Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
 • Sklepy
 • Moje zamówienia
 • Koszyk

Świat okiem kota i psa - zaskakujące ciekawostki

15.05.2023 - Czas czytania: 7 minuty

Świat okiem kota i psa - zaskakujące ciekawostki

Zmysły to narzędzia, dzięki którym zarówno ludzie, jak i zwierzęta, poznają świat, dostrzegają zagrożenie, smakują dobroci natury, czy czują otaczające ich zapachy. Wzrok to ważny zmysł, który dostarcza informacji o otaczającym świecie. U zwierząt z natury polujących - jak psy i koty - oko posiada kilka niezwykłych cech, różniących je od ludzkiego. Mało kto z nas w ogóle myśli o tym, że krajobraz, jaki kształtuje się nam przed oczyma jest wynikiem wielu czynników, a zarazem ograniczeń posiadanego przez nas narządu wzroku. Tak naprawdę, każdy z nas inaczej odbiera rzeczywistość, i trudno nam powiedzieć, jak świat widzą inni ludzie, a co dopiero zwierzęta, z którymi nie możemy się porozumieć. Psy, koty, ptaki, czy owady, zostały zaopatrzone w całkiem inne narzędzia i możliwości widzenia, dlatego też ich mechanizmy przetwarzania promieni świetlnych są różne. A jak nas widzą czworonożni przyjaciele?

Zmysł wzroku u psa i kota

Dla psa najważniejszym ze zmysłów jest węch, a wzrok ma słabszy niż człowiek. Mimo to dobrze sobie radzi w słabym świetle, wspomagając się innymi zmysłami. Z kolei kot gorzej niż człowiek widzi odległość. Może dlatego do perfekcji opanował spadanie na cztery łapy? Z kolei jego oczy świetnie radzą sobie w ciemności. Najważniejsze elementy gałki ocznej kota i psa są takie samej jak ludzkie. Natura wyposażyła je jednak w dodatkowe usprawnienia, specyficzne dla drapieżników.

Jak widzi pies?

Różnorodność w postrzeganiu świata jest ogromna. Wynika to przede wszystkim z przystosowania danego gatunku do warunków życia i problemów, z którymi musi sobie radzić. Mimo iż psy kiedyś nie były tak oswojone, jak dzisiaj, to ich potrzeba ostrości nie była aż tak wielka, jak np. ptaków. Wynika to przede wszystkim z faktu, że podczas latania muszą być spostrzegawcze i wyczulone na pojawiające się na ziemi kolory i ruchy. Człowiek ma dużo gorzej rozwinięty zmysł wzroku niż ptactwo, a pies – jeszcze słabiej. Pies doskonale widzi szybko lecącą piłkę, natomiast stojąca w bezruchu postać może być dla niego trudna do dostrzeżenia. Pies prędzej ją wyczuje! Dlatego niektóre inteligentne zabawki dla psów są w mocno wyróżniających się kolorach, ale i mają specyficzny zapach, który pozwala psom wyczuć je ze znacznej odległości.

Zwiększone pole widzenia

Wszystkie psy, nawet należące do ras brachycefalicznych – ze spłaszczoną twarzoczaszką – widzą doskonale to, co znajduje się na bokach, w zasięgu 120 stopni, podczas gdy u człowieka kąt widzenia wynosi zaledwie 90 stopni (łącznie 180 stopni). Z kolei rasy psów z wydłużonym pyskiem mają zdolność widzenia o łącznej mierze 270 stopni. Koty widzą na boki tylko nieco lepiej niż człowiek, bo ich łączne pole widzenia wynosi 200 stopni. Przez to koty mogą obserwować swój punkt zainteresowania bez zbytniego ruszania głową. Jednak koci wzrok nie jest bez wad. Zwierzak nie widzi niczego bezpośrednio przed swym nosem. Dodatkowo obserwację czworonogów usprawniają receptory umieszczone na powierzchni siatkówki. Ich ogromna liczba pomaga zwierzętom zaobserwować ruch w zasięgu swojego wzroku, nawet nie patrząc bezpośrednio w kierunku danego obiektu.

Postrzeganie barw psim okiem

Zakres rozpoznawanych przez psa barw jest mocno ograniczony. Odpowiedzialne za ich rozróżnianie receptory – czopki znajdujące się w oku psa, są wrażliwe tylko na dwa rodzaje światła: niebieskie i żółte, podczas gdy ludzie rozpoznają jeszcze trzeci rodzaj światła – czerwony. Przez to pies rozróżnia tylko kolory: żółty, brązowy, zielony, granatowy i błękitny, natomiast czerwień postrzega jako odcienie szarości i beżu. Ważniejsza jest dla niego zatem jasność danego obiektu niż jego barwa. Dlatego np. pies przewodnik, odróżnia na przejściu dla pieszych światło zielone od czerwonego. Ponieważ wyraźne, świecące światło o barwie czerwonej postrzega jako prawie czarne.

