Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Australijski kelpie – skoncentrowany specjalista od „Down Under”

01.11.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies rasy Australian Kelpie leżący na ziemi

Australijski kelpie to prawdziwy „worker”. Poważne psy pasterskie potrzebują odpowiedniego zadania i nie są stworzone do życia jako psy towarzyszące. Jeśli mają pracę w formie pilnowania i są odpowiednio zajęte, są kochającymi dzieci, przyjaznymi psami rodzinnymi, które doskonale wpasowują się w aktywne życie w gospodarstwach rolnych.

Loading...

Psy pracujące z Australii

Australijski kelpie wywodzi się od importowanych do Australii ze Szkocji owczarków szkockich. Szczególnie jedna suczka w kolorach czarnym i tan o imieniu „Kelpie” dała podstawy całej rasie. Od samego początku przy wyborze zwierząt hodowlanych zwracano uwagę na ciemną kolorystykę i doskonałe wyniki pracy.

Te australijskie psy pasterskie są prawdziwymi ekspertami w swojej dziedzinie i mogą niesamowicie długo biegać. Wymagania w australijskim Outback stworzyły psa o najwyższej odporności i wytrzymałości. Również hodowane u nas kelpie są solidne, zmotywowane i gotowe do wysiłku.

Podobne znane psy pasterskie to między innymi:

Charakter australijskiego kelpie

Australijski kelpie jest bardzo inteligentny i niezwykle szybko uczy się nowych rzeczy — zarówno chcianych, jak i niechcianych. Ma bardzo niski próg pobudliwości, jest zawsze czujny i wszystkimi zmysłami bada swoje środowisko. Kelpie musi realizować swój silny instynkt czuwania. Jeśli nie ma prawdziwej pracy, będzie postrzegał rowery, samochody, biegaczy lub nawet dzieci swojej ludzkiej rodziny za obiekty do pilnowania.

Australijskie kelpie znane są ze swojej doskonałej lojalności i możliwości wychowania. Mają przy tym dość specyficzny charakter, który utrudnia ich hodowlę i wychowanie właścicielom bez doświadczenia z psem pasterskim. Australijski kelpie jest bardzo aktywny i ruchliwy, ale przy odpowiedniej ilości zajęć w czasie wolnym chętnie staje się pieszczochem. Ze względu na ścisłą więź z człowiekiem ten średniej wielkości pies pracujący na ogół bardzo ciężko znosi samotność.

Wychowanie i hodowla australijskiego kelpie

Sympatyczna strona zewnętrzna z czujnym, uważnym spojrzeniem i wyraźną koncentracją na swoim człowieku spowodowały, że zwrócono wiele uwagi na kelpie w ostatnich latach. Nie jest w żadnym wypadku odpowiedni do hodowli w mieście i tylko jako pies towarzyszący.

Australijski kelpie jest specjalistą od pilnowania stada, który regularnie powinien mieć okazję „pracować przy owcach”. Alternatywą może być trening z piłką do pilnowania. Nie dla wszystkich kelpie jest to wystarczające zastępstwo dla pracy z żywymi zwierzętami. Także Agility i podporządkowanie się są psimi sportami, które pasują do kelpie. To, czy w dłuższej perspektywie są wystarczające, aby zaspokoić entuzjazm pracy, a także instynkt czuwania zwierzęcia, zależy od danego psa.

Bez odpowiedniego obciążenia, dużego ruchu i pracy umysłowej kelpie niestety szybko rozwija nieprzyjemne i kreatywne zachowania. Może to być dominujące lub agresywne zachowanie, niszczenie mebli i przedmiotów lub odskocznia, np. polowanie na własny ogon.

Pielęgnacja australijskiego kelpie

Australijski kelpie ma stosunkowo krótką, gęstą sierść z mocnego włosia okrywowego i ciepłego podszerstka. Należy szczotkować go dwa razy w tygodniu, a w okresie linienia codziennie. Ponadto zaleca się kontrolę uszu, oczu i pazurów.

Cechy szczególne australijskich kelpie

Wyselekcjonowana pod względem wytrzymałości rasa ma niewiele chorób genetycznych, w kierunku których należy ją poddać testom w hodowli. Należą do nich pewne choroby stawów biodrowych i choroby oczu. Przed zakupem należy skontaktować się ze Związkiem Kynologicznym w Polsce, który poda adresy odpowiedzialnych hodowców.

Przy prawidłowej pielęgnacji i odpowiednim karmieniu i zajęciu kelpie mogą żyć do 15 lat.

Najlepsze produkty dla Państwa kelpie znajdą Państwo u nas!

Do produktów dla psów

Podsumowanie Australijski kelpie

Rasa
Australijski kelpie
Pochodzenie
Australia
Klasyfikacja
Psy pasterskie
Rozmiar
wysokość w kłębie: od 39 do 51 cm
Waga
od 14 do 20 kilogramów
Budowa ciała
wytrwały, smukły i umięśniony
Oczy
średniej wielkości, w kolorze brązowym lub czarnym, z czujnym spojrzeniem
Uszy
małe do średniej długości, wiszące
Sierść i umaszczenie
krótka, wytrzymała w ciemnych kolorach, tj. brązowe, czarne i tan
Cechy szczególne
wyspecjalizowana, bardzo wymagająca rasa psów
Charakter
poważny, aktywny, czujny, skoncentrowany i pojętny
Zdrowie
jest uważana za wytrzymałą rasę o niewielkich skłonnościach do chorób oczu i stawów

Zachęcamy do odkrycia odpowiednich produktów dla Państwa australijskiego kelpie

Loading...

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie