Zrozumieć mowę ciała kota

29.01.2025 - Czas czytania: 13 minuty

Kot przyciska głowę do głowy kobiety

Mimo iż wielu właścicieli kotów przysięga, że ich mruczek rozumie każde ich słowo, ludzie i koty mówią różnymi językami. Ale języków obcych można się nauczyć: Twój kot dysponuje bogatym repertuarem mimiki i sygnałów ciała, które wykorzystuje w zależności od sytuacji. Do tego dochodzi cała gama wokalizacji. W połączeniu tworzy to bardzo zróżnicowane spektrum komunikatów – niektóre subtelne, inne zaś jednoznaczne, jak głośne syczenie przy najeżonym futrze.

Co kryje się za mową ciała kotów?

Koty należą do raczej cichych zwierząt. Ma to sens, jeśli weźmiemy pod uwagę ich sposób życia w naturze: podczas polowania cisza jest zaletą. Ponadto koty, w przeciwieństwie do zwierząt stadnych, nie są zależne od komunikacji głosowej na większe odległości z innymi osobnikami. W kocim świecie werbalne wyrażenia ograniczają się zazwyczaj do wołań kontaktowych między matką a kociętami, groźnych i imponujących syków oraz słynnych „śpiewów” podczas rytuałów godowych.

W codziennych relacjach z innymi kotami kluczową rolę odgrywają substancje zapachowe i komunikacja wizualna. Poprzez kierunek spojrzenia, postawę ciała, ustawienie uszu, wąsów i ogona koty dają sobie nawzajem do zrozumienia, w jakim są nastroju, czy są gotowe do walki, czy też chcą nawiązać przyjazny kontakt.

Czy mogę zrozumieć mowę ciała kota?

Poprzez specyficzne dla gatunku dźwięki lub substancje zapachowe trudno, jako człowiek, nawiązać komunikację z futrzanym domownikiem. Dlatego należy skupić się na sygnałach wizualnych, które kot wysyła za pomocą postawy ciała, oczu oraz ustawienia uszu i ogona. Ważne jest jednak, aby nie interpretować jednego sygnału w izolacji, ale brać pod uwagę cały kontekst. Na przykład wpatrujące się w jeden punkt spojrzenie z wyprostowanymi uszami oznacza coś zupełnie innego niż takie samo spojrzenie z uszami ułożonymi do tyłu.

Zrozumieć język kotów: co mówią uszy i oczy kota?

Oto kluczowe informacje o stanie emocjonalnym kota, które możesz odczytać z jego ciała:

Oczy

Duże oczy kota są najbardziej wyrazistym i fascynującym dla ludzi elementem jego ciała. Dzieje się tak częściowo dlatego, że ze względów anatomicznych koty nie muszą tak często mrugać, aby zapewnić nawilżenie oczu. Stąd charakterystyczne „wpatrywanie się”. Stopień otwarcia oczu dostarcza wskazówek na temat nastroju zwierzęcia: szeroko otwarte oczy sygnalizują uwagę, a przymknięte powieki – relaks.

Uwaga okazywana przez kota może jednak oznaczać zarówno pozytywny, jak i negatywny nastrój: przerażony lub agresywny kot także ma szeroko otwarte oczy.

Jeśli źrenice są rozszerzone, może to oznaczać negatywne emocje (na przykład stres) lub pozytywne podekscytowanie (na przykład na widok pełnej miski jedzenia). Zwężone źrenice w formie wąskich szczelin wskazują na spokój i odprężenie.

Przy interpretacji wielkości źrenic pamiętaj jednak o warunkach oświetleniowych. W ciemności źrenice są naturalnie rozszerzone, nawet jeśli kot nie jest podekscytowany. Kierunek spojrzenia kota również jest elementem jego mowy ciała i może być dla Ciebie ważnym komunikatem.

Uszy

Twój domowy tygrys potrafi zmieniać ustawienie swoich małżowin usznych. Ich pozycja dostarcza ważnych informacji o emocjach kota. Jeśli uszy są skierowane do przodu, oznacza to uwagę i koncentrację. Lekko skierowane na zewnątrz wskazują, że zwierzę jest odprężone. Uszy wyprostowane, ale z końcówkami skierowanymi na zewnątrz, zdradzają niezadowolenie i mogą być także oznaką agresywnej postawy. Jeśli uszy są wyraźnie odchylone na bok, może to świadczyć o dyskomforcie. Czubki uszu drgają, kiedy kot jest nerwowy. Jeśli Twój kot jest przestraszony lub agresywny, uszy zostają przyciśnięte do głowy. Wyraźnie szybkie, powtarzające się zmiany pozycji uszu są jasnym sygnałem niepewności lub napięcia.

Warto wiedzieć:
kot może poruszać każdym uchem niezależnie. Gdy to robi, analizuje dźwięki dochodzące z różnych kierunków.

Ogon

Bardzo pomocne w zrozumieniu mowy ciała kota jest obserwowanie pozycji jego ogona. Ogon sygnalizuje innym kotom, nawet z daleka, w jakim nastroju znajduje się jego właściciel. Kot w neutralnym nastroju trzyma ogon swobodnie skierowany ku dołowi. Jeśli ogon jest uniesiony, oznacza to przyjazną pewność siebie. Wzmocnieniem tego jest delikatne drganie końcówki ogona, na przykład podczas powitania. Jeśli końcówka jest lekko zagięta, ogon kota przypomina nieco znak zapytania. To dobra wskazówka: kot jest przyjaźnie nastawiony, ale niepewny, ponieważ oczekuje bodźca, który wskaże mu, co ma się dalej wydarzyć.

Ogon trzymany poziomo, z końcówką skierowaną do góry, należy interpretować jako „teraz mi nie przeszkadzaj” – kot jest skupiony na czymś ważnym dla siebie. Jeśli kot siedzi, a ogon spoczywa na powierzchni, drgająca końcówka sygnalizuje napięcie i podniecenie. Ogon rozciągnięty i skierowany w dół wskazuje na niepewność lub nawet strach. Dodatkowo potęguje to skulona pozycja ciała. Poruszający się ogon zdradza napięcie – więcej o „machaniu ogonem” znajdziesz poniżej.

Sierść

Nawet futro Twojego kota może dostarczyć informacji o jego nastroju. Przy neutralnym lub pozytywnym nastroju sierść jest gładko ułożona. Jeśli kot jest agresywny lub przestraszony, stroszy sierść. Ma to praktyczne znaczenie: nastroszona sierść sprawia, że kot wygląda na większego i bardziej imponującego, co robi wrażenie zarówno na napastnikach, jak i na konkurentach. Jeśli kot się przestraszy lub chce odstraszyć innego osobnika, czasami nastroszy sierść tylko na ogonie. Jednak w przypadku puszystego ogona warto zwrócić uwagę na konkretną sytuację. U kociąt i niektórych dorosłych kotów efekt „szczotki do butelek” jest elementem zachowania podczas zabawy lub energicznego szarpania. Lekko nastroszona sierść może również występować, gdy kot marznie.

Ułożenie łap

Kolejnym ważnym elementem kociej mowy ciała są łapy. Szczególnym znakiem dobrego samopoczucia jest „ugniatanie”. Kot na przemian naciska łapami miękkie przedmioty, inne koty lub człowieka. To zachowanie jest przeniesieniem tak zwanego odruchu „mlecznego ugniatania”, który kocię wykonuje podczas ssania sutków matki, w celu stymulowania przepływu mleka.

Postawa ciała (stojąca lub siedząca)

Kręgosłup kota jest na tyle elastyczny, że potrafi wyginać się niemal w kształt podkowy – to charakterystyczny „koci grzbiet”. Gdy kot przyjmuje tę postawę, może to być zwykła gimnastyka po dłuższym odpoczynku. Jednak w momentach zaskoczenia lub zagrożenia kot również wygina grzbiet, często stając na palcach i strosząc sierść. Dzięki temu wygląda na większego i bardziej groźnego, szczególnie gdy ustawia się bokiem do przeciwnika. Natomiast kiedy kot odczuwa strach, zwija się w kulkę i zmniejsza swoją sylwetkę.

Postawa ciała (leżąca)

Mowa ciała kota podczas leżenia zdradza, czy Twój kot jest zadowolony. Oznaką tego jest zrelaksowana pozycja na boku z wyciągniętymi kończynami lub leżenie na brzuchu z podwiniętymi łapami (tak zwana pozycja „bochenka chleba”). Jeśli Twój tygrys zwija się w ciasną kulkę leżąc na boku, powód zależy to od okoliczności. Taka postawa jest całkowicie normalna, jeśli miejsce do spania jest chłodne – wtedy kot chce zminimalizować utratę ciepła przez powierzchnię ciała.

Gdy zwierzę wtula się w ciasne legowisko dla kota, na przykład zwija się w koszu lub jaskini dla kotów, kompaktowa pozycja jest naturalna ze względu na ograniczoną przestrzeń.

Jednak jeśli Twój tygrys zwija się w nietypowym miejscu lub nawet w kryjówce, może to być oznaką złego samopoczucia. Obserwuj, czy Twój kot wykazuje inne objawy choroby.

Głos

Mruczenie kota należy zawsze interpretować w kontekście danej sytuacji. W większości przypadków jest to wyraz dobrego samopoczucia. Niektóre koty jednak mruczą także w bólu lub strachu, aby się uspokoić. Jeśli mruczenie nie pasuje do sytuacji, uważnie obserwuj swojego kota: może być zestresowany lub chory. Syczenie i warczenie to wyraźny sygnał obrony i agresji.

Natomiast „gruchanie” to dźwięk dobrego nastroju, często będący zachętą do interakcji. Jeśli kot wydaje skrzekliwy dźwięk, czasem połączony ze zgrzytaniem zębami, oznacza to, że jest czymś zafascynowany, ale nie może tego dosięgnąć – na przykład ptaka za szybą okna. Dlaczego koty miauczą i co chcą Ci przez to powiedzieć, dowiesz się poniżej.

Od uszu po koniec ogona: zrozumieć mowę ciała kota

Poniżej znajdziesz kilka przykładów typowych emocji, które kot wyraża swoją postawą ciała. Wyobraź sobie mowę ciała kota jako obrazy.

Agresja

Jeśli kot jest w agresywnym nastroju, trzyma ogon poziomo i może nim poruszać tam i z powrotem. Małżowiny uszne kieruje do tyłu, a grzbiet wygina w łuk. Sierść na ogonie i grzbiecie może być nastroszona. Aby podkreślić swoje zirytowanie, kot może również wydać ostrzegawcze warczenie. W takiej sytuacji zarówno człowiek, jak i inne zwierzęta powinny zachować ostrożność, ponieważ kot może w każdej chwili zaatakować, jeśli przeciwnik nie wycofa się na czas.

Strach

Gdy kot się boi, jego sierść stroszy się na całym ciele. W ten sposób zwierzę sprawia wrażenie większego, aby wyglądać bardziej groźnie. Jednocześnie porusza się w tył w skulonej pozycji, z ogonem schowanym między tylnymi łapami, kierując się w stronę najbliższej kryjówki. Często towarzyszy temu syczenie. Typową cechą przerażonego kota jest ułożenie głowy: głowa jest pochylona, ale wzrok skierowany w górę.

Radość

Kot wyraża dobry nastrój ogólną postawą pełną energii i żywotności. Głowa i ogon są uniesione, uszy skierowane do przodu, a sierść gładko przylega do ciała.

Relaks

W stanie relaksu kot trzyma ogon luźno opuszczony i lekko zgięty ku dołowi. Leży wyciągnięty lub z przednimi łapami schowanymi pod ciałem. Wibrysy (wąsy) są skierowane na boki. Uszy są zwrócone do przodu lub zrelaksowane obracają się w kierunku dźwięków.

Domaganie się kontaktu fizycznego

Gdy kot ociera się o Ciebie lub innego kota z półprzymkniętymi oczami i uszami skierowanymi na boki, jest to zaproszenie do głaskania lub przytulania. Ocieranie się ma również specjalne znaczenie: kot używa gruczołów zapachowych na policzkach, aby oznaczyć swoich dwunożnych i czworonożnych partnerów.

Ból

Koty są mistrzami w ukrywaniu bólu, co jest częścią ich strategii przetrwania jako drapieżników. Jednak kot może wyrażać ból za pomocą mowy ciała. Charakterystyczna jest zgarbiona postawa ciała z głową skierowaną w dół. Uszy są opuszczone, przez co pyszczek kota wygląda „trójkątnie”.

Jakiej mowy ciała kot używa, kiedy chce się bawić?

Jeśli kot ma ochotę na zabawę, pokazuje to całym sobą. Unosi ogon, którego końcówka może lekko drżeć. Poprzez zabawne uderzenia łapką, demonstracyjne szturchnięcia głową czy nawet prezentację brzucha kot wyraża swoje zaproszenie do zabawy. Ale uwaga: ludzie mogą źle zrozumieć pokazanie brzucha przez kota. Może to być także pozycja obronna, ponieważ leżenie na plecach chroni kota przed ugryzieniem w kark. Dodatkowo, kot w tej pozycji może zaatakować wszystkimi czterema łapami z wysuniętymi pazurami. Dlatego lepiej oprzeć się pokusie głaskania brzucha nieznajomego kota, jeśli sytuacja nie jest jednoznaczna, a kot nie wykazuje wyraźnych oznak chęci zabawy lub chęci do przytulania.

Jak koty pokazują, że Cię lubią?

Koty mają szeroki repertuar gestów wyrażających sympatię. Jeśli skupimy się na mowie ciała, są to przede wszystkim różne formy dotyku, takie jak dotykanie głową, ocieranie się o nogi i lizanie. Takie gesty kot wykorzystuje do przekazywania zapachów lub feromonów. Przyjazne gesty obejmują również mruganie, pełne ufności prezentowanie brzucha (w warunkach pozwalających na odprężenie) oraz aktywne szukanie Twojej bliskości, na przykład poprzez ugniatanie łapkami w Twoim pobliżu lub spanie w bezpośrednim kontakcie z Twoim ciałem.

Jak koty witają ludzi?

Sposób, w jaki kot wita człowieka, wkraczającego na jego teren, zależy z jednej strony od osobowości zwierzęcia, a z drugiej od tego, czy dana osoba jest mu znana. Wiele kotów zareaguje na obcego gościa z rezerwą, ignorując go lub wręcz szukając kryjówki.

Jako osoba, która chce nawiązać kontakt z nieznajomym kotem, powinieneś zachować dystans. Możesz pochylić się w odpowiedniej odległości, podać kotu grzbiet dłoni do powąchania i cierpliwie poczekać, czy zaakceptuje Twoją ofertę.

Przyjazny, ciekawski kot lub zwierzę, które zna nowo przybyłego, może na przykład ocierać się o jego nogi w ramach rytuału powitania, a nawet powitać go miauczeniem. Uniesiony ogon wskazuje na przyjazne nastawienie. Koty często delikatnie dotykają głową osoby, które znają i lubią lub wręcz dają do zrozumienia, że chcą zostać wzięte na ręce.

Czasami powitanie ogranicza się do krótkiego, dostojnego mrugnięcia z dystansu – każdy kot ma swój własny rytuał powitania. Niektóre koty witają się krótko i znikają, podczas gdy inne śledzą swojego człowieka krok w krok przez pewien czas.

