psem. Na ich stronach internetowych znajdziesz wiele ofert, które można filtrować według kryteriów dotyczących psa, np. „Domek letniskowy z ogrodzoną posesją”.

Dokonując rezerwacji hotelu, dowiedz się z wyprzedzeniem, czy Twój towarzysz ma dostęp do miejsc publicznych takich jak restauracja lub bar. Jeżeli nie, musi być w stanie zostać sam. Zwykle za zwierzę pobierana jest dodatkowa opłata. Jeżeli nie posiadasz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej dla właścicieli zwierząt, warto pomyśleć o takim ubezpieczeniu przed dokonaniem rezerwacji, na wypadek nieszczęśliwego wypadku.

Przed wyjazdem: kontrola weterynaryjna

To, czy pies może odbyć podróż, ustali lekarz weterynarii. Podczas wizyty kontrolnej należy omówić wszystkie ważne szczegóły: Jakie są warunki wjazdu? Czy wymagane są szczepienia lub świadectwo zdrowia? Czy Twój czworonóg posiada wszczepiony czip i czy można odczytać jego numer? Czy zwierzę posiada aktualny paszport? Czy są wymagane leki stosowane w profilaktyce? Na te ważne pytania odpowiedzi udzieli lekarz weterynarii.

Należy omówić z weterynarzem, co powinno znaleźć się w apteczce podróżnej, a jeżeli Twoje zwierzę regularnie przyjmuje leki, należy sprawdzić, czy posiadane zapasy wystarczą na czas podróży.

Tego nie może zabraknąć w żadnej podróżnej apteczce

  • środek odkażający
  • spray lub maść na rany
  • krem przeciwsłoneczny (dla psów krótkowłosych)
  • leki stosowane w profilaktyce
  • tabletki z węgla modyfikowanego lub inne preparaty na biegunkę
  • łagodny środek do czyszczenia uszu lub roztwór soli do płukania
  • elektrolity w proszku
  • cążki i pęseta
  • kompres chłodzący
  • bandaże i nożyczki
  • lek na chorobę lokomocyjną
  • termometr
  • numery alarmowe weterynarzy na miejscu (najlepiej jest zapisać je w telefonie komórkowym)

Planowanie podróży

Maksymalną elastyczność zapewnia podróżowanie własnym samochodem. Należy zaplanować regularne postoje i podawać psu świeżą wodę podczas przerw. Przed wyruszeniem w drogę należy podać psu lekki posiłek – pełny żołądek może prowadzić do mdłości. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podczas jazdy samochodem Twój pies powinien zostać odpowiednio zabezpieczony. W razie wypadku pies będzie miał zapewnioną maksymalną ochronę w transporterze przykręconym do podłogi bagażnika. Pasy bezpieczeństwa to świetna alternatywa dla psów, które nie chcą podróżować w transporterze. Radzimy powstrzymać się od podróżowania samolotem, ponieważ lot może być dla czworonoga bardzo stresujący. Zwłaszcza, gdy musi podróżować w luku bagażowym. Niektóre linie lotnicze pozwalają na przewożenie psów o wadze do ośmiu kilogramów w transporterze umieszczonym w kabinie. Jeżeli Państwa pies jest przyzwyczajony do podróżowania pociągiem, będzie to również wygodny środek lokomocji – zwłaszcza na krótszych odcinkach.

Jak się udał urlop z Twoim pupilem?

Zachęcamy do podzielenia się z nami Państwa najpiękniejszymi momentami z urlopu na Instagramie i wysłania nam swoich najlepszych wakacyjnych zdjęć!

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Cię zainteresować

Dalsze tematy w skrócie