Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Z psem na plaży — jak zaplanować udany dzień nad wodą

12.06.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Border collie leżący w piasku na plaży

Czy może być coś lepszego niż spędzenie dnia na plaży z ukochanym czworonogiem? Pupil ma mnóstwo nowych wrażeń, może biegać, brykać, bawić się z innymi psami i chłodzić się w wodzie. Aby jednak taki wypad należał do udanych, trzeba wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przedstawiamy wskazówki, jak dobrze zaplanować wspólny czas nad wodą.

Loading...

Właściwe przygotowanie do beztroskiego dnia na plaży z psem

Kluczem do udanego dnia na plaży jest właściwe planowanie i przygotowanie. Jeśli nie mamy tego szczęścia i nie mieszkamy w pobliżu plaży, powinniśmy poszukać odpowiedniego zakwaterowania przyjaznego psom. Warto też sprawdzić, na które plaże wolno wchodzić z czworonogami. W niektórych miejscach obowiązuje zakaz wprowadzania psów, w innych trzeba je trzymać na smyczy. Nad Morzem Bałtyckim jest jednak wiele plaż, gdzie czworonogi są mile widziane, i istnieją nawet specjalne plaże dla psów. Można zasięgnąć porady w punkcie informacji turystycznej w danej miejscowości, poszukać wiadomości w Internecie albo skorzystać ze specjalnych aplikacji z mapą miejsc przyjaznych psom.

Wybierając się z psem na plażę, należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Bardzo ważne: na plażę i do wody można zabierać tylko zdrowe psy. Słabe lub starsze zwierzęta mogą szybko stracić siły.
  • Jeśli pies cierpi na jakąkolwiek chorobę układu sercowo-naczyniowego, padaczkę lub infekcję, lepiej nie zabierać go w podróż, szczególnie gdy jest gorąco.
  • Tuż przed podróżą lepiej nie dawać psu zbyt dużo jedzenia, ponieważ bieganie z pełnym brzuchem może być przyczyną skrętu żołądka.
  • Trzeba zabrać ze sobą wystarczająco dużo wody do picia i miskę.
    Jeśli pobyt na plaży ma być całodniowy, należy także pamiętać o zabraniu pełnoporcjowej porcji jedzenia dla psa.
  • W plażowej torbie powinien się znaleźć także zestaw pierwszej pomocy (dla człowieka i psa), ponieważ rozbite szkło, ostre kamienie, muszle lub jeżowce mogą szybko zepsuć zabawę. O zawartości psiej apteczki można przeczytać w poradniku „Pies i pierwsza pomoc”.

Gdy jesteśmy już na miejscu: na co zwracać uwagę

Także psy mogą ulec poparzeniom słonecznym. Dotyczy to zwłaszcza ras o cienkiej, krótkiej sierści i jasnej skórze. Aby tego uniknąć, należy smarować mniej owłosione obszary skóry (wnętrze ucha, grzbiet nosa i brzuch) specjalnym kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Palące słońce stwarza również ryzyko udaru cieplnego. Jeśli to możliwe, lepiej pozostać w cieniu, pod parasolem lub pod drzewem. Najlepsze pory na spacerowanie z psem po plaży to przedpołudnie i wczesny wieczór.

Oczywiście psa na plaży obowiązuje też kilka zasad współżycia społecznego. Dobrze wychowane zwierzę reaguje na komendy i przywoływane zawsze przybiega do opiekuna. Nie można go spuszczać z oka, aby niczego nie spsocił. Ręczniki i kosze piknikowe innych plażowiczów to oczywiście przedmioty dla czworonoga zakazane. Należy również uważać, żeby pies nie przeszkadzał innym kąpiącym się. Naturalnie trzeba też natychmiast po nim posprzątać, jeśli się załatwi. Dzięki temu psy będą mile widziane na plażach!

Zwei Hunde spielen miteinander am Strand.

 

 

Wymarzone miejsce na urlop można teraz znaleźć i zarezerwować na stronie podroze.maxizoo.pl.

Hop do wody: wiele psów to uwielbia (ale nie wszystkie)

Wielu psom bieganie w wodzie, pływanie, a nawet nurkowanie sprawia prawdziwą przyjemność. Specjalne piłki, frisbee i inne pływające zabawki mogą zachęcić do figli w chłodnej wodzie także tych mniej entuzjastycznych pupili. Jednak nie każdy pies za tym przepada.

Jeśli pies nie chce wchodzić do wody, trzeba to uszanować. Próby przekonywania go, aby pozbył się strachu przed wodą, należy podejmować ostrożnie. Zabawa ze specjalną wędką pomoże mu powoli zbliżyć się do wody. Najlepiej zacząć od płytkiej i ciepłej wody. Jeśli miejscem zabawy będzie płytkie nabrzeże lub potok, pies będzie czuć się bezpiecznie i będzie wiedział, jak wydostać się z wody.

Trzeba pilnować, aby pies nie połknął za dużo słonej wody, ponieważ szybko prowadzi to do odwodnienia i nudności. Ponadto gdy tylko pojawią się oznaki zmęczenia, należy skłonić psa do wyjścia z wody. Wiele psów mimo braku sił nie przerywa zabawy i w pewnym momencie całkowicie opada z sił.

Nad rzeką należy uważać na prąd. Zwłaszcza niedoświadczeni psi pływacy dają się łatwo porwać płynącej wodzie i nie umieją wrócić na brzeg. Należy unikać przystani lub plaż, przy których pływają łodzie, a także popularnych miejsc wędkarskich. Jest tam wiele żyłek i haczyków na ryby, którymi można sobie łatwo zrobić krzywdę (i dotyczy to nie tylko psów). Szczególnie niebezpieczne jest połknięcie przez psa haczyka. W takim wypadku trzeba przede wszystkim zachować spokój! Nie wolno ciągnąć za połkniętą żyłkę, ale natychmiast zasięgnąć porady weterynarza.

Przy złej pogodzie z wysokimi falami lub silnymi prądami nigdy nie wolno zachęcać psa do kąpieli.

Po kąpieli: O czym należy pamiętać?

Proszę usunąć piasek i sól z sierści psa, spłukując je świeżą wodą. Następnie trzeba dobrze wysuszyć psa, aby się nie przeziębił. Należy też pamiętać, aby obejrzeć jego uszy, ponieważ słona woda w uszach może spowodować u psa długie i bolesne zapalenie.

Pod koniec dnia na plaży przychodzi czas na porządny posiłek. Po kąpieli, zabawie i bieganiu po plaży pies z pewnością będzie głodny — przy jedzeniu odpocznie i nabierze nowych sił.

Planują Państwo wakacje na plaży ze swoim psem? Oto wskazówki, dzięki którym można bez przeszkód cieszyć się urlopem razem ze swoim czworonożnym przyjacielem: poradnik „Podróżowanie z psem”.

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Cię zainteresować

Dalsze tematy w skrócie