Nieporozumienia przy kontakcie wzrokowym

Wyobraź sobie, że znajdujesz się w pokoju z przyjaznym kotem i kilkoma osobami. Wszyscy są miłośnikami kotów, poza jedną osobą, która czuje się nieswojo w ich obecności. Ta osoba stara się za wszelką cenę ignorować kota i unika bezpośredniego kontaktu wzrokowego. Paradoksalna konsekwencja? Kot prawdopodobnie właśnie tę osobę uzna za szczególnie interesującą i może sam podjąć próbę kontaktu. Ostatecznie to właśnie osoba, która chciała uniknąć interakcji, znajdzie się w centrum uwagi zwierzęcia, które zacznie się ocierać i nawiązywać kontakt. Jak do tego doszło?

Istnieje proste wyjaśnienie: kontakt wzrokowy. Koty nie lubią, kiedy ktoś uporczywie je obserwuje i wpatruje się w nie, nawet jeśli człowiek ma dobre intencje i wyraża w ten sposób zainteresowanie. W świecie kotów bezpośrednie wpatrywanie się jest oznaką groźby. Jeśli obcy kotu człowiek nie odwraca wzroku i często na niego patrzy, kot może to odebrać jako wyzwanie. W takiej sytuacji kot raczej nie podejdzie do tej osoby.

Jeśli jednak unikasz bezpośredniego kontaktu wzrokowego, kot się uspokaja. Co więcej, opuszczony wzrok lub powolne mrugnięcie kot odbiera jako przyjazny gest. Jeśli więc chcesz okazać sympatię nieznajomemu kotu, spróbuj do niego „mrugnąć okiem”.

W kontaktach z dobrze znanymi osobami wiele domowych tygrysów podchodzi do tej międzygatunkowej etykiety wzroku mniej rygorystycznie. W przypadku zaufanych osób koty potrafią interpretować również inne sygnały. Jeśli Twój kot wpatruje się w Ciebie, rzadko oznacza to groźbę. Bardziej prawdopodobne jest, że po prostu próbuje zwrócić Twoją uwagę – może dlatego, że chce dostać jedzenie lub czeka, aż wyciągniesz zabawkę.

Co oznacza machanie ogonem u kota?

Kolejne nieporozumienie w kontaktach z kotami to błędna interpretacja machania ogonem, która dotyczy również innych gatunków. Wiele osób zakłada, że machanie ogonem przez psa zawsze oznacza radość. W rzeczywistości psy machają ogonem także w sytuacjach napięcia, gotowości do ataku lub strachu. Dlatego machanie ogonem należy zawsze interpretować w kontekście całej mowy ciała oraz sytuacji.

Niemniej jednak w świadomości wielu ludzi machanie ogonem kojarzy się z oznaką dobrego humoru. W przypadku kotów jest zupełnie inaczej. Kot, którego ogon gwałtownie porusza się w przód i w tył lub którego końcówka ogona drga, jest napięty, agresywny lub znajduje się w sytuacji konfliktowej. Z pewnością nie jest to oznaka radości, lecz raczej czujności i koncentracji. W zależności od sytuacji i innych sygnałów mowy ciała należy zachować dystans wobec kota machającego ogonem, aż sytuacja się wyjaśni.

Akustyczna komunikacja: koty, które „rozmawiają” z ludźmi

Kolejne nieporozumienie w kontaktach z kotami to błędna interpretacja machania ogonem, która dotyczy również innych gatunków. Wiele osób zakłada, że machanie ogonem przez psa zawsze oznacza radość. W rzeczywistości psy machają ogonem także w sytuacjach napięcia, gotowości do ataku lub strachu. Dlatego machanie ogonem należy zawsze interpretować w kontekście całej mowy ciała oraz sytuacji.

Niemniej jednak w świadomości wielu ludzi machanie ogonem kojarzy się z oznaką dobrego humoru. W przypadku kotów jest zupełnie inaczej. Kot, którego ogon gwałtownie porusza się w przód i w tył lub którego końcówka ogona drga, jest napięty, agresywny lub znajduje się w sytuacji konfliktowej. Z pewnością nie jest to oznaka radości, lecz raczej czujności i koncentracji. W zależności od sytuacji i innych sygnałów mowy ciała należy zachować dystans wobec kota machającego ogonem, aż sytuacja się wyjaśni.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Dalsze tematy w skrócie