A jakie kolory widzą koty?

Bardzo podobnie jak psy. Dla nich czerwień nie istnieje. Przy dobrym oświetleniu ich świat jest niebiesko-fioletowo-zielony. Po zmroku natomiast widzą w odcieniach szarości, czyli podobnie jak ludzie. Jednak ich wzrok jest wtedy znacznie bardziej ostry, a inne zmysły działają bardziej intensywnie.

Jak widzą koty?

Źrenica kota jest podłużna. Kurczy się pod wpływem światła, chroniąc wrażliwe oko przed nadmiernym promieniowaniem. Z kolei w ciemności rozszerza się i staje się okrągła, o znacznie większej średnicy. To właśnie dzięki temu, koty bardzo dobrze widzą o zmierzchu i w nocy. Kot potrzebuje widzieć swoją ofiarę tuż przed sobą, na ziemi. Dlatego naturalnie wykształciła mu się źrenica pionowa. Oko chroni trzecia powieka, nazywana też migotką, znajdująca się w jego wewnętrznym kąciku. Osłania je podczas snu, a ponadto chroni przed zanieczyszczeniami i nawilża rogówkę. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja oczu u kotów. Choroba oczu u kota to duży problem i często trudno sobie z nim poradzić. Objawy są nieoczywiste i zazwyczaj wynikają z urazów mechanicznych, na które właściciele nie mają za bardzo wpływu, ale przez odpowiednią higienę oczu u kota można zapobiec infekcjom wirusowym czy bakteryjnym.

Dlaczego oczy kota świecą w ciemności?

Jak widzą koty w nocy i dlaczego ich oczy świecą? Za ten niesamotny efekt odpowiada błona odblaskowa, znajdująca się tuż za siatkówką i odbijająca światło, które wpada do oka. Jest ona złożona z wielu struktur, które przetwarzają impulsy świetlne w elektryczne. Spełnia więc tę samą rolę, co matryca o dużej rozdzielczości w cyfrowym aparacie fotograficznym. Zbudowana jest z wielu warstw komórek działających podobnie do luster. Światło odbite od nich usprawnia działanie fotoreceptorów w warunkach nocnych – zwiększa jasność i kontrast obrazu. Jest to element charakterystyczny dla kotowatych, ale u psa także ją znajdziemy.

Jak one widzą nas?

Wiecie już, w jakich barwach widzą otaczający ich świat nasze pupile, ale jak one postrzegają ludzi? Warto dodać, że większość ras psów to dalekowidze, więc dobrze widzą daleko, natomiast słabiej to, co jest blisko nich. Niektóre rasy są natomiast krótkowzrokowcami – ostro i wyraźnie widzą obiekty, które znajdują się tuż przed ich nosem. Dalekowidzami są także koty. Dlatego lubią nas obserwować z pewnej odległości, np. z powieszonej na ścianie półki czy wysokiej szafy. Rozpoznają sylwetki, ruchy, nawet nasze drgnięcie powieki. Zarówno u kotowatych, jak i u psów, wsparciem w niektórych sytuacjach jest węch i słuch. Bardzo często, podczas spaceru z psem, można zaobserwować, że nasz pies zaniepokojony, patrzy na jakiś obiekt, np. foliową siatkę fruwającą i zaczyna na niego szczekać. Takie zachowanie może wynikać z tego, iż nie jest to dla niego oczywista i znana rzecz, a nasza rzeczywistość jest inaczej postrzega.

Jakie są najczęstsze choroby oczu psów i kotów?

Niestety nasze pupile również mogą borykać się z problemami ze wzrokiem. Nie tylko z wiekiem pogarsza się jego sprawność, ale i często mogą być dotknięte przez panujące choroby oczu. Zaczerwienione oczy, ciągłe głaskanie łapką, czy zmniejszona zdolność widzenia to tylko niektóre objawy, po których można się domyślić, że coś dolega naszemu pupilowi. Może to być uraz mechaniczny lub rozwijająca się poważna choroba, dlatego nie należy lekceważyć żadnych symptomów i od razu udać się po poradę do weterynarza.

Najczęstsze choroby oczu u psów:

 • katarakta,
 • zwichnięcie soczewki,
 • jaskra,
 • zapalenie błony naczyniowej,
 • powiększenie się i wypadanie gruczołu trzeciej powieki.

Najczęstsze choroby oczu u kotów:

 • zapalenie spojówek,
 • wrzody rogówki,
 • zaćma,
 • zespół suchego oka.

Teraz już wiesz, jakie oko na świat mają nasi czworonożni przyjaciele. Mamy nadzieję, że wykorzystasz to, aby pomóc im poznawać świat i uczyć się nowych sztuczek! Pamiętaj, że zmysł wzroku dla nich jest nieoceniony, dlatego często badaj oczy swoich zwierzaków.

Pozostałe informacje, które mogą Państwa zